luni, 8 aprilie 2019

INFORMARE


CLARIFICARI CU PRIVIRE LA LEGISLATIA
PENSIILOR MILITARE DE STAT
-         In atentia doamnelor si domnilor parlamentari –

Doamnelor si domnilor deputati si senatori,
Intrucat multi dintre dvs. ne-ati sunat spre a ne intreba care dintre articolele din OUG 57/2015, OUG 59/2017, OUG 114/2019 ar trebui modificate, va raspundem, simplificat, urmatoarele:
-         Conform Constitutiei Romaniei, Art.42 – militarii si politistii nu presteaza “munca”, ci activitati la ordin (similare doar muncii fortate, interzisa pretutindeni). Ca atare, nu li se poate aplica legislatia muncii, orice asociere cu legile aplicabile civililor fiind neconstitutionala.
-         In toata lumea exista doua categorii de pensii: civile si militare, legislatia fiind separata datorita multiplelor diferente intre munca si activitatile militare (8 ore, fata de 24 de ore, asumarea riscului pierderii vietii, renuntarea de catre militari la drepturi civile si acceptarea de privatiuni etc.).
-         Doar in Romania, militarii, inclusiv rezervistii, au primit statutul de tratament juridic identic impreuna cu o categorie socio-profesionala civila, asimilata – MAGISTRATII (Decizia 20/2000 a CCR si Decizia 29/2011 a ICCJ).
-         In OUG 57/2015, OUG 59/2017, OUG 114/2019, magistratii nu se regasesc (nu fac obiectul). De ce rezervistii fac obiectul acestor OUG-uri, fiind asimilati, ilegal, nu magistratilor, ci functionarilor publici din Curtea de Conturi, de exemplu?
Pe cale de consecinta, SCMD VA SOLICITA ELIMINAREA TUTUROR PREVEDERILOR (ARTICOLELOR) REFERITOARE LA REZERVISTI DIN AMINTITELE OUG-URI. Orice alta masura (initiativa legislativa), va fi considerata de catre noi ca fiind neconstitutionala, contrazicand deciziile OBLIGATORII ale CCR si ICCJ, drept care, vom fi obligati sa ne adresam Justitiei, impotriva initiatorilor, asa cum am procedat cu ministrii Muncii si Apararii Nationale, vinovati de haosul creat, prin OUG-uri, in legislatia pensiilor militare de stat. Cu alte cuvinte, dorim eliminarea noastra din OUG-uri si intoarcerea la Legea 223/2015, asa cum a fost promulgata, deoarece inlatura toate inechitatile dintre categoriile de rezervisti si discriminarea rezervistilor fata de magistrati.
Adresam multumiri domnilor parlamentari care au inteles demersul nostru juridic si s-au pronuntat, deja, in acest sens:
-         Senator Stefan Mihu (PSD);
-         Senator Adrian Tutuianu (ProRomania);
-         Senator Alina Gorghiu (PNL);
-         Deputat Dumitru Lupescu (USR);
-         Deputat Marius Pascan (PMP);
-         Deputat Dorel Gheorghe Caprar (PSD);
-         Deputat Victor Viorel Ponta (ProRomania);
-         Deputat Otto Weber (PSD);
-         Deputat Adrian Solomon (PSD);
-         Deputat Ion Mocioalca (PSD).
Le multumim, adresandu-le rugamintea de a depune eforturi sa-si convinga si colegii de grupuri parlamentare!

Honor et Patria! Vae Victis!

Presedintele SCMD,
Col.(r) dr. Mircea DOGARU



vineri, 5 aprilie 2019

APRECIERI


DIN NOU, MULTUMIRI
 DOMNULUI DEPUTAT MARIUS PASCAN
-         In atentia tuturor membrilor SCMD -

Actiunea filialelor SCMD de lamurire a parlamentarilor, indiferent de culoarea politica, in ceea ce priveste riscurile si privatiunile vietii de militar si politist, legislatia separata privind obligatiile si drepturile lor, incepe sa dea rezultate.
Marti, 2 aprilie, a.c., la B1TV, la emisiunea dlui. Silviu Manastire, dl. deputat PMP de Mures, Marius Pascan, a sustinut timp de doua ore, cu argumente, punctul de vedere al SCMD in privinta legislatiei avand ca obiect pensiile militare de stat. Apropiat al Filialei 2 Targu Mures, domnia sa ne sprijina si in cadrul programului “Mihai Viteazul in Cetate”.
La polul opus, s-a situat flasneta care canta in falset la PNL (oficial, purtator de cuvant al PNL), Danca Ionel, care, la acelasi post de televiziune, si-a permis, ieri, 4 aprilie, a.c., sa insulte rezervistii in toate modurile posibile, amenintand cu desfiintarea Legii pensiilor militare de stat, a doua zi dupa venirea la putere a PNL. Individul dovedeste ca nu cunoaste initiativele parlamentare si declaratiile publice facute pe aceasta tema de presedintele PNL, dl. Ludovic Orban. Si, din pacate, nu este singurul PNL-ist.
Ca atare, transmitem tuturor membrilor SCMD, care sunt si membri PNL, sa-si intensifice actiunea de lamurire a colegilor de partid care bat campii in totala necunostinta de cauza. In mod deosebit, domnului lt.col. (r) Tiberiu Vasile Nagy Petroniu, presedintele Filialei 1 Targu Mures!
Incepand de luni, 8 aprilie, a.c., vom deschide lista actualilor parlamentari pe care SCMD ii recomanda alegatorilor (indiferent de apartenenta de partid) si, bineinteles, lista celor care, prin declaratii si fapte contrarii, nu se vor bucura de sprijinul nostru in alegeri.

Honor et Patria! Vae Victis!

Presedintele SCMD,
Col.(r) dr. Mircea DOGARU

joi, 4 aprilie 2019

CULMEA TUPEULUI



CULMEA TUPEULUI
“Pe Adrian TUTIANU il mananca pielea si vrea sa fie scarpinat”
(LOV dixit)
Dar pe Lia Olguta Vasilescu ce o mananca?
-         In atentia tuturor rezervistilor –

In data de 3 aprilie a.c., la cateva minute dupa ce fostul ministru al Apararii, dl. Adrian TUTUIANU, astazi senator defector de la PSD la partidul lui Victor PONTA (ProRomania), a iesit cu un comunicat privind plafonarea pensiilor militare prin OUG59/2017, doamna Lia Olguta Vasilescu, fost ministru al Muncii si (In)Justitiei Sociale, a umplut Internetul cu un atac furibund si suburban la adresa numitului senator. Pe scurt, il acuza pe acesta ca ar fi initiatorul OUG 59/2017 si ca, in ceea ce o priveste, nici usturoi n-a mancat, nici gura nu-i miroase.
Hai sa restabilim adevarul!
Cine a declansat in ianuarie 2017 o campanie ticaloasa la posturile de televiziune care aveau ordin sa o promoveze, pe tema pensiilor militare? Lia Olguta Vasilescu!
Cine ne-a insultat in toate felurile, ignorandu-ne obligatiile si atacandu-ne drepturile, cu metodele egalitarismului bolsevic (stalinist – stahanovist)? Lia Olguta Vasilescu!
Cine mentiona in fiecare zi, de 2 - 3 ori, dand ca exemplu pensiile magistratilor ca fiind ale militarilor, “Legea speciala 223/2015”. amenintandu-i pe “DOMNII COLONEI” (Se pare ca are domnia sa un OFF! personal cu gradul asta…. o fi dezamagit-o vreun colonel, cine stie….) cu initiative legislative extreme? Lia Olguta Vasilescu!
Cine a bagat, in luna mai 2017, in Proiectul Legii salarizarii unitare (astazi Legea 153/2017) celebrul Art.40, care desavarsea distrugerea produsa de OUG57/2015, inghetand la minim pensiile militare? Lia Olguta Vasilescu!
Cine a aparut pe 17 mai, in declaratie de presa, la orele 12.00, comunicand intregii media ca a trimis Proiectul de lege in Parlament si ca a rezolvat si pensiile speciale ale “domnilor colonei”? Lia Olguta Vasilescu!
Dupa ce, la orele 13.00, in aceeasi zi, un “desant” al SCMD a avut loc la Camera Deputatilor, subsemnatul si colonelul (r) Valeriu PRICINA protestand in fata conducerii PSD impotriva autoarei “Legilor haosului” si acuzand-o pe Diva ca va destructura Sistemul national de aparare, distrugand electoratul PSD, cine a aparut cu declaratie de presa, la ora 14.00, anuntand cu ura ca “La cererea conducerii partidului, am eliminat Art.40 din Proiectul Legii, DAR VOR VEDEA DOMNII COLONEI, IN TOAMNA!”? Lia Olguta Vasilescu!
Cine a aflat, din procesul intentat de SCMD, ca nu mai are atributii, de la 1 ianuarie 2016, asupra militarilor? Evident, Lia Olguta Vasilescu! Pentru ca, dupa ce i-am trimis o multime de scrisori deschise dlui Dragnea, atragandu-i atentia ca LOV este pentru el, ceea ce a fost Dalila pentru Samson, la 6 iulie s-a dat si la 15 septembrie s-a aplicat OUG 59/2017 a “Marii Tradari Nationale”, care a scos peste 20.000 de cadre din Sistem. Iar pensiile militare, intai, au fost facute praf si apoi inghetate in spiritul LOV, pentru care salariul avut acum 30 de ani este tot una cu cel actual si pensiile trebuie “recalculate” in functie de acesta, ca si cum in Romania nu ar fi avut loc, in 30 de ani, nici o inflatie si paritatea leu-dolar ar fi aceeasi de pe vremea lui Ceasca. Avand toate declaratiile ei probe la dosar, SCMD a dat-o in judecata, si asa a inceput doamna in cauza sa o faca pe mimoza, dupa ce a aflat, din cererea noastra de chemare in judecata nr.48/15.01.2018, inregistrata ca Dosar nr.1218/3/2018, ca nu are nici o competenta saupra militarilor si politistilor. De atunci, tot spune ca nu are “calitate procesuala pasiva”, iar noi nu am avea “calitate procesuala activa”. Cu alte cuvinte, ca am dat-o in judecata degeaba, ea, saracuta, neavand nicio vina. Am intarziat atat, pentru ca nu ne-a venit sa credem! Fara implicarea totala a SCMD, LOV nu ar fi ajuns primar al Craiovei, in 2012. Si, chiar daca, drept multumire, in 2013 si 2014, nu s-ar fi implicat in actiunile de destructurare a SCMD, sprijinind ambitii interne, am continuat sa o sustinem pana la inceputul lui 2016, chiar si cand a fost abuziv retinuta, din ordinul lui Kovesi.
Toate declaratiile ei publice impotriva militarilor sunt probe la dosar. Astazi, culmea tupeului, se declara “nemultumita” de plafonarea pensiilor militare! De bataia de joc in ceea ce priveste salariile militarilor, de egalizarea Sefului SMA cu un balerin la Opera de Stat si cu secretara pimariei din Falticeni, nu spune, insa, nimic. Mai mult, uitand ca a actionat ca ministru potrivit principiului basist “Ciocu mic! Acuma noi suntem la putere si facem ce vrem!”, arunca totul in carca domnului TUTUIANU.
Dl. TUTUIANU a fost singurul ministru al Apararii care a chemat SCMD la discutii, din proprie initiativa, solicitand adevarul in privinta situatiei noastre. L-am lamurit, impreuna cu unul dintre cei mai puternici generali activi, care a amenintat ca si ei, cei in activitate, vor iesi alaturi de noi, in toamna, daca nu este oprita campania furibunda a LOV impotriva militarilor. I-am cerut sa dea avizul pe OUG 57/2015, pentru ca aceasta sa fie respinsa la vot in Camera Deputatilor. Omul a fost de acord, s-a certat cu LOV in sedinta de guvern, acuzand-o ca-si baga nasul unde nu-i fierbe oala si, drept urmare … a fost demis.
Cat despre declaratia senatorului Adrian TUTIANU, care a trezit furia LOV, aceasta este, textual, materialul transmis de membrii SCMD, tuturor parlamentarilor, indiferent de culoarea politica si insusit, deja, de multi dintre acestia, indiferent de partid.
In concluzie, referitor la LOV, reluam apelul din 2017, lansat catre toti rezervistii, ca va trebui sa ne mobilizam si sa-i “reperam onoarea”!

Honor et Patria! Vae Victis!

Col.(r) dr. Mircea DOGARU,
Presedintele SCMD

miercuri, 3 aprilie 2019

Donatie de carti catre romanii din Spania


CONSILIUL NATIONAL AL SOCIETATII CIVILE (CNSC)

Forta a Treia - forta civica a natiunii romane!
Adresa postala: Str. Pajurei, nr. 13, Sector 1, Bucuresti, Cod 013152
Telefon: 0736601020, 0736600961, 0736600973 
Nr. 343/ 03.04.2019
                             

CATRE

ASOCIATIA SOCIAL-CULTURALA „ROMANATI”
A ROMANILOR DIN SPANIA


Domnului Presedinte
Giani Mircea FLORESCU

Domnule presedinte,

Va transmitem felicitari din partea membrilor SCMD si CNSC, pentru zbaterea dvs. curat patriotica si actiunile in interes national, desfasurate in Spania.
Ca sprijin in vederea organizarii Bibliotecii si a Targului de carte romaneasca, va punem la dispozitie, cu titlu gratuit, in beneficiul Asociatiei, urmatoarele lucrari:
1.      Mihai Ungheanu,Complicitati sub paravanul revolutiei”, Bucuresti, 2006 (trei exemplare);
2.      Ferenczy Gyorgy, „Maghiarimea din Transilvania si revizionismul”, Bucuresti, 2006 (trei exemplare);
3.      Mircea Dogaru, „Singur impotriva Europei. Mihai Viteazul (1593-1601), Bucuresti, 2005, (trei exemplare);
4.      Dr. Mircea Dogaru, „Intre Alba-Iulia si Trianon. Ungaria tuturor cauzelor si razboaiele de succesiune (1918-1920”, Targu-Mures, 2019 (cinci exemplare);
5.      Hajdu Gyozo, „La multi ani, singura noastra patrie natala, Romania Centenara”, Targu-Mures, 2018 (un exemplar);
6.      Gh. Banescu-Musceleanu, „Demers pentru adevar, I Album „Transilvania leagan si scut al Daciei strabune”; II Dosarul „Comoara din deal”, Targu-Mures, 2018 (cate unu exemplar);
7.      DVD „A fost odata in Transilvania. Amintiri, Teroare, Adevar”, Bucuresti, 2010 (un exemplar).
Cu stima,
p.  CONSILIUL NATIONAL AL SOCIETATII CIVILE,

PRESEDINTELE SCMD,

Prof. dr. Mircea DOGARU, istoric militar

marți, 2 aprilie 2019

Programul sedintei CD al SCMD


SEDINTA COMITETULUI DIRECTOR AL SCMD,
ALBA – IULIA, 18-19 APRILIE 2019

TEMATICA
Aprobarea materialelor si masurilor ale CNR aniversar.

PROGRAM
18 aprilie:
16.00 – 18.00 – Cazare la Perla Muresului (Oarda) si Caminul Militar Alba Iulia;
         18.00 – 19.30 – Discutii preliminare;
         19.30 – 21.00 – Cina.
19 aprilie
         07.30 - 09.00 – Micul dejun;
         09.00 – 13.00 – Plenul CD (tematica va fi comunicata ulterior);
         13.00 – 14.30 – Masa de pranz;
         Incepand cu ora 14.30 – defluirea.


vineri, 29 martie 2019

SCRISOARE DESCHISA DOMNULUI LIVIU DRAGNEA, PRESEDINTELE PSD




SCRISOARE DESCHISA DOMNULUI LIVIU DRAGNEA,
PRESEDINTELE PSD

Domnule presedinte,
Intelegem dorinta dvs. de a va reface bazinul electoral, atragand toate categoriile de militari si politisti in activitate, in rezerva si in retragere.
Se stie ca la vot se prezinta, de fiecare data, in mod disciplinat, pensionarii si militarii, pensionarii militari constituind, prin urmare, o tinta dubla.
Va rugam sa porniti, insa, de la cauza, adica de la distrugerea electoratului dvs. prin “legislatia haosului” (Legea 153/2017 si OUG 59/2017), de care se face vinovata Lia Olguta Vasilescu. Din aceasta perspectiva, nu intelegem componenta grupului de actiune pe care l-ati stabilit intru pacalirea noastra electorala: Darius Valcov, Lia Olguta Vasilescu si Orlando Teodorovici. Impotriva primului, noi nu avem obiectii, ci…Justitia. Pe LOV am dat-o in judecata pentru “Ordonanta Marii Tradari Nationale” care a pus pe butuci intregul Sistem de aparare, ordine publica si siguranta nationala si, indeosebi, pentru ura tenace manifestata impotriva rezervistilor. Va reamintim ordinul pe care i l-ati dat in ziua de 17 mai 2017, la orele 13.00, la cererea noastra, sa scoata din Proiectul Legii salarizarii unitare, Art.40 care facea praf Legea pensiilor militare de stat. Era logic! Nu avea ce cauta intr-o lege a salarizarii o prevedere referitoare la o singura categorie de pensionari. Si va reamintam declaratia de presa pe care a dat-o domnia sa, vanata de furie, la orele 14.00: “La cererea conducerii de partid, am scos, din Proiectul Legii, Art.4o, dar … vor vedea domnii colonei in toamna!”. Si am vazut neconstitutionala OUG 59/2017, care dus la plecarea a 21.000 de cadre, bine pregatite, din Sistem (peste 11.800 numai de la MApN). Cat despre domnul Teodorovici, in recenta modificare a OUG 114/2018, a dovedit ca habar n-are despre legislatia militara in domeniul salariilor si pensiilor. A promis cresterea procentuala a cuantumului pensiilor la fiecare crestere a soldei de grad, pe care a confundat-o cu salariul de baza la civili. Or, solda de grad este de 200 lei la caporal si 380 lei la general, marindu-se o data la 10 ani, cu aproximativ 10 lei.
Orice masura legislativa veti initia, spre a ne atrage electoral, aceasta trebuie sa tina seama de Deciziile CCR si ICCJ (20/2000, respectiv 29/2011) care au stabilit deplina IDENTITATE INTRE MAGISTRATI SI MILITARI, ATAT IN ACTIVITATE CAT SI LA PENSIE, DIN PUNCT E VEDERE JURIDIC AMBELE CATEGORII AVAND PARTE DE ACELEASI “RISCURI SI PRIVATIUNI”. Nu cunoastem cazul vreunui judecator sau procuror care sa fi murit in Bosnia, Afganistan, Irak sau aiurea, dar acceptam ideea. Pe cale de consecinta, nu trebuie sa initiati nicio Lege noua a Pensiilor militare de stat, ci sa restabiliti Legea 223/2015, asa cum a fost promulgata, deoarece avea in vedere tocmai inlaturarea tuturor inechitatilor, prin transformarea rezervistilor, iesiti din Sistem inainte de 2015, din asistati social, in militari in rezerva si alinierea lor, cu datele personale, la venitul brut impozabil al celor aflati, la 1 ianuarie 2016, pe functiile de pe care trecusera in rezerva. Este ceea ce ne-ati promis in 2016! Iar baza juridica o constituie tocmai Deciziile CCR si ICCJ invocate, deoarece OUG-urile care ne-au distrus, neconstitutional, legea (OUG 57/2015, prin Art.40, OUG 59/2017, OUG 114/2018 si cele conexe) NU SE REFERA SI LA MAGISTRATI. DACA MAGISTRATII NU SUNT PREVAZUTI, NICI MILITARII NU AU CE CAUTA IN RESPECTIVELE OUG-URI.
Solutia este o noua OUG a Guvernului, care sa elimine categoria noastra socio-profesionala din respectivele ordonante!
Intelegeti, odata pentru totdeauna, ca exista doar doua categorii mari de pensii: civile si militare. Daca acceptam, sub imperiul Deciziilor CCR si ICCJ, stabilirea identitatii dintre noi si civilii magistrati, nu vom accepta niciodata alaturarea noastra la Legea civila a pensiilor, pentru ca nicio alta categorie socio-profesionala nu are parte de restrictiile, riscurile si privatiunile noastre si nu are obligatia, prin lege, de a plati in activitate, pretul suprem. Prin Art.42, Constitutia Romaniei ne exclude de la legislatia muncii, precizand ca avand, practic, parte de “munca fortata”, in ceea ce ne priveste, noi prestam “activitati” (nu munca) ce se supun altor legi.
Daca, totusi, insistati sa va bateti joc de noi, aruncandu-ne doar o ciosvarta din drepturile noastre legitime, pentru a ne atrage, electoral, printr-o noua Lege a pensiilor militare de stat, va atentionam ca efortul este inutil! Pe de o parte pentru ca vom largi procesele declansate impotriva ministrilor si ministerelor de resort la parlamentarii initiatori, pe de alta, pentru ca aveti, deja, in Parlament, ceea ce pretindeti ca vreti sa faceti in favoarea noastra: “PROPUNEREA LEGISLATIVA PENTRU LEGEA PENSIILOR MILITARE DE STAT”, initiata de 9 deputati si senatori, depusa la Camera Deputatilor, cu nr. 313/18.03.2015 si inregistrata la Biroul Permanent al Senatului, cu numarul 123/24.03.2015. In plus, pentru parlamentarii care nu stapanesc limba romana, se afla depus la Camera Deputatilor, din 2016, “Proiectul Mircovici”, care clarifica lucrurile: pensiile militarilor, trecuti in rezerva inainte de 31 decembrie 2015, se aliniaza (cu datele personale) la veniturile brute impozabile ale celor aflati, la 1 ianuarie 2016, pe functia de pe care s-a trecut in rezerva.
Pe cale de consecinta, va informam, prin prezenta, ca vom apara, prin toate mijloacele legale, Legea 223/2015, in forma initiala, solicitand abrogarea tuturor prevederilor OUG-urilor incriminate, referitoare la pensionarii militari si politisti. Ati decis, in cazul KOVESI, ca Deciziile CCR sunt obligatorii pentru presedinte … aceleasi Decizii sunt obligatorii, in cazul nostru, si pentru Guvern si pentru Parlament!
Reactia noastra se va reflecta in vot, asa cum s-a reflectat la alegerile prezidentiale din 2014!
Am onoarea sa va salut!
Honor et Patria! Vae Victis!
Presedintele SCMD,
Col.(r) dr. Mircea DOGARU

joi, 28 martie 2019

SOLUTIA SCMD PENTRU PENSIILE MILITARE


SOLUTIA SCMD PENTRU PENSIILE MILITARE
ESTE SINGURA SOLUTIE REALISTA
-        In atentia tuturor rezervistilor –

CLARIFICARE
Ieri, 27 martie 2019, la discutiile cu dl. Liviu Dragnea, SCMD nu a fost reprezentat. Nici nu a fost invitat, pentru ca au fost chemati reprezentantii asociatiilor cadrelor militare in rezerva si retragere din structurile de informatii si contrainformatii, paza si protectie (SRI, SIE, STS, SPP, DIP – MAI, DGIA etc).
SCMD nu mai gusta astfel de intalniri electorale, utile politicienilor, sa treaca hop-ul celor 2 ani de alegeri. Si nu mai inghite promisiuni de genul … ”vom face o noua lege a pensiilor militare de stat”. Pentru ca la precedenta (Legea 223/2015, care era foarte buna, urmand sa ne alinieze pe toti cu datele noastre de varsta, grad, functie, vechime etc. la veniturile brute impozabile ale celor care detin astazi functia de pe care am iesit in rezerva), s-a lucrat 3 ani. Deci, o eventuala noua lege ne va tine in lesa pana in 2022! Mai mult, SCMD anunta, de 2 ani, ca se incearca aducerea tuturor ONG-urilor rezervistilor, prin manipulare, sub acelasi papuc, intr-o megastructura aflata sub coordonarea (a se citi comunicarea de ordine a) celui de al – XIV-lea tuter din coada al ministrului Apararii Nationale. Bietilor batranei orgoliosi li se promite ca va fi bine si la vara cald, ca vor primi grade in rezerva, functii si indemnizatii pana cand vor reusi sa dea coltul fericiti. Adica, sa paraseasca “sistemul, pe cale naturala”, acesta fiind adevaratul scop urmarit!
La capitolul discutii cu vremelnicii “titani” politici, SCMD are o vasta experienta, mergand pana la incheierea, sub semnatura si stampila, de acorduri scrise, in 2012, cu asumarea, de catre majoritatea PSD, PNL si PC, a indreptarilor legislative minimale in favoarea rezervistilor si aliatilor civili, pana la 9 noiembrie 2012. Si promisiuni au ramas, desi SCMD / CNSC au adus milioane de voturi! Pe jumatate am adus in 2014, deoarece nu s-au tinut de promisiuni, iar Legea 223 a aparut, sub presiune, abia in 2015, dupa 3 ani si a fost distrusa in 24 de ore, la 9 decembrie 2015, prin Art.40 din OUG 57/2015! Ce a mai ramas din ea a fost distrus de Lia Olguta Vasilescu, tot neconstitutional, prin OUG 59/2017. Si asta dupa ce, in 2016, am batut palma la propriu cu Liviu Dragnea, stabilind, impreuna, calendarul repunerii in drepturi a Legii 223/2015 si inlaturarea neconstitutionalelor prevederi discriminatorii ale Art. 40 din OUG 57/2015. Ne-a pupat, ne-a promis si ne-a tras-o!
Astazi are, iarasi, nevoie …. Noi refuzam sa ne mai pupam! Vrem plata inainte, ca ... in politica, pentru ca ne-am fript de doua ori!
In spiritul adevarului, va comunicam ca, dincolo de excesul de zel al politicienilor care executa ordine dupa ureche si legifereaza asupra noastra in deplina necunostinta de cauza, adevaratii vinovati pentru ceea ce ni s-a intamplat au fost, pana acum, juristii si finantistii MApN, in frunte cu generalii Maciu, Jianu si col. Rosu, educati, pe vremea lui “Ceasca”, in spiritul celor “3R”. N-au stiut si nu stiu decat sa ne taie, cu ura, toate drepturile, pentru ca in mintea lor, noi suntem balast, iar ei sunt dumnezei si vesnici in slugarirea politicului cu exces de zel. Si au grija sa se protejeze, acordandu-si “Oscar”-uri si “sporuri de continuitate a conducerii”.
SINGURA SOLUTIE
Presedintele SCMD si presedintele UNIPOL au fost, ieri, 27 martie 2019 (cand fostii specialisti se lasau dezinformati si manipulati de Dragnea), la Comisia de Munca a Camerei Deputatilor, cu urmatoarea solutie:
-         Deciziile CCR si ICCJ (ex. Nr.20/020.02.2000/Dosar 5A/2000 si, repectiv nr.29/2011) stabilesc identitatea deplina de tratament juridic dintre magistrati si militari in ceea ce priveste modul de calcul al pensiilor.
-         Daca, in Art. 40 din OUG 57/2015, in OUG 59/2017, in OUG 114/2018 privind regimul pensiilor, magistratii lipsesc…ce cauta militarii in rezerva?
-         SCMD considera ca singura solutie consta in obligativitatea respectarii deciziilor CCR si ICCJ, atat de catre Presedinte (cazul Kovesi), cat si de catre Guvern (in cazul pensiilor militare).
Pe cale de consecinta, NU ESTE NEVOIE DE NICIO LEGE NOUA, DE NICIO OUG CARE SA PETICEASCA HAOSUL LEGISLATIV, CI DOAR DE ABROGAREA TUTUROR ARTICOLELOR DIN OUG 57/2015, OUG 59/2017, OUG 114/2018 etc., REFERITOARE LA REZERVISTI!
Pana la realizarea acestui deziderat, SCMD acuza in Justitie, ministrul Muncii, in solidar cu ministerul, ministrii Apararii, in solidar cu ministerul vinovat pentru discriminarea intentionata a militarilor fata de magistrati, prin incalcarea Deciziilor CCR si ICCJ si-i va actiona in Justitie si pe parlamentarii care vor initia proiecte legislative ce nu vor tine seama de deciziile mai sus mentionate!

Honor et Patria! Vae Victis!

Presedintele SCMD,
Col.(r) dr. Mircea DOGARU


marți, 26 martie 2019

In atentia membrilor SCMD din Bucuresti

SCMD este solicitat sa participe la pichetarea organizata de catre Liga pentru Apararea Drepturilor Pensionarilor Militari, maine, 27.03.2019, incepand cu ora 09.30, vis a vis de Ministerul Apararii Nationale, pe trotuarul situat in fata Catedralei Mantuirii Neamului.
Presedintele SCMD ii roaga pe toti rezervistii care pot sa rupa din timpul lor personal si sa faca un efort, sa participe la acest protest.
Alte detalii gasiti in sectiunea "Aflati mai multe" de mai jos.

Honor et Patria! Vae victis!

joi, 21 martie 2019

Ministrul Justitiei se pozitioneaza impotriva rezervistilor


Ne vom obtine dreptatea doar schimband prin vot clasa politica!
De la Predoiu la Toader,
Aceeasi Marie cu aceeasi palarie … reconditionata.

La 7 ianuarie 2011, SCMD a desfiintat, la ICCJ, ilegala “Recalculare”, anuland HG 735/2010 de aplicare a Legii 119/2010.
Basescu a reactionat, schimband toata conducerea ICCJ cu mijloace specifice (vezi cazul Barsan) si aducand-o in fruntea structurii pe Livia Stanciu.
Guvernul Boc a reactionat prin OUG nr.1/2011, care a introdus textul defunctei HG nr.735/2010 in textul Legii 119/2010 si a promovat discriminarea intre rezervisti, favorizand sustinatorii regimului.
Stagiara neterminata Laura Codruta Kovesi, promovata, de acelasi Basescu, Procuror general, a reactionat, formuland 11 recursuri in interesul legii, impotriva tuturor categoriilor de pensionari, pe care ICCJ i le-a facut praf prin Decizia nr.19, in Dosarul nr.18/17 octombrie 2011, hotarand ca nu se poate recalcula o pensie in baza unei legi actuale, ci in baza Legii nr.57/1974 a acordului global.
Cel mai neprofesionist a reactionat dl. Catalin Predoiu, pe atunci ministrul Justititiei, care a adunat judecatorii la Bucuresti, pe 7 februarie 2011, sub pretextul unei dezbateri privind salarizarea unitara si le-a dat ordin cum sa decida impotriva noastra, in litigiile pe rol, prin “retinerea lipsei de obiect” si “respectarea proportionalitatii”, formula care eluda un drept patrimonial dobandit – dreptul la pensie.
In 2013, SCMD a obtinut, prin lege, revenirea la cuantumurile din 2010 si dreptul la munca pentru rezervisti (Legea 241/2013) si, in 2015 (Legea 223/2015), revenirea la statutul de reservist, plata sumelor abuziv retinute si alinierea pensiilor la venitul brut impozabil al celui aflat azi pe functia de pe care am iesit noi (in conditiile corelarii permanent a cresterii pensiilor cu cresterile salariale la activi). Clasa politica a votat legea in unanimitate, dar a distrus-o inainte de aplicare, prin Art. 40 din OUG57/2015 si, ulterior, prin OUG 59/2017.
Schimband strategia, SCMD a dat in judecata ministrii Apararii in solidar cu MApN prin Directiile Generala Juridica sui Financiara si pe Olguta Lia Vasilescu, ministru, in solidar cu Ministerul Muncii. Am solicitat si solicitam pana in panzele able, respectarea, de catre guvern, ca obligatorii a Deciziilor nr.20/2000 a CCR (in Dosarul 5A/2000) si nr.29/2011 a ICCJ, care stipuleaza identitatea de tratament juridic intre magistrati (cei care si-au adjudecat legislatia pensiilor militare, cu complicitatea magistratilor de la CCR) si militari.
In situatia de mai sus, “genialul” ministru de Finante, dl. Eugen Orlando Teodorovici, motiveaza nerespectarea acestei identitati prin “imperativul respectarii tintei de deficit de sub 3% din PIB”, prevazuta de TFUE, material pe care l-am publicat ieri, pe blogul sindicatului, iar si mai genialul ministru de Justitie, dl. Tudorel Toader, reia ordinul dat judecatorilor de Predoiu si care, intr-o tara normala i-ar fi adus acestuia sute de ani de puscarie. Domnul Toader nu are nevoie sa bata campii pe 3 pagini, sugereaza, intr-o singura fraza, instantelor, invocand Hotararea CSM nr.1375/20005, sa decida impotriva noastra, in procesele pe rol.
Anexam prezentei ambele documente, pentru a admira diferenta de clasa dintre politicienii regimului Basescu – Boc si politicienii regimului Dragnea – Iohannis. Esenta ramane, insa, aceeasi. Servind si unii si altii intereselor straine, toti ne doresc “parasirea, pe cale naturala, a sistemului”. Drept care, respingand orice tentativa de manipulare a noastra, electorala, sau prin comisii si comitete vizand aducerea noastra sub papuc, vom sprijini proiectele noii administratii americane de resetare a clasei politice romanesti.
Pentru moment, somam Guvernul Dancila sa respecte Deciziile CCR in ceea ce ne priveste, asa cum acelasi guvern l-a somat pe Iohannis sa le respecte in cazul Kovesi!

Honor et Patria! Vae Victis!

Presedintele SCMD,
Col.(r) dr. Mircea DOGARU





marți, 19 martie 2019

APARITIE EDITORIALA IN CINSTEA VIZITEI PAPEI FRANCISC IN ROMANIA



APARITIE EDITORIALA
IN CINSTEA VIZITEI PAPEI FRANCISC IN ROMANIA



In cadrul programului secesionist “Trianon 100”, vizand destramarea Romaniei si coordonat personal de Viktor ORBAN, in anul 2017, la Sumuleu Ciuc, arhiepiscopul catolic de Alba Iulia Jakubinyi Gyorgy si nuntiul papal,Miguel Maury Buendia au negociat vizita Papei Francisc in Romania, in perioada 31 mai – 02 iunie 2019. Cu aceasta ocazie, iredentistii intentioneaza sa proclama independenta sau autonomia Transilvaniei (vezi afisele exhibate de Laszlo Tokes in Parlamentul UE de acceptare in UE a ….  Transilvaniei, „Transylvania in the EU”) si crearea, ca parte a Ungariei, a bantustanului Erdelyi (“Tinutul Secuiesc”). In care scop, Europa Occidentala si Romania (prin lansari la Targu Mures) au fost invadate de carti falsificatoare de Istorie editate la Budapesta, pe temele “Trianon” si “Istoria secuilor”.
Declansand, in cadrul acestui razboi hibrid si in conditiile batjocoririi de catre clasa noastra politica a “Centenarului”, propriul sau program (Mihai Viteazul in Cetate), pentru perioada martie 2018 – septembrie 2020, SCMD, cu sprijinul partenerilor din CNSC, a replicat prin actiuni culturale in numeroase orase din tara, menite sa trezeasca la romani constiinta nationala.
Astazi, lanseaza, in perspectiva venirii Papei Francisc in Romania, lucrarea “Intre Alba Iulia si Trianon. Ungaria tuturor cauzelor si razboaiele de succesiune (1918-1920)”, sub semnatura istoricului militar dr. Mircea DOGARU, presedintele SCMD. Bazata strict pe documente si argumente de drept international, cartea a aparut in Editura “Mures”, la Targu Mures si este destinata bibliotecilor judetene, municipale, universitare, ale colegiilor si comunale din fostele provincii romanesti istorice Banat, Crisana, Transilvania, Maramures, Bucovina si bibliotecilor comunitatilor romanesti din Diaspora. Ca munitie letala!
In curand, si tot ca atentionare a Sanctitatii Sale Papa Francisc, ca mesaj al romanilor catolici, greco-catolici si ortodocsi, va vedea lumina tiparului, sub aceeasi semnatura, si lucrarea: “Secuii, poporul furat”.

Honor et Patria! Vae Victis!

Secretariatul General al SCMD

vineri, 15 martie 2019

APEL catre membrii SCMD si partenerii din CNSC


APEL
Catre membrii SCMD si partenerii din CNSC
Expunere de motive
In 2018, Guvernul si Parlamentul Ungariei au sponsorizat structurile iredentiste din Romania cu 100 milioane de euro pentru contracararea aniversarii Centenarului. De asemenea, George SOROS, prin Fundatia Rakoczi din Polonia! Si au reusit! Am “aniversat” Centenarul printr-o dezgustatoare balacareala politica, intreaga noastra “elita” dovedind ca o doare in cot de eveniment si de Tara!
Ca si alte structuri ale societatii civile, SCMD, sprijinit de partenerii din CNSC, a ripostat, lansand propriul program (“Mihai Viteazul in Cetate”), declansat in martie 2018 si care va continua pana in septembrie 2020. Au fost organizate ample manifestari cultural-stiintifice in zeci de localitati din tara si, cu sprijinul Asociatiei Europene “Dimitrie Cantemir” a fost lansata, ca argument stiintific, lucrarea “Dimtrie Cantemir si constiinta unitatii romanilor”.
Cu mare greutate, desi foarte multi romani ai generatiei tinere au fost spalati pe creier de fundatiile sorosiste, planul iredentist de declansare a unor evenimente sangeroase, la 10 august 2018, conducand spre dezmembrarea Romaniei la 1 Decembrie 2018 a esuat. Situatie in care structurile transnationale si cercurile politice franco-germane-austro-ungaro-olandeze interesate au trecut la Planul II, intitulat “Trianon 100”, coordonat, personal, de premierul ungar, Vicktor Orban. Acesta a fost initiat in 2017, cu ocazia trimiterii la Sumuleu Ciuc a nuntiului papal, Miguel Maury Buendia, la solicitarea arhiepiscopului catolic de Alba Iulia, Jakubinyi Gyorgy. Atunci s-a stabilit o vizita a Papei Francisc la Sumuleu Ciuc, drept pretext de aducere in Romania a pana la 1 milion de iredentisti unguri din strainatate, provocarea Guvernului Romaniei, prin impunerea dreptului de arborare a insemnelor nationale unguresti si asazise secuiesti, escaladarea manifestatiilor iredentiste  culminand, in perioada 31 mai–2 iunie 2019, cu proclamarea, in prezenta Papei, a autonomiei Transilvaniei si a independentei judetelor  Harghita, Covasna si Mures, ca provincie a Ungariei, sub numele de Erdelyi, legate de aceasta  printr-un culoar de 15 km latime (pamanturile cumparate in timpul lui Basescu) intre Odorhei si Seghedin.
In pregatire, cu incepere de la 1 ianurie 2019, Europa si Romania (prin Targu Mures) au fost inundate de carti de istorie mincinoase, tiparite la Budapesta, pe temele “Trianon” si “Istoria secuilor”. In replica, noi am lansat, deja, tot de la Targu Mures si se afla in difuzare catre bibliotecile comuntitatilor romanesti din centrul, vestul tarii si din strainatate, lucrarea “Intre Alba Iulia si Trianon. Ungaria tuturor cauzelor si razboaiele de succesiune (1918 – 1920)” (vezi Anexa). Ca sa afle si Papa Francisc in ce se baga, la chemarea Satanei! In pregatire se afla si volumul “Secuii – poporul furat”.
Ieri, 14 martie, a.c., in scop de inflamare si pregatire a manifestatiilor de astazi, ministrul de Externe ungar, Peter Szijjarto, a fost desantat la Targu Mures si Miercurea Nirajului, pentru intensificarea procesului de achizitionare, de catre iredentisti, sub pretextul dezvoltarii fermelor agricole, a terenurilor intra si extravilane, potrivit principiului lui Lajos Fur – “Cine are pamantul, are Transilvania!”.
Dupa manifestatiile din 10 martie a.c., s-au declansat asadar, astazi, 15 martie, zi a “maghiarimii” (adica a deznationalizatilor prin ungurizare) de pretutindeni, in acelasi scop de pregatire, manifestatiile traditionale antiromanesti, dublate, din pacate, si deloc intamplator, de o “greva” aiuristica a romanilor din toata tara, initiata de patronul francizei lantului de restaurante Fast-food “Spartan” din Romania. Manifestatiile vor spori gradual in intensitate pana la 31 mai, cand se ia in calcul si trecerea de la provocari, la atacuri bestiale si rauri de sange in traditia asiata!
In aceste conditii, asumandu-mi intreaga raspundere ca militar, istoric si roman catolic din Mures, prin solicitarea aprobarilor necesare, va transmit ca propunere, organizarea, in contrapartida, a actiunilor prevazute in urmatorul ……
APEL
Transmitem tuturor membrilor patrioti ai SCMD si CNSC rugamintea de a fi pregatiti ca, in ziele de 31 mai–2 iunie a.c., in cazul declansarii unor evenimente vizand destructurarea Romaniei, cu ocazia vizitei Papei Francisc, sa organizam ample manifestatii de protest in fata tuturor ambasadelor si consulatelor Frantei, Germaniei, Austriei, Olandei, Ungariei, a reprezentantelor papale si la Palatul Cotroceni, sub lozincile: “Vade retro Satana!” si “Nem! Nem! Soha!”.
De asemenea, celor care nu mai gandesc romaneste, punand interesul burtii sau politic inaintea celui national, uitand ca Romania, cladita prin sacrificiul de sange al generatiilor trecute, nu le apartie lor, ci generatiilor viitoare, va rugam sa le puneti intrebarea: “Daca abia supravietuiti astazi, in conditiile inflatiei criminale si ale cresterilor mincinoase de salarii si pensii, intr-o Romanie intreaga, cum veti supravietui maine, intr-o tara dezmembrata, in care nimeni nu va mai avea obligatia sa va asigure locuri de munca, salarii si pensii?”.
Asteptam propunerile dvs.!

Honor et Patria! Vae Victis!

Presedintele SCMD,
Col. (r) dr. Mircea DOGARU