SA ACCEPTAM REALITATEA!
I.L. CARAGIALE DESPRE DEMOCRATIA NOASTRA POSTREVOLUTIONARA
Honor et Patria! Vae victis!
SA ACCEPTAM REALITATEA!
I.L. CARAGIALE DESPRE DEMOCRATIA NOASTRA POSTREVOLUTIONARA
DEZMINTIRE
-
In
atentia tuturor membrilor si simpatizantilor PSD –
Doamnelor
si domnilor,
Raspunzand apelurilor
dvs., va reconfirm ca, ieri, 10 mai 2021, SCMD nu a incheiat nici in nume
propriu, nici in numele aliatilor din CNSC sau CSN MERIDIAN, vreun protocol de
colaborare cu PSD. Cine incheie astfel de protocoale cu 3 ani inainte de
alegeri?
Intradevar, conducerea
dvs. a avut ieri o sedinta prelungita, in 2 locatii (Baneasa si Kiseleff) iar
dl. presedinte Marcel CIOLACU v-a informat ca s-a incheiat un protocol cu rezervistii.
Intrebat cine a semnat din partea rezervistilor, raspunsul a fost - ”Col.
Dogaru”. Aceasta deoarece domnia sa stie ca doar SCMD se lupta consecvent
pentru drepturile rezervistilor, calcate sistematic in picioare, de 11 ani,
vinovatii fiind profesionistii din structurile specializate ale M.Ap.N.
Va informez ca exista
un singur sindicat al rezervistilor din toate structurile (Armata, Interne,
Servicii) dar si o puzderie de ONG-uri dependente financiar (230 milioane lei
sunt destinate din bugetul Apararii, anual, liderilor lor) de ministrul
Apararii cu a carui viziune privind executarea rezervei, presedintii acestora
s-au declarat de acord prin semnatura, in ultimii 2 ani.
Luna trecuta s-a
incercat, profesionist, manipularea parlamentarilor PSD in vederea desfiintarii
rezervei Armatei prin crearea unui Secretariat de Stat pentru rezervisti, la
Guvern si aruncarea noastra fara bani (deoarece pensiile noastre se platesc din
cei 2 % acordati din PIB pentru Aparare, ca si salariile) pe seama Casei
Nationale de Pensii. Idee basista! Ati fost pacaliti ca este un proiect PSD,
initiatoarea fiind d-na Ecaterina ANDRONESCU si nu v-ati intrebat de ce
adversarii dvs. politici sustin un proiect PSD. Noi am lamurit lucrurile.
Proiectul a fost introdus de consilierul doamnei, gl. DANILA, nepotul lui
Traian BASESCU, urmand ca toti militarii si politistii in activitate si in
rezerva sa injure PSD-ul pentru ticaloasa initiativa!
Astazi lucrurile se
repeta! Un cirac al d-lui ministru CIUCA vi se baga pe sub piele, pentru ca parlamentarii
dvs. sa inghita pe nemestecate Plx 199/2020 care desfiinteaza practic toate
drepturile rezervistilor, promitandu-le praful de pe toba din 2025 incolo, sub
pretextul ca este un proiect PSD. PSD-ista este doar semnatura d-lui Gabriel
Beniamin LES, care a semnat ca primarul, fiind ministrul Apararii, mizeriile concepute
impotriva noastra de Directiile Generale Juridica si Financiara ale M.Ap.N.
Motiv pentru care SCMD l-a dat in judecata pe ministrul LES ca si pe ministrii
FIFOR, MOTOC si Olguta VASILESCU.
Cu o impotrivire acerba
din partea M.Ap.N., batalia se duce astazi impotriva amendamentelor care transforma Plx 199 (dupa conceptia d-lui Toni
GREBLA) in Legea 223/2015, asa cum a
fost promulgata. Aceste amendamente au fost initiate de 2 senatori PSD si 6
deputati, dintre care 4 PSD, in legislatura trecuta.
Va transmit asadar
rugamintea, pentru a nu mai cadea in capcana si a evita distrugerea noastra cu
mana PSD, cu grave consecinte pentru dvs. la viitoarele alegeri, sa solicitati
conducerii PSD sa nu se angajeze in nici o aventura, avand ca obiectiv
legislatia militara, fara o discutie serioasa cu reprezentantii singurului
sindicat al rezervistilor – SCMD. Facem precizarea ca, de 3 ani de zile,
strategia noastra prevede negocierea nu cu partide, ci cu oameni cerebrali din
Parlament si, in general, din politica, indiferent de culoare, in masura sa ne
sprijine in apararea drepturilor rezervistilor dar si ale cadrelor in
activitate din toate structurile. Politic, suntem angajati doar in apararea drepturilor
nationale, a dreptului Romaniei la existenta unitara si suverana, care, fara
Armata, Politie si Servicii puternice ar fi imposibila si suntem impotriva
tuturor tradatorilor care, din inconstienta, servilism ori interese proprii vor
sa cedeze strainilor ultimele mijloace de subzistenta ale Romaniei si sa-i
distruga integral capacitatea de aparare. Pentru ca, dupa instrainarea
ultimelor active ale statului, ”privatizarea spitalelor” si desfiintarea
noastra, a Rezervei, prin noul proiect legislativ, aflat neconstitutional (in
ceea ce ne priveste) si in secret, la Ministerul Muncii, urmeaza ”externalizarea
Apararii” si ... ”Adio, Romania!”.
Honor
et patria! Vae victis!
Presedintele SCMD
Col. (r) dr. Mircea
DOGARU
DESPRE PROCESUL CU TRAIAN
BASESCU
SI ACTIUNILE IMPOTRIVA
EPIGONILOR LUI
-
In atentia tuturor membrilor SCMD/CNSC –
Curtea de Apel Bucuresti ne-a fixat termenul de
judecata cu Traian Basescu (pentru insultarea grava si discriminarea in forma
continuata a rezervistilor) pe 20 mai 2021. Ca sa constatam, astazi, ca s-a
amanat pentru 25 mai. Nu stim de ce! Putem doar banui ca presedintele de doua
ori impus si nicioadata ales (dar demis constitutional, cu si fara “prag”) a
intervenit pentru schimbarea completului. E de presupus, de asemenea, ca-si
doreste unul care sa raspunda la comenzi, pe principiul … “Eu te-am numit domnule chestor!”.
Oricum, situatia ne avantajeaza, indiferent de rezultat,
pentru ca va constitui un stimulent pentru iesirea noastra in strada, alaturi
de SNPPC, pe 27 mai a.c.
Am solicitat si vom continua sa solicitam tuturor
membrilor si aliatilor nostri valizi sa participe la actiune. Pentru ca
mostenitorii de azi ai “basismului”, adica ai ideii de a lua sapte piei de pe
romani si a da tot ce mai avem strainilor, se pregatesc sa inchida Tara! Nimic n-o
sa ne mai apartina – cai ferate, transporturi aeriene, porturi si aeroporturi,
mine si spitale, laserul de la Magurele, Posta, CEC-ul, padurile si ursii etc.
Totul in spatele diversiunii cu COVID-ul, in numele caruia ne reduc, pana la
disparitie, absolut toate drepturile cetatenesti, in primul rand acela de a
protesta. Ideea lor forta este … “Trebuie
sa renuntati la tot, daca vreti sa traiti!”. Incepe sa se apropie, insa,
ziua cand marea majoritate a romanilor le va da, academic, replica “Hai, sictir slugi comnuiste, ca viata de
sclav sau de animal de companie, pe care ne-o oferiti, nu e viata!”.
De ce iesim in strada, in primul rand noi, politistii
si rezervistii, cu alte cuvinte cobaii tuturor experimentelor sociale? Pentru ca,
dupa inghetarea initiala a pensiilor si salariilor, urmeaza, in stil basist,
taierile! Si lichidarea noastra fzica, prin interdictiile (inclusiv cele
privind accesul la sanatate) legate de sus zisul COVID. Pentru ca vinderea
catre straini, pe nimic, a ultimelor active ale statului inseamna, matematic,
si desfiintarea a sute mii de locuri de munca si saracirea bugetului. Iar daca
nu vrem sa ne transformam copiii si nepotii in dezradacinatii Europei (pe
Planeta ne “mandrim” cu locul doi la
exod, dupa Siria), trebuie sa ne punem pielea la bataie, noi, cei care nu mai
avem nimic de pierdut si pe care ei, comunist-globalistii, ne considera balast!
In plus, cei care mai avem, pe langa profesionalism, si un strop de mandrie
nationala, stim ca, pentru a ne recastiga stima popoarelor si natiunilor
civilizate, nu putem muri pana nu-i facem pe tradatori sa plateasca! Pentru tot!
Asadar, din 27 mai 2021, NOI, SCMD, revenim la indemnul mobilizator din vremea
rezistentei impotriva primului mare ucigas al sperantei poporului roman la
viata normala si implinire – Traian Basescu … “Mai bine un sfarsit cu groaza,
decat o groaza fara de sfarsit!”.
Daca ne mobilizam si iesim cu totii, vor tremura ca
iepurii! Daca nu, cel putin sa nu mai behaim ca oile, vaicarindu-ne ca ni s-au
luat toate drepturile legitime, in fata usilor gunoaielor politice la care
facem sluj, pentru ca ne meritam soarta! Iar injuratul celor care chiar mai au
curajul sa faca ceva, nu va mai ajuta la nimic, pentru ca numai prostii fuduli
se mai pot autoconvinge ca mai pot pacali pe cineva!
Honor et Patria! Vae Victis!
Presedintele
SCMD,
Col.(r)
dr. Mircea DOGARU
P.S. Ca sa dam un sens constitutional chemarii, va
reamintim urmatoarele, din Legea nr.446/2006:
"Eu, ..., jur credință patriei mele,
România. Jur să-mi apăr țara, chiar cu prețul vieții. Jur să respect
Constituția, legile țării și regulamentele militare. Așa să-mi ajute
Dumnezeu!"
FARA
COMENTARII! DOAR CA INDEMN!
Rezerviștii
francezi sunt tot mai prezenți la apel!
Cum s-a declanşat
imensul scandal din jurul scrisorii deschise a militarilor, a generalilor din
Franţa, rezervişti dar şi activi (Section 2), scrisoare transformată în tribună
prin publicarea pe 21 aprilie în săptămânalul conservator Valeurs actuelles ? (În
aceeaşi zi cu puciul generalilor de la Alger, cu 60 de ani în urmă, care cereau
menţinerea Algeriei în interiorul Republicii Franceze contra opţiunii
generalului Charles de Gaulle de a-i acorda independenţa.) Prin amestecul
politicii, al câtorva politicieni de vârf, printre care, în ordinea
prestaţiilor: Marine Le Pen, preşedinte al RN (Rassemblement National), partid
populist de dreapta, naţionalist, taxat de adversari ca fiind de extremă
dreaptă, candidată certă la preşedinţie în 2022; Jean-Luc Mélenchon, preşedinte
al LFI (La France Insoumise), partid de pseudo-extremă stângă, succesor al PCF
(Parti Communiste Français) şi parţial al PS (Parti Socialiste); Florence
Parly, ministresa Apărării, din partea guvernului şi a şefului său real,
preşedintele Emmanuel Macron; François Lecointre, şef al marelui stat-major. Pe
lângă aceştia s-au exprimat într-o avalanşă politicieni de dreapta şi de
stânga, foşti sau actuali, editorialişti şi toate televiziunile.
Marine Le Pen s-a
adresat generalilor şi militarilor: „Vă invit să vă alăturaţi acţiunii noastre
pentru a lua parte la bătălia care începe […], care este, înainte de toate,
bătălia pentru Franţa. În calitate de cetăţean şi om politic, subscriu
analizelor dumneavoastră şi vă împărtăşesc amărăciunea. Eu cred că problemele
se reglează prin politică, într-un cadru democratic. Eu am calmul veteranilor
în faţa agitaţiilor stângiste” (www.ouest-france.fr, 2.05.2021). Indignat de
scrisoarea generalilor, Jean-Luc Mélenchon, asociat subteran din opoziţie cu
LREM (La République en Marche) şi Emmanuel Macron, i-a atacat violent pe
militari. După Europe 1 (www.europe1.fr/dossiers/jean-luc-melenchon), Jean-Luc
Mélenchon şi parlamentarii LFI au cerut luni 26 aprilie 2021 procurorului
Parisului „să deschidă anchete” împotriva autorilor şi împotriva celor care au
difuzat tribuna militarilor denunţând „fărâmiţarea” Franţei în Valeurs
actuelles. Într-o conferinţă de presă, candidatul LFI la alegerile
prezidenţiale din 2022 a explicat că se baza pe un articol al codului de procedură
penală pentru a semnala magistraţilor o încălcare a legii, şi anume „provocarea
la nesupunere a militarilor”. Ministreasa Apărării, Florence Parly, i-a cerut
imperativ şefului statului-major, generalul François Lecointre, cercetarea
tuturor semnatarilor. Acesta a confirmat imediat deschiderea de consilii
militare prin care vor fi trecuţi generalii şi militarii de diferite grade.
Florence Parly, carieristă de profesie, membră în mai multe guverne, apropiată,
ca şi Macron, de interesele Grupului Edmond de Rothschild (cf. Wikipedia), s-a
exprimat cu o extremă intransigenţă la adresa militarilor. „Doamna Parly n-are
nici o capacitate pentru a fi ministrul Apărării”, a declarat, într-un interviu
pe Sud Radio (2 mai 2021), generalul de divizie Emmanuel de Richoufftz.
Generalul Richoufftz este supranumit „generalul periferiilor”, de care se ocupă
de mai bine de 15 ani, de când a trecut în rezervă. În aceste periferii e vorba
de droguri, violenţă, neglijarea educaţiei, lipsa integrării sociale etc., teme
propuse de general în repetate rânduri celor şase ministere chemate să rezolve
asemenea probleme, dar care nici măcar nu colaborează între ele. Numeroase
spaţii din Franţa au scăpat controlului statului.
Panica lui Emmanuel
Macron şi a partidului său, LREM, e foarte palpabilă în presa mainstream. Dar,
prin reacţiile lor disproporţionate, susţinătorii lui Macron, inclusiv cei din
presă, nu fac decât să mărească efectul „tribunei” de avertizare a militarilor.
Eventualele sancţiuni şi pedepse aplicate generalilor nu vor putea veni mai
devreme de 6-8 luni (procedurile sunt lente şi complicate), când va începe, de
fapt, campania electorală pentru prezidenţialele din mai 2022. În plus,
militarii sunt, după propriile lor declaraţii, abia la începutul acţiunii de
„salvare a Franţei”, iar atacurile din media, ca şi cele ale politicienilor,
nu-i sperie. Dimpotrivă, s-a sugerat inventarea unor Veste kaki, cu care să
participe la manifestaţii alături de Vestele galbene şi să le protejeze pe
acestea din urmă de violenţa poliţiei lui Macron. Zeci de manifestanţi Veste
galbene şi-au pierdut un ochi, o mână sau au fost grav răniţi de poliţia şi
jandarmeria care folosesc armament similar celui de război.
Într-un sondaj al
Harris Interactive pentru canalul LCI, 58 % dintre francezi aprobă acţiunea
militarilor. Mai mult, 49 % cred că „armata ar trebui să intervină pentru a
restabili securitatea fără să aştepte vreun ordin”. 45 % dintre francezi
estimează că „Franţa va cunoaşte curând un război civil”. Ultimii trei
preşedinţi – Nicolas Sarkozy, François Hollande, Emmanuel Macron – şi mai ales
cel din urmă au fost şi sunt resimţiţi de francezi ca nişte „corpuri străine”
impuse de interese corporatiste Franţei în ultimii 20 de ani. Lucru pe care
românii îl pot înţelege uşor după experienţele cu Traian Băsescu şi Klaus
Iohannis. Tuturor li se impută cedări de suveranitate şi, mai concret, de
active strategice către capitalul străin, global. Toţi miliardarii francezi,
deţinători ai întregii media mainstream, sunt legaţi ombilical de marele capital
global, cu investiţii importante în Marea Britanie şi mai ales în SUA.
Între 1994 şi 1999,
Christian Jean Piquemal a fost comandantul Legiunii Străine şi a fost promovat
general de divizie. A fost şi profesor la Şcoala Superioară de Război. Între
1989 şi 1992 a funcţionat ca şef al cabinetului militar pe lângă trei
prim-miniştri (Michel Rocard, Edith Cresson, Pierre Beregovoy). În 1999 a fost
promovat general de corp de armată. Între 2004 şi 2014 a prezidat Uniunea
Naţională a Paraşutiştilor. Macroniştii califică scrisoarea generalului
Piquemal ca odioasă şi grotescă.
Militarii rezervişti
resping caracterizarea drept „puci” a acţiunii lor şi atrag atenţia că poliţia
şi jandarmeria nu mai fac faţă la menţinerea ordinii în marile oraşe şi în
periferii, ca şi în localităţile cu mare concentrare musulmană. Ca şi la noi,
lumea politică, subordonată oligarhiei invizibile şi preocupată doar de funcţii
şi câştiguri dubioase, e total deconectată de realităţile din teren, de viaţa
şi interesele cetăţenilor. Nu va întârzia să se răspândească, în rândul
generalilor şi militarilor, ca şi în întreaga populaţie, ideea deja afirmată că
actuala clasă politică e „rău aleasă” („mal élue”). La 2 mai 2021, scrisoarea
deschisă a militarilor rezervişti, iniţial asumată de 20 de generali, a fost
semnată de 23 312 militari de toate gradele, dintre care 53 de generali şi 78
de colonei (www.place-armes.fr). O petiţie de susţinere populară a
rezerviştilor, deschisă pe 28 aprilie 2021 pe site-ul www.mesopinions.com, a
întrunit deja (la 3 mai 2021) 65 015 semnături, iar dintre semnatari 21 066
şi-au postat şi comentariile.
Nu e deloc exclus ca
Emmanuel Macron să-şi încheie mandatul înainte de termen. În orice caz, şansele
sale la prezidenţialele din 2022 au scăzut dramatic. Mişcarea în curs a
militarilor rezervişti (conectaţi, evident, cu cei activi) îi deschide o
autostradă generalului Pierre de Villiers, care până mai ieri nu avea un partid
care să-l susţină. Începând de acum, are în spate un „partid” foarte
neobişnuit. Criza din Franţa este doar o prefaţă a marii crize care se anunţă
pentru Uniunea Europeană. „Noi vrem să ne regăsim libertăţile, noi vrem să
regăsim egalitatea în această ţară, şi o s-o facem prin fraternitate,
mărşăluind din ce în ce mai mulţi împreună, refuzând dictatura”, a declarat
pentru France Info (vezi youtube) celebrul cântăreţ Francis Lalanne în timpul
marşului de 1 Mai din Paris. (Petru Romoşan)
Stiri surprinzatoare, venite din Franta, ne-au bulversat intreaga media .... si anume ca rezervistii francezi, in fapt militarii in retragere, sunt in linia intai a protestelor impotriva guvernului globalist, care dezonoreaza Franta. La noi, SCMD face acelasi lucru din 7 octombrie 2011, de cand a inventat, in Piata Eroilor, sistemul de aliante numit CNSC, militarii si politistii romani justificandu-si, astfel, Juramantul depus fata de Patrie si popor, de a-i apara in fata oricui. A fost ziua in care, adus din spital, dupa o grea operatie pe cord, generalul Mihail POPESCU, Dumnezeu sa-l odihneasca, ajutat sa urce pe tribuna, a raspuns intrebarii de mai sus: „Va intrebati unde sunt generalii? Aici sunt adevaratii generali! Sunt generalul (r) Mihail POPESCU, fost sef al SMG si membru al Comitetului NATO. Sunt mandru ca sunt soldat al Sindicatului!”
Unul dintre aliatii nostri din CNSC,
domnul Maxim Rodrigo Gabriel, a avut, saptamana trecuta, ideea de a prelua
materiale de-ale noastre, inlocuind termenii de „militar” si „rezervist” cu „ceferist”
si, respectiv, „pensionar ceferist”. S-au potrivit manusa! Dovada ca, ceea ce
ni se intampla noua, adica bataia de joc la adresa vietii si demnitatii
noastre, se intampla in toate ministerele si cu toate categoriile
socio-profesionale.
Gasind ideea interesanta, va rugam
sa procedati la fel cu recenta scrisoare a generalului de corp de armata
francez, in retragere, Christian Piquemal, fost comandant al Legiunii Straine,
catre generalul Lecointre, actualul sef al Statului Major al Armatelor, sluga a
guvernului globalist. Inlocuiti peste tot, etnonimul „francez”, cu „român” si
numele generalului Lecointre cu cel al fostului sef al SMA, actualmente
ministru al Apararii, dl. „Ciuca al nostru”. Textul se incadreaza perfect si in
realitatea de la Bucuresti!
Mai dificil, insa, este sa gasim,
astazi, un corespondent pentru generalul Piquemal. Pentru ca avem sute, daca nu
mii de generali in rezerva si in retragere, cat toate armatele statelor membre
NATO la un loc! Toti foarte valorosi si foarte activi cand e vorba sa lupte
pentru interese. Dumnezeu stie ale cui! Va punem la dispozitie, si noi, textul,
cu precizarea ca, pentru cei mai naivi dintre dvs., s-ar incadra profilului
domnii generali in retragere din ”structurile asociative”, care il pot convinge
pe dl. Ciuca sa ne redea, pana prin 2256, prin initiativa legislativa, toate
drepturile abuziv si in mod scelerat rapite noua, din 2009 incoace.
Asadar, cititi cele ce urmeaza si
ganditi-va ce ne lipseste!
Honor et Patria! Vae Victis!
Presedintele SCMD,
Col.(r)dr.
Mircea DOGARU
P.S. Dar nu uitati ca Grecia, mai
aproape de noi decat Franta, a fost salvata de „Regimul coloneilor”!
„Vineri 30 aprilie 2021
Domnule
General,
Sunteţi
şeful Statului Major al Armatelor şi, în această calitate, prima dumneavoastră
datorie este să-i apăraţi şi să-i susţineţi pe militarii activi sau în
retragere.
În
mod evident, dumneavoastră preferaţi vânătoarea de vrăjitoare.
Prin disciplina dumneavoastră intelectuala nesmintit servilă,
prin carierirsmul dumneavoastră consternant, prin supunerea dumneavoastră
lamentabilă la puterea politică, dumneavoastră faceţi contrariul şi sunteţi
gata, prin complezenţă şi josnicie, să tăiaţi capetele egalilor şi seniorilor
dumneavoastră. Jalnic !
Ştiţi bine, datoria oricărui şef demn de acest nume este
aceea de a-şi apăra subordonaţii, fraţii de arme, veteranii în loc să-i livreze
pradă vindictei unei puteri politice hăituite.
Vă temeţi, fără îndoială, să nu fiţi rău văzut de ministreasa
Armatei, pe care o slujiţi cu un zel fără egal şi un comportament de preş ! […]
Domnule General, nu vă obosiţi, nu pierdeţi vremea
scriindu-mi, nici n-o să deschid maculatura dumneavoastră. Cel care mânjeşte
armata sunteţi dumneavoastră şi numai dumneavoastră, să nu vă înşelaţi !
Francezii, care ştiu asta, şi-au ales tabăra şi nu greşesc.
Da, prefer să fiu în locul meu decât în al dumneavoastră.
Trebuie să ştiţi, părerea şi judecata egalilor şi subordonaţilor dumneavoastră
nu vă flatează, şi ăsta e un eufemism ! Eu pot să mă privesc în oglindă, mă tem
că dumneavoastră nu puteţi.
Dumneavoastră preferaţi „să tăiaţi capete”, să vă sancţionaţi
egalii, să vă aplecaţi spinarea şi să serviţi cu un zel neegalat puterea
politică. Nu, în ziua în care veţi pleca, nu veţi fi regretat.
Cu supunerea şi înjugarea dumneavoastră la puterea politică,
comportamentul dumneavoastră e mai degrabă cel al unui tehnocrat decât al unui
militar. Aveţi parte de adevărata dezonoare a unui general.
Cu profundul meu dispreţ,
General de corp de armata (ER) Christian Piquemal”
SCRISOARE
DESCHISA INCURANDGENERALULUI
GHEORGHITA
Draga
Ghita,
Stiam ca iti datorezi
ascensiunea fulminanta spre sefia Spitalului Militar National, nu atat relatiilor
doamnei, cum sustin pizmasii, cat ”vocii si talentului” din dotare. Dar de data
asta ne-ai intrecut toate asteptarile, printr-o idee geniala in simplitatea ei!
Ce Pricina, ce Buciu, ce Radoslavescu, ce Leaua, ce Lica Pavel! Traiasca geniul
lui Ghita, singurul care s-a gandit sa faca propaganda vaccinarii folosind
MANEAUA! Simplu si eficace!
Drept care,
entuziasmati, noi rezervistii discriminati, ne-am gandit sa-ti multumim,
venindu-ti in ajutor prin darul modest al si mai modestelor noastre minti de
”neprofesionisti” si ”neluminati” pe malurile Potomacului – cateva versuri pe
care sa le pui pe ritmurile lui Florin Salam. Neaparat Florin Salam, nu te lua
dupa propunerea lui Mandruta, ucenicul lui Brucan, care il prefera pe Tzanca
Uraganu!
De pilda, pentru
testare, la inceput...
”Vino la nenea, pas cu pas
Sa-ti bag un betigas in nas”
Dupa care,
”Mana sus, arma pe piept
Eu cu Pfizer te astept!”
Sau, pentru civili...
”Dati-o-n ma-sa de HORECA
Consumati Astra Zeneca!”
Iar pentru fratii
basarabeni, care n-au baut, n-au mancat, dar peste COVID au dat,
”Nu cu Sputnik te faci bine
Ci cu Johnson, de la mine!”
La care ei raspund...
”Cand vii seara la portita
Ada si vaccinul, Ghita!”
Cat despre noi,
rezervistii credem ca, in trend ar fi...
”Tropa trop, tropa trop
Cu Moderna sa te ingrop!”
Succes garantat! Iti
multumim ca existi, Ghita, ca simbol al noii armate de profesionisti
”noninvazivi!”
p/Patria recunoscatoare
Rezervistul care nu mai
moare
Pentru conformitate,
col. (r) dr. Mircea DOGARU
POLITISTI
SI REZERVISTI IN STRADA
PIATA
VICTORIEI, 27 MAI 2021
-
In
atentia tuturor membrilor SCMD/CNSC –
Doamnelor
si domnilor,
In conditiile in care
actualul guvern isi mentine pozitia slugarnica fata de transnationale,
insistand sa vanda pe nimic ultimele active ale statului, sa instraineze, sub
pretextul actiunii anti-COVID, spitalele specializate, sa lichideze HORECA, CFR
Marfa si patronatul romanesc, sa inchida si sa vanda minele, sa-si bata joc de
invatamant, sa arunce in somaj alte sute de mii de salariati, sa reduca (dupa ”inghetare”)
salariile si pensiile (indeosebi ale militarilor si politistilor), actiunile de
protest ale sindicatelor vor creste in frecventa si in intensitate.
Aliatii nostri
politisti, de la SNPPC, au obtinut deja aprobarea organizarii mai multor
pichete in Piata Victoriei, joi, 27 mai 2021, cu incepere de la ora 11.00. Am
convenit sa-i sprijinim masiv, cu fortele SCMD/CNSC.
Facem, asadar, apel la
toti membrii SCMD/CNSC, carora sanatatea si angajamentele personale le permit,
sa participe! Trebuie sa intelegem ca, doar cu bombaneli pe sub masca, la o sueta
la colt de strada, ori cu injuraturi in fata micilor ecrane, nu vom rezolva
nimic! Astia n-au mama, n-au tata, n-au competente, doar slugarnicie fata de
straini, lacomie si tupeu! Spre edificare, va informam ca datoriile CFR Marfa,
de 2 miliarde lei, despre care au vorbit posturile TV in ultimele doua zile, nu
exista, in conditiile in care le-au vandut deja, pe nimic, 680 de vagoane, 60
de locomotive noi si zeci de locatii! De ce mai dau afara atunci 1400 de
angajati din cei 4000 ramasi (din cei 16000 initiali)?
Va mai atragem atentia
ca, in prag de Pasti, vor incerca hoteste, prin L 51/2021, sa legifereze OUG
95/2014. Adica sa-i uniformizeze la minim (prin reducerea indemnizatiilor) pe
revolutionari si sa-i scoata cu totul pe militarii, politistii si lucratorii
din Servicii, care au aparat Romania in perioada 1945-1989 (22 Decembrie, ora
12.10 ”trecute - fix”) din ”Legea Recunostintei”, incriminandu-i drept ”comunisti”
si ”criminali” pe toti cei fara de care Revolutia nu ar fi fost posibila.
Totul, ca premisa a actiunii de debarasare de intreaga rezerva, initiata de ”Ciuca
al nostru”! Fiindca ei, adevaratii comunisti, asasini de natiuni, popoare si state,
slugile ”Capitalului” global, se cred incepatori de Istorie, in toate
domeniile, inclusiv in domeniul militar! Asa se nasc monstrii...cand
globalist/comunistul se crede salvatorul planetei, guvidul – casalot, soarecele
– elefant, sluga – Stapan, idiotul – geniu si impotentul – Don Juan!
Promisiuni neonorate,
bataie de joc la salarii si pensii... dar cea mai ticaloasa bataie de joc... la
pensiile militare de stat! Asta ne dau, batandu-si joc de Constitutie, ”miliardarii
de COVID” si pentru asta trebuie sa iesim in strada... sa-i ajutam sa-si
inteleaga rostul sau sa plece! Drept care, cu ocazia Marii Sarbatori a Invierii
Domnului, va uram sanatate si viata lunga, pentru reinvierea propriei dvs.
constinte si a curajului de a urma intocmai, voi toti, cei care ati facut
armata, indemnurile Juramantului Militar depus fata de patrie si nu fata de ”tagma
jafuitorilor” vremelnici!
Honor
et patria! Vae victis!
Presedintele SCMD
Col. (r) dr. Mircea
DOGARU
UN
NOU MEMBRU AL CNSC
-
In
atentia tuturor membrilor SCMD/CNSC –
Doamnelor si domnilor,
Luna
aceasta a aderat la Consiliul National al Societatii Civile (CNSC) si la
programul acestuia, PLATFORMA CIVICA, (la a carui actualizare se lucreaza in
prezent) un nou sindicat: SINDICATUL
PERSONALULUI DIDACTIC DIN UNIVERSITATEA BUCURESTI – ALMA MATER, presedinte
doamna prof. univ. dr. Catalina-Ioana BONCIU.
Venirea
a peste 500 de cadre universitare alaturi de noi, intareste considerabil ”Forta a Treia – forta civica a natiunii
romane” sporind, speram, sansele CNSC in fata spectrului politic. In
contextul actualei crize, aparent fara solutie, asteptam sa-i urmeze exemplul
si alte organizatii sindicale si ONG-uri.
Datele
de contact ale noului membru, le gasiti in Lista membrilor CNSC.
Urandu-va
Sarbatori Pascale fericite,
Am
onoarea sa va salut,
Presedintele SCMD
Col.
(r) dr. Mircea DOGARU
N-AVEM BANI DE PENSII
MILITARE
DAR …
Avem bani pentru achizitionarea de tehnica militara de
muzeu (aducatoare de spagi, pentru ca tehnica noua are preturi standard) …
Avem bani pentru sponsorizarea alegerilor fraudate,
organizate de Guvern (oficial 2 miliarde lei date de MApN, pentru 6 decembrie
2020) …
Si avem bani, mai nou, pentru sustinerea unui efort
de-a razboi extra-NATO! Numai ca aici se nasc niste intrebari …
Au consultat domnii Ciuca si Aurescu, Parlamentul si
CSAT-ul, inainte de a incropi un Tratat Militar cu Ucraina? Sau executa un
ordin, si daca “DA” … cine l-a dat?
Pentru Insula Serpilor, cedata URSS, ilegal, printr-un
proces verbal, in 1948, de o jigodie kominternista, devenita, dupa ’90,
globalista, toata media a facut un scandal enorm in deceniul trecut, pe tema
tratatului Romaniei cu Ucraina, acuzandu-i, selectiv, doar pe unii dintre
ministrii de externe implicati si ridicandu-l in slavi pe Aurescu, cel care a
reprezentat pozitia, adica interesele englezilor, in Marea Neagra. De ce tace
media, astazi? Cum e posibil ca un stat membru NATO sa incheie, de capul lui,
“uitand” ca angajeaza, practic, NATO, un tratat militar anti rus? Cu alte
cuvinte, cum ne permitem, din excesul de zel al slugii proaste, sa angajam NATO
intr-o Aventura periculoasa pentru insasi pacea mondiala? Chiar sa fi atins
slugarnicia noastra fata de noii stapani efemeri cotele maxime ale jigodismului
si dementei politice? Sau executam un ordin, pe post de cobai de sacrificiu?
Spre asta ar conduce faptul ca noi actionam “Hais!” si Turcia, alt membru NATO
…”Cea!”. Ne mai intrebam si de ce nu reactioneaza CIA ca pe vremea cand Emil
Constantinescu batea campii despre contrabanda facuta de Iliescu cu benzina,
prin Clisura Dunarii, cu sarbii.
De ce nu reactioneaza nici analistii americani, gen
George Friedman si fostii presedinti ai SUA, care ne-au indemnat, insistent,
pana acum, sa nu ne distrugem structurile militare si industria de razboi si sa
ne deschidem economic catre Rusia? Ce joc antinational joaca, in spatele
marionetelor Ciuca si Aurescu, stapanii si manipulatorii lor?
Stiu deontologii nostri ca “U Craina” inseamna,
textual, ”La Margine” si a desemnat, pana in 1871, “Tara de la Margine” a
Moldovei (44.500 km.p., intre Bug si Nipru, Sud-Kiev si Marea Neagra), rapita
de rusi, cu concurs german, la 12 septembrie 1740? Ca serviciile de spionaj
germane si austro-ungare au inventat, dupa 1871, in pregatirea Primului Razboi
Mondial, prin extinderea denumirii slavone, notiunile de stat “La Margine”
(Ucraina), popor “la marginean” (ucrainian) si limba “la margineana”(ucrainiana),
desemnandu-i cu noul nume pe polonezii, lituanienii, romanii, balticii si
ungurii supusi de rusi deznationalizarii, in teritoriile rapite popoarelor in
cauza? Pe tatari nu, ca astia au fost cuceriti (Crimeea, prin desfiintarea
Hanatului) abia in 1783 si deportati, abia de Stalin, inainte 1949 si dupa
1945. Stiu aceeasi mancatori de lokum (un soi de rahat turcesc, mai tare) ai natiei ca inventia “U
Craina” a fost preluata de Lenin si Stalin, spre sovietizare, in decembrie 1917
(cu centrul la Harkov, in mediu romanesc, nu la Kiev, unde s-a nascut Rusia sau
la Lvov)?
Stiu domnii Ciuca si Aurescu ce teritorii
statal-romensti, rapite de rusi si incluse de Stalin, la cererea lui Hrusciov,
in creatia statala, artificiala, “U Craina”, sunt astazi supuse celei mai
crancene deznationalizari? Le spun ceva denumirile de Transcarpatia, Muncaci,
Tara lui Iuga (Ugocea), Berg, Maramuresul istoric, cu Perii limbii literare
romane? Au auzit de Rahau si Teaceu (azi Reahiv si Teaciv), de Ivanko –
Frankivscul din care se trage familia Putina, care l-a dat pe astazi celebrul
Vladimir Putin? Au auzit de Regiunea Cernauti (fost Lencauti), care include si
Hertza si Tinutul Hotinului, de Pocutia, Volânia sau Tara romanilor bolohoveni (Voievodat
romanesc cucerit de rusi in 1791)? Au auzit de Basarabia istorica (litorala
Dunarii maritime, de la varsarea Siretului pana la Chilia) cu Bugeacul situat
dasupra, nume extins de tarul Alexandru I, la tratativele cu Napoleon
(1807-1810), pe 45.634 km.p. de pamant romanesc situat intre Prut si Nistru? Au
auzit de Transnistria (69.000 km.p. de pamant romanesc situat intre Bug si
Nistru, rapit de rusi, tot in 1791), mostenita de Stefan cel Mare de la
inaitasi ca si “Tara de la Margine” (UCraina)? Ca sa nu mai vorbim de insulele
dunarene, rapite in 1947 si de Insula Serpilor, etc. etc. etc. De ce suntem
gata sa ne bagam in gura lupului, la el acasa, pentru unii care nu acorda
bastinasilor ramasi romani, indiferent sub ce nume sunt cunoscuti (voloki, loscarini,
români sau moldoveni), nici cel mai mic drept la prezervarea identitatii
nationale?
Declaratiile domnilor in cauza ar fi de plans, daca
n-ar fi de ras! In numele caror interese nationale sau macar ale NATO, angajeaza
dl. Ciuca resturile unei armate de 3 ori mai ca decat a Romaniei lui Cuza,
permament batjocorita si dotata cu piese de muzeu? Si ce rezervisti cheama sub
arme, pentru aceleasi interese de neinteles … pe aia care nu stiu, de la 1
ianuarie 2007, ca sunt rezervisti sau pe cei calcati in picioare de 11 ani si
care mor, cu sau fara COVID, cate 500-600 pe luna, datorita batjocorii la care
sunt supusi, prin eterna calcare in picioare a drepturilor lor legitime (pensii
militare si private, tratament medical gratuit si medicamente gratuite pentru
ei si familii, acces la bazele de odihna, ajutoare salariale) etc.?
Puterea bipolara americano-rusa, instaurata pe Planeta
Pamant, la 3 martie 1944, se joaca, potaile se harjonesc si ele in ograda
comuna! In spate nu se afla “Freedom & Democracy”, ci adjudecarea “BURISMA”,
marea companie de gaz ucraineana, in care seful Sectiunii “Action” a comunism-globalismului,
decrepitul Joe Biden l-a impus pe fiu-su, Hunter, in conducere, alaturi de un
acolit al mainii sale drepte, John Kerry. Care este interesul nostru in cazul
in speta? Probabil acela de a-i provoca lui Putin un infarct, datorita rasului
cu sughituri la aflarea vestii despre mobilizarea lui Ciuca sau acela de a ne
face, inca o data, de bacanie in ochii Planetei, in primul rand in ochii
polonezilor, ungurilor, bulgarilor, cehilor care joaca normal, ca suntem cele
mai tampite slugi ale communism-globalismului!
Intre timp, Joe Biden a renuntat la demonstratiile de
forta in Marea Neagra, de frica marinei turce, alt membru NATO, iar Putin a
incheiat aplicatia la granita. Stapanii negociaza la masa verde … bietele potai
inca latra singure la drumul pustiu, in speranta ca vor fi bagate in seama!
Honor et Patria! Vae Victis!
Presedintele
SCMD,
Col.(r) dr.
Mircea DOGARU
P.S. “Trebuie sa faceti o initiativa regionala. Este o iluzie optica impresia
ca UE sau NATO vor avea grija de Romania, care este un stat suveran si trebuie
sa isi asume raspunderea pentru viitorul sau politic. Trebuie sa va asumati
problema suveranitatii si sa o platiti!”
(George Friedman, presedinte STRAFOR, Declaratie publica,
la Bucuresti, 16.03.2013).
CE
REPROSAM GUVERNULUI MURIBUND?
-
In
atentia tuturor membrilor S.C.M.D. –
Doamnelor
si domnilor,
Ceea ce va asigura S.C.M.D.
in ziua in care romanii revoltati au inceput sa strige, in strada, ”LIBERTATE!”
si anume ca Guvernul impostorilor va cadea atunci cand sindicatele vor iesi in
strada, s-a adeverit! Traiasca anticipatele!
Ieri, 14 aprilie 2021,
confederatiile sindicale au ocupat, in conditiile ”legilor Pandemiei”, 5
pozitii in Piata Victoriei. S.C.M.D. a fost prezent in 2 puncte: in alveola
centrala, prin membrii adusi de la Constanta de dl. vicepresedinte cdor. (r)
Ilie TRUTA, cu mijloacele de transport de la SNPPC, motiv pentru care ii
multumim (ca si pentru cuvintele despre rezervisti si S.C.M.D., pronuntate de
la tribuna) d-lui comisar sef Vasile ZELCA, si cativa rataciti din Bucuresti,
in frunte cu dl. vicepresedinte col. (r) Florea CRISTESCU, ramasi alaturi de
constanteni; la 20 metri in dreapta cladirii Guvernului, cei din Bucuresti si
Ilfov, alaturi de aliatii nostri ceferisti, padurari, sindicalisti de la apele
romane si alti reprezentanti ai CSN MERIDIAN.
Le multumim aliatilor
nostri dar multumim si jandarmilor, care, din ordin, ne-au acordat o atentie
deosebita. Spre deosebire de televiziuni, care ne-au ignorat, ca de obicei si
tot din ordin, jandarmii au facut sute de fotografii si filmulete exclusiv cu
membrii S.C.M.D. si SNPPC, incat sefii lor au tras, probabil, concluzia ca
numai noi am fost in Piata Victoriei.
Neavand tribuna, dar
fiind foarte aproape de fieful d-lui CITU, noi, bucurestenii, am putut sa-i
transmitem gandurile noastre doar prin portavoce si in putine cuvinte,
scandand: ”Iesi afara, javra ordinara!... Afara, afara, cu javrele din Tara!...
Hotii!... Asasinii!... Tradatorii!”, si, in special, fiind in ”trendul”
zilei...”DEMISIA”!
Primind ordinul de la
dl. Presedinte, care a primit ordinul de la..., dl. CITU l-a demis pe
impostorul ministru al Sanatatii! Primind, la randul sau, ordinul, dl. BARNA a
cerut cu fermitate demisia dl. CITU! De unde a primit ordinul? Pai de unde l-a
primit deja si Presedintele, sa-si gaseasca o scuza, ceva, o ”boala a lui
Calache” si sa se retraga, pe motiv de indisponibilitate! Sa de-a Dumnezeu, ca
ordinele externe sa nu se schimbe, ca sa mai putem salva cate ceva din Tara
si, noi toti sa putem
pune capat discriminarilor si sa ne recuperam drepturile legitime rapite!
Pentru ca, astia, sub pretextul ”dreptului la viata”, nu numai ca vor sa ne
transforme in zombi ci si sa ne rapeasca totul!
Ce reprosam si noi,
sindicalistii militari, ca romani, Guvernului de impostori, a- servit cu totul
intereselor straine... se stie, pentru ca am afirmat-o neabatut si suntem de
acord cu marea majoritate a romanilor ramasi cu mintea intreaga!
Ce-i reprosam, insa,
noi, S.C.M.D., in mod special... poate ca a venit timpul sa recapitulam.
Asadar, ii reprosam...
1. Continuarea,
din slugarnicie si lacomie a achizitiei de masini neconforme cu standardele UE
si NATO, de armament si tehnica de lupta invechite, in detrimentul propriei
industrii de aparare si care pun in pericol vietile militarilor si
politistilor;
2. Introducerea,
pe lege unica si unitara, a unor criterii de salarizare diferite, care ii
discrimineaza pe militarii si politistii cu experienta fata de ”boboci”, avand
consecinte discriminatorii si la pensii;
3. Discriminarea,
prin Legea 168/2020 a militarilor si politistilor care executa misiuni de lupta
in Tara, fata de auxiliarii Marelui Aliat ai carui bodiguarzi in exterior sunt,
cu ”mandrie patriotica si revolutionara”. Deocamdata! Pentru ca ”aliatul strategic”
isi negociaza deja fuga din ”teatrele de operatii”, lasandu-ne pe noi ”tot ca
prostii”, sa stingem lumina si sa ramanem de rasul curcilor, in ciuda
propagandei conforme ”ideilor CIUCE”;
4. Promovarea
de statute ce interzic, in traditia bolsevica, organizarea militarilor in
activitate in sindicate care sa le apere drepturile, caz singular in UE. De ce?
Si de ce accepta UE? Pentru ca soarta Romaniei, ca stat, se vrea pecetluita, cu
largul concurs al Guvernului antinational;
5. Plata
degeaba a structurilor de ”relatii publice” indeosebi de media, care nu numai
ca nu ne apara de atacurile furibunde ale agentilor de influenta straini si ale
imbecilizatilor interni, impotriva structurilor militare, indeosebi a Rezervei,
dar si contribuie, la adapostul anonimatului, la vestejirea imaginii noastre,
pana la grotesc;
6. Continuarea,
printr-o profesionista campanie de zvonuri sau ordine directe, a misiunii de
reducere a efectivelor, cu adevarat profesioniste ale M.Ap.N., M.A.I. si Serviciilor,
sub amenintarea unei noi si catastrofale legi a pensiilor militare de stat;
7. Incercarea
de inlocuire a atributiilor constitutionale ale Armatei, a unitatilor
luptatoare si a jandarmilor (a caror transformare in civili se incearca de 3
ani, sub asaltul presei naimite si al DNA) cu o ”Politie Militara”, ca suport
al unei dictaturi antinationale;
8. Micsorarea
veniturilor salariale prin taierea ”sporurilor necuvenite” cu pana la 80%, cu
grave consecinte asupra pensiilor militare, in conditiile in care, la militari
si politisti, sporurile constituie baza venitului salarial;
9. Politica
vizibila de desfiintare a Rezervei si aruncare a rezervistilor la marginea
societatii, prin initiative aberante gen ”Secretariatul de Stat pentru
Rezervisti” la Guvern sau o ”Comisie” similara pe langa Camera Deputatilor;
10.
Limitarea dreptului la munca al
rezervistilor, contrara Constitutiei si Tratatului de aderare la NATO, prin
interdictia cumulului pensii (drept patrimonial dobandit pentru prestatii
trecute) – salarii (plata legala pentru prestatii actuale);
11.
Refuzul sistematic, prin ministrul
Apararii, de a reveni la forma initiala a Legii 223/2015, adancirea
diferentierii intre rezervisti si a pauperizarii lor prin: inghetarea pensiilor
(nu si a preturilor, in conditiile liberalizarilor), furtul calificat al
banilor cuveniti pentru munca depusa dupa trecerea in rezerva, al pensiei
private (suplimentare), al OMM, ajutoarelor salariale ba chiar si al grupelor
de munca si al drepturilor ramase, nu numai prin luarea in calcul a indicilor
de salarizare si a salariului minim din 2009 sau coborarea ”plafonului” la 85%
si a bazei de calcul la 65%, ci si, mai nou, prin calcularea drepturilor de
pensie nu din BRUT ci din NET etc.;
12.
Anularea tutror drepturilor conexe
pentru rezervisti, referitoare la gratuitatea medicamentelor si tratamentelor,
accesul la bazele de odihna si tratament etc. Ba, chiar, ca o ultima batjocora,
au inghetat nu numai pensiile, ci si accesul la cimitirele militare, stabilind,
in plus, in cazul in care decedatul este deja ”fericitul posesor” al unui loc
de inhumare, crearea, cu 3 zile inainte a unei ”comisii” care sa decida daca
decedatul don colonel are dreptul sau nu la ceremonial militar. Cine nu l-a
pupat in fund pe Joe BIDEN, ci a pupat doar drapelul Romaniei, n-are dreptul!;
13.
Declansarea, in conditii de Pandemie, a
HAOSULUI GENERALIZAT, prin aberanta chemare a rezervistilor la ”Centrele Zonale”,
astazi, 15 aprilie, pe motiv ca numitul Joe BIDEN si Vladimir PUTIN se cearta
pentru gazul ucrainian de la BURISMA! De ce haos? Pentru ca nici guvernantii,
nici slugile lor imbecile nu stiu ca STAGIUL MILITAR OBLIGATORIU NU A FOST
DESFIINTAT, PRIN LEGE, DE LA 01.01.2007, CI DOAR SUSPENDAT LA PACE! In caz de
cataclism sau mobilizare generala, toti romanii care au implinit 18 ani dupa 1
ianuarie 2007, trebuie sa se prezinte, la ”Centrele Zonale”, fiind
mobilizabili. Numai ca habar n-au, riscand sa devina, de azi dimineata, penali,
tocmai ei care constituie baza ”carnii de tun”, promisa de dl. ministru Marelui
Aliat, in locul bravilor ”marins”. Un ministru care a promis, din nou, sprijin
militar celei mai mari detinatoare de pamant romanesc furat de rusi (in 1740, 1791,
1812, 1878, 1940 si 1946), tara romanilor, polonezilor, lituanienilor
deznationalizati si a tatarilor alungati, numita ”La Margine” adica ”U...CRAINA”.
Trist, dar adevarat!
Asa cum Guvernul se dovedeste a fi marele si adevaratul inamic al Romaniei si
al natiunii romane, M.Ap.N., prin directiile de resort (Juridica, Financiara si
Resurse Umane) se dovedeste a fi, sub semnatura ministrilor sai de paie,
creatorul haosului si singurul si marele inamic al cadrelor militare in
activitate, in rezerva, in retragere si al politistilor din Sistemul de
Aparare, Ordine Publica si Securitate Nationala.
Exemplele ar putea
continua! Dar este suficient, credem, pentru a intelege de ce acest Guvern si
urmatoarele doua trebuie sa dispara! Pentru ca, prin alegeri anticipate, sa
avem parte de o alta majoritate, mai putin toxica si antinationala, in masura
sa ne inteleaga si sa ne restituie, pe cale legislativa si noua si Tarii,
drepturile uzurpate! Si sa-i trimita in fata unei Justitii curatata de
impostorii politici, macar pe ”miliardarii de COVID”!
Honor
et patria! Vae victis!
Presedintele S.C.M.D.
Col. (r) dr. Mircea
DOGARU
Pot deveni membri ai SCMD cadrele militare disponibilizate, cadrele militare in rezerva si in retragere si vaduvele si urmasii cadrelor militare care au servit patria in: Ministerul Apararii Nationale, Ministerul Administratiei si Internelor, Serviciul Roman de Informatii, Serviciul de Informatii Externe, Serviciul de Telecomunicatii Speciale, Serviciul de Protectie si Paza si alte structuri ale sistemului national de aparare. Cei interesati se pot adresa Birourilor Operative ale filialelor SCMD sau, daca in judetul de resedinta nu exista nici o filiala a SCMD, Comitetului Director al SCMD. Procedura de inscriere este prezentata aici.
BRD, Agentia Carol, RO41BRDE441SV79262374410
Cod de identificare fiscala (CUI) : 26096263