joi, 17 septembrie 2020

 

MACIUCA MANIPULARII VA LOVI IN ZILELE DE

21-23 SEPTEMBRIE 2020

-         In atentia tuturor rezervistilor si a deputatilor, indiferent de culoare politica –

Doamnelor si domnilor,

In plina campanie electorala, cand se promit mariri de pensii cu 40% si de salarii, insotite de scutiri de impozite, o singura categorie socio-profesionala este uitata deliberat si aruncata la marginea societatii – militarii, fie in activitate, fie in rezerva sau retragere si asimilatii lor. Si aceasta nu numai pentru ca M.Ap.N., coordonatorul sistemului, nu-i sprijina, ci pentru ca le este de-a dreptul ostil, tratandu-i ca pe inamici!

Dupa magariile basiste din 2010 (Legea 119 si frauda parlamentara Anastase, adica Legea 263) nu politicienii, ci chiar camarazii nostri finantisti si juristi s-au intrecut in a nu aplica legislatia referitoare la pensiile militare de stat in mod corect, ci in a o interpreta in defavoarea oamenilor. De ce?...

La inceput, pentru a-si acoperi manariile penale legate de OUG 1/2011, data pentru a contracara succesul SCMD la ICCJ, apoi pentru ca au descoperit ca orice taiere absurda a drepturilor, indeosebi ale rezervistilor, le poate atrage functii, grade, prime, salarii umflate si, mai ales, fonduri suplimentare pentru achizitia de harburi nezburatoare si neplutitoare, dar aducatoare de spagi. Si le-a mers pentru ca putini politicieni stiu ca militarii nu au contracte de munca normata la 8 ore, ci de activitate la ordin, 24 h din 24 si, prin urmare, nici Ministerul Muncii, nici comisiile de munca din Parlament, n-ar avea legal nici o competenta asupra celor carora le este interzis prin Constitutie (Art. 42) cuvantul ”munca”. Si mai putini politicieni stiu ca salariile si pensiile lor se platesc, in baza Tratatului de aderare la NATO, nu din bugetul consolidat ci din cei 2% destinati Apararii. Bani de care nu se poate atinge nimeni, decat daca se inventeaza structuri de sifonare a fondurilor de pensii militare, gen ”Secretariatul de stat pentru rezervisti” ori ”Consiliul National al Rezervistilor”, bugetofag in cadrul Camerei Deputatilor. In astfel de gaselnite, penalii kaki sunt inventivi, dovada modul in care au sterpelit rezervistilor Pilonul II, adica pensiile private, in 2001, si dupa succesul SCMD din 2015 (Legea reparatorie nr. 223), din nou, in 2017, prin OUG 59.

Atat de inventivi s-au dovedit camarazii nostri inca in activitate incat, in 2015, l-au pacalit pe Dacian Ciolos, caruia i-au strecurat o intreaga OUG, cu 30 de articole, referitoare la pensiile militare, drept... articol (nr. 40) in OUG 57, referitoare la salarizarea bugetarilor pe 2016. Prin aceasta au facut praf Legea pensiilor militare de stat! Si, de atunci, la fiecare incercare a SCMD-ului de a deschide ochii politicienilor, expertii lor in manipulare ii duc cu presul pe ministri si parlamentari cu aceeasi minciuna: ca aplicarea Legii 223/2015, asa cum a fost promulgata, ar baga Armata si Tara in faliment! Si o fac mintind ca, in calculul pensiilor ar intra elemente care nu se regasesc nici macar in salarii (chirii, echipament, norma de hrana, deplasari etc.).

Doamnelor si domnilor,

Pentru ca se izbesc, din 2011, de rezistenta SCMD, pe care n-au reusit sa-l desfiinteze, nici juridic, nici subminandu-l din interior, in perioada 2014-2017, si-au pus valetii si trambitele sa-i pacaleasca pe rezervisti ca vor avea mai multa forta daca toate ONG-urile lor se vor aduna la un loc, adica sub acelasi steag, evident al M.Ap.N. Si multi naivi, disperati, in conditiile in care, la noi, fara SARS-COV 2, mortalitatea este de c. 600/luna, ramasi cu pensii de 500-600 lei, adica sub pomana botezata, in bataie de joc, ”pensie minima”, au muscat momeala, aruncandu-se in bratele calailor. Degeaba i-am avertizat noi ca asa zisa cuagulare a ”structurilor asociative” inseamna aducerea tuturor sub acelasi papuc, manipularea pana la moarte, praful de pe toba pentru cei multi si beneficii doar pentru complici! Drept dovada, de peste un an de zile, de cate ori SCMD reuseste sa convinga parlamentarii sa-si asume ca amendamente vechile texte ale articolelor Legii 223/2015, distruse prin OUG-uri, ne izbim de ”argumentele” domnilor Balu si Rosu, care, reprezentand M.Ap.N., ii manipuleaza pe parlamentari, afirmand ca propunerile lor, contrare intereselor rezervistilor ar apartine ”structurilor asociative” ale acestora. Acolo unde nu reusesc, promit respectivilor inutile grade de general in retragere.

Intre timp, rezervistii mor pe capete de inima rea, nu de COVID 19, vazand jocul de-a ”uite amendamentul nu e amendamentul”. Iar moartea lor e inregistrata drept ”mari economii la bugetul de stat, fond pensii militare” (gl. Maria Lupu).

Constatand, din decembrie 2019, ca jocul nu mai tine si ca, prezenti la toate discutiile din camere, delegatii SCMD au convins parlamentarii, obligandu-i pe delegatii M.Ap.N. sa plece cu coada intre picioare, ca inexistenta ”Lege Ciuca” nu mai poate prosti pe nimeni si ca tot mai multi rezervisti refuza sa se mai lase manipulati pe melodia ”liberalii va dau, dar PSD-ul nu vrea”, dragii nostri camarazi penali s-au gandit la o lovitura de ma-ciuca. Data pe fondul atacurilor furibunde ale ambuscatilor trambitasi on-line impotriva SCMD, caruia ii atribuie propriile mizerii, lovitura se va produce in cascada, in zilele de 21-23 septembrie a.c.

Doamnelor si domnilor,

Luni, 21 septembrie, ministrul marioneta al Apararii i-a convocat la minister, la orele 13.00, pe toti presedintii ”structurilor asociative” adica ai ONG-urilor care, juridic, nu au nici o treaba cu lupta pentru dreptate sociala, sa semneze ca fiind ale lor, amendamentele M.Ap.N.-ului la PLx 199/2020. Pentru ca cele 3-4 flasnete care au executat ordinul pana acum, n-au convins! La sindrofie va fi prezent si un important deputat, caruia i s-a promis gradul de general in retragere, pentru 1 Decembrie 2020.

Marti, 22 septembrie, mizeria incropita acolo, va fi bagata spre asumare, ca ”raport”, pe gatul deputatilor din Comisia de Aparare. Iar miercuri, 23 septembrie, va fi bagata pe gatul tuturor deputatilor, spre votare in plenul Camerei.

De ce acest asalt, militar pregatit de dragii nostri camarazi, dovediti penali de auditurile Curtii de Conturi din 2012 si 2020? De frica numarului mare de parlamentari, carora SCMD le-a pus la dispozitie Adevarul, a premierului care s-a angajat fata de noi in 2018, a Presedintelui care a facut-o si in 2017 si in 2020, a liderului opozitiei, care ne-a ascultat si care este si el fiu de ofiter si a miilor de rezervisti care au inceput, treziti la realitate, sa le injure trambitele interesate ori paranoice!

Doamnelor si domnilor,

Ce vor calaii rezervistilor din M.Ap.N., pe care i-am dat in judecata in ianuarie 2018, procesul ajungand, in sfarsit, la ICCJ? Sa ne amageasca inca o data fara sa ne redea drepturile legitime, ca vor faca si vor drege, cand se va aplica integral Legea salarizarii unitare (desi Ludovic Orban tocmai a declarat ca asta nu se va intampla niciodata) adica, teoretic, in 2023. Plus inca 24 de luni, adica prin 2026 vom primi inapoi ”Ordinul Meritul Militar”, ilegal inclus in pensie. Ba, de frica SCMD, vor sa promita si ”pensia privata” (”suplimentara”) desi asta ar presupune intoarcerea ”Raportului” la Comisia de Munca si nu mai e timp. Plus faptul ca, presedintele acesteia, dl. deputat Adrian Solomon are toate tiglele pe casa si le-a mai tras-o de cateva ori, aproape la fel de dur ca dl. Tit-Liviu Brailoiu, la Senat.

Ce vrea SCMD de la domnii deputati? Sa aiba acum curajul revenirii la textul Legii reparatorii 223/2015, asa cum a fost promulgat (plafon 100%, procent de calcul 85%, corelarea cu veniturile salariale brute actualizate si cu cele ale omologilor de astazi, separarea Pilonului II si OMM de pensia militara de stat si dreptul de valorificare a anilor lucrati in calitate de civili, dupa incheierea contractului militar, ca pensie de stat, separata de solda de rezervist, botezata ”pensie”, reprimirea ajutoarelor salariale la trecerea in rezerva, abuziv suspendate etc.), CU APLICARE IMEDIATA!

Doamnelor si domnilor deputati,

Noi, rezervistii nu vrem pomeni ci doar drepturile noastre legitime, contractuale, de care am fost deposedati prin frauda, nu de dvs. ci de ”uscaturile” padurii noastre!

Ne adresam dvs. indiferent de culoare politica, rugandu-va sa fiti atenti la decizia finala, neuitand ca reprezentati in Parlament si interesele noastre si ale Tarii si sa faceti efortul de a nu va mai lasa nici manipulati, nici ”cumparati” cu ”margele de sticla” de ”sirenele” M.Ap.N.! Ca sa nu va mai mirati de ce vom iesi in strada sau de ce vom reactiona dur si la vot si in campania electorala, care va intereseaza in mod deosebit, pentru ca vom fi nevoiti, mai ales la ”generale” dar chiar si la alegerile locale sa ne indeplinim datoria morala de a-i sprijini pe cei care ne apara dreptatea si drepturile: de la d-nii Stroe Felix si Decebal Fagadau la Constanta, la d-nii Daniel Tudorache si Dan Cristian Popescu la Bucuresti, sau d-nii Lazar Cornel, Cristian Popescu si Cornel Catalin Bulf la Pitesti. Pentru ca noi si aliatii nostri din CNSC ii sprijinim pe oamenii care sunt oameni, indiferent de partid! In functie de voturile exprimate in Camera Deputatilor pe amendamentele la PLx 199/2020, pro-M.Ap.N. sau pro-rezervisti, vom stabili si noi lista candidatilor preferati la alegerile parlamentare, pentru care ne vom transforma in cei mai redutabili sustinatori.

Honor et patria! Vae victis!

Presedintele SCMD

Col. (r) dr. Mircea DOGARU

 

P.S. Comitetul Director al SCMD va lua deciziile care se impun, sambata,19 septembrie a.c.

marți, 15 septembrie 2020

 

PROGRAMUL DE DESFASURARE A SEDINTEI

C.D. (18–19.09.2020)

 

Vineri, 18 septembrie 2020

14.00-20.00 Sosirea si cazarea participantilor (Oarda/Alba Iulia).

20.00 - 21.00 Cina  la Pensiunea Perla Muresului.

 

Sambata, 19 septembrie 2020

08.00 – 09.00  Micul dejun – Pensiunea Perla Muresului.

09.00 – 09.30 Deschiderea lucrărilor CD, cu următoarea desfăşurare:

·        Cuvânt de „Bun Venit” din partea preşedintelui SCMD;

·        Anunţarea ordinii de zi şi a problemelor de procedură. Supunerea la vot.

09.30 – 12.30 Desfasurarea ordinii de zi, adoptata;

12.30 – 13.30 Masa de pranz - Pensiunea Perla Muresului

             13.30. Plecarea participantilor.


 P.S. - Masca de protectie antivirus, obligatorie. Daca vremea permite, toate activitatile se vor tine pe terasa.

Secretariatul S.C.M.D.

 

TEMATICA C.D. DIN 19 SEPTEMBRIE 2020

1.     Implicarea SCMD in proiectele legislative de modificare a Legii 223/2015, forma consolidata (adica distrusa de OUG-uri). Informare - col. (r) Dogaru Mircea. Dezbateri. Propuneri;

2.     Situatia proceselor SCMD. Schimbari in optica judecatorilor. Informare -col. (r) Caloian Monica. Discutii. Propuneri;

3.     Situatia si activitatea SCMD in pandemie. Propuneri privind organizarea CD si CNR - vicepresedintii SCMD;

4.     Actiuni mediatice anti-SCMD si posibilitati de contracarare - col. (r) Tudosie Stefan, col. (r) Deac Adrian. Discutii. Propuneri;

5.     Pozitia SCMD fata de alegerile locale si generale - vicepresedintii SCMD. Discutii. Propuneri;

6.     Situatia financiara a SCMD. Raportul Comisiei de Cenzori si Bilantul - gl. mr. (r) Nastase Constantin, lt.col. (r) Oarga Madalin. Discutii. Propuneri;

7.     Prezentarea problemelor specifice ale filialelor, de catre vicepresedintii cu responsabilitati teritoriale. Propuneri.

vineri, 11 septembrie 2020

Adresa catre Presedintele Camerei Deputatilor, dl. Ion-Marcel CIOLACU

 

SINDICATUL CADRELOR MILITARE DISPONIBILIZATE

Adresa: Bucuresti, str. Pajurei, nr. 13, Sector 1, cod postal 013152, Of. Postal 26 Cont:BRD, Agentia Carol, RO41BRDE441SV79262374410,

Cod fiscal: 26096263

Adresa e-mail: sindicatulmilitarilor@gmail.com

Nr. 574. din 09.09.2020

                                                                                                      

 

CATRE

PRESEDINTELE CAMEREI DEPUTATILOR,

DOMNUL DEPUTAT ION - MARCEL CIOLACU

 

 

DOMNULE PRESEDINTE,

 

Sindicatul Cadrelor Militare Disponibilizate (SCMD) face demersuri in Parlament, in Justitie, in strada, din 9 decembrie 2015, pentru aplicarea Legii pensiilor militare de stat (Legea nr. 223/2015), asa cum a fost promulgata si renuntarea la forma “consolidata” obtinuta, de catre Directiile Juridica si Financiara ale MApN, prin manipularea parlamentarilor si guvernelor, in scopul acceptarii si perpetuarii, ca lege, a unor ordonante de urgenta (OUG nr.57/2015. OUG nr. 59/2017 etc.) care au distrus eforturile depuse timp de patru ani, de catre colectivele care au elaborat textul legii, in scopul eliminarii gravelor discrepante si prevederi neconstitutionale existente in sistemul militar de pensii.

Va inaintam, alaturat, in baza discutiilor purtate la Comisiile de Aparare si de Munca ale Camerei Deputatilor, forma finala a amendamentelor la PL-x nr.199/2020, aflat in faza de Raport la Comisia de Aparare, amendamente pe care le sustine, in scop reparatoriu, si SCMD.

Spre intelegerea demersului nostru, va inaintam, de asemenea, tabelul cu situatia reala a pensiilor din Romania, doua exemple de pensii militare de stat, mult mai mici decat asa-zisa “pensie minima” si punctajul de probleme care framanta rezerva, acceptat in integralitate de institutia prezidentiala.

Va solicitam sprijinul, deoarece Camera Deputatilor este decizionala, afirmand ca suntem singura categorie socio-profesionala sabotata de propriul minister care se opune, prin directiile de specialitate, oricarei normalizari a situatiei la pensii in cadrul Sistemului de Aparare, Ordine Publica si Securitate Nationala, pe care il coordoneaza.

 Cu deosebita stima, 


Col.(r) dr. Mircea DOGARU,

          Presedintele SCMD     


miercuri, 9 septembrie 2020

WOW!

 

DESPRE COPIII PREFERATI 

AI DEMOCRATIEI DE CUMETRIE

 

 

Cititi, adunati pe orizontala cele trei coloane si nu uitati faptul ca nu sunt trecute toate sporurile!

 

Honor et Patria! Vae Victis!

 

Presedintele SCMD,

         Col.(r)dr. Mircea DOGARU



















luni, 7 septembrie 2020

NOTA INFORMATIVA

 

AMENDAMENTE LA PL-x 199/2020

-        In atentia domnilor presedinti si BO ale filialelor SCMD –

Stimati camarazi,

In ultima perioada ati avut discutii, pe tema amendamentelor la PL-x 199/2020, cu numerosi parlamentari de culori politice diferite. Referitor la cei care v-au amagit ca nu se poate amenda forma trecuta (tacit), de Senat, ori nivelul lor de pregatire este jalnic, ori v-au mintit deliberat. Decizionala este Camera Deputatilor, unde MApN a bagat, ilegal (semnand ca atare), cele mai traznite amendamente posibile, referitoare la Covid-19 sau la asa-zisa “pensie militara minima”, neta sau bruta, chestiuni care nu se regasesc nici in Legea 223/2015, nici in Proiectul Les. Menite doar sa ne faca sa stam cuminti, multumiti cu ce avem, in ciuda inflatiei, pana prin 2026.

Va trimitem, alaturat, ultimele amendamente sustinute de SCMD in baza negocierilor, cu mentiunea ca reprezinta punctul de vedere al SCMD, agreat, inca din 2018, si de Presedinele Romaniei si de actualul premier si de liderii actualei opozitii. Amendamentele agreate de noi apar cu rosu, in ultimele doua coloane ale tabelului, in dreapta paginii.

Va rugam sa le faceti cunoscute tuturor deputatilor, indiferent de culoare politica! De sustinerea acestor amendamente in comisii si la votul in plen va depinde pozitia noastra in alegeri.

Daca si in aceste conditii, domnii Balu, Jianu, Maciu si Rosu se vor dovedi, ca odinioara Olguta Vasilescu, mai tari si decat Presedintele si decat premierul si decat liderii opozitiei, nu ne ramane decat sa iesim in strada, in fata Ministerului Apararii Nationale, de unde sa nu mai plecam pana la concedierea respectivilor, care, in mod vadit, sustin interese straine, periclitand atat componenta activa a Armatei, cat si rezerva.

Tabelul nu este destinat altor persoane, indeosebi slugilor MApN din “structurile organizatorice” si trambitelor acestora care ne urasc visceral de la infiintare, pentru ca reprezentam tot ceea ce ei doar pretind a fi.

 

Honor et Patria! Vae Victs!

Presedintele SCMD,

        Col.(r) dr. Mircea DOGARU

joi, 3 septembrie 2020

 

CINE MINTE...DOMNUL MARIUS BALU SAU „ACOPERITII” DIN PARLAMENT

-         In atentia tuturor rezervistilor -

Stimati camarazi,

In discutiile purtate la Cotroceni, pe 2 iulie 2020, reprezentantii SCMD au ridicat 11 probleme, referitoare la situatia rezervistilor, toate fiind agreate, atat de departamentul de specialitate al presedintiei cat si dupa cum ne-a informat personal dl. gl. (r) Ion Oprisor, de catre Presedintele Romaniei. Documentul a fost facut public.

In mod surprinzator, in data de 26 august 2020, am primit pozitia oficiala, in aceasta chestiune, a Departamentului pentru relatia cu Parlamentul si informare publica al M.Ap.N., sub semnatura d-lui secretar de stat Marius Balu, cel care este folosit de catre eternii nostri ”calai” de la directiile Financiara si Juridica, pe post de varf de lance, in amanarea la calendele grecesti a reparatiilor solicitate de rezervisti in problema pensiilor militate de stat.

Pudic, dl. Marius Balu nu abordeaza toate punctele puse de noi in dezbatere, ocolindu-le cu grija pe cele la care nu poate da raspuns (punctele 2, 3 si 11). La celelalte, raspunsul consta in abureala obisnuita. Ne-a surprins insa in mod placut atitudinea neasteptata fata de punctul 7, la care SCMD a cerut: ”renuntarea la initiativele de politizare a militarilor si politistilor in rezerva prin crearea de structuri neconstitutionale si bugetofage gen ”Secretariatul de Stat pentru Rezervisti” (la Guvern) sau ”Consiliul National al Rezervistilor” (la Camera Deputatilor)”. In spatele afacerii se ascunde, dupa cate stiam pana acum, dincolo de ambitiile trambitelor manipulate ale M.Ap.N. adica ale celor care apar ilegal in uniforma pe la TV, debitand platitudini si pe care ii doare in cot de drepturile noastre, ei vizand alte stele, tinichele si, de ce nu, bani si glorie, la 115 ani, interesele celor care vor sa sifoneze banii de pensii militare prin ”Secretariatul de Stat” ori sa-si asigure functii sinecura platite de la buget, pe langa Camera Deputatilor, prin ”Consiliul National al Rezervistilor”.

Trebuia sa ne gandim insa ca in Romania ”nimic nu este pentru cine se pregateste, ci pentru cine se nimereste”. O facem acum pentru ca raspunsul d-lui Marius Balu a fost surprinzator de transant: ”MENTIONAM FAPTUL CA MINISTERUL APARARII NATIONALE NU SUSTINE DEMERSURILE LEGISLATIVE MENTIONATE”.

Pai, daca, Presedintele nu le sustine, M.Ap.N. nu le sustine... cine mama dracului le sustine? Pentru ca, in plin scandal privind pensiile militare, in data de 2 septembrie a.c., Comisia de Aparare a Camerei Deputatilor a dezbatut discret si din doi in doi: 1) Plx 583/2019 privind ”Secretariatul de Stat pentru Rezervisti”, caruia i-a dat aviz negativ, in conditiile in care fusese deja demolat, printr-o initiativa legislativa, de catre presedintele Comisiei de Aparare a Senatului, dl. senator Tit-Liviu Brailoiu si 2) Plx 376/2020 privind zisul ”Consiliul National al Rezervistilor”, care a trecut... tacit. Decizional insa este Senatul si ne punem din nou sperantele in bunul simt si curajul d-lui senator Tit-Liviu Brailoiu. Pentru ca abia acum intelegem ca structura bugetofaga, de functii-sinecura este pregatita nu pentru papagalii care isi flutura penele obosite in numele unor ”structuri asociative” ale rezervistilor ci pentru ”acoperitii” din Parlament, care isi vor pierde fotoliile de deputati/senatori la viitoarele alegeri. Si care, pe moment, ne boicoteaza pentru ca vor si ei grade de general in retragere cu care sa se faleasca in fata oglinzii. Pentru ca in public nu vor avea niciodata curajul sa apara! Dar despre boicotarea amendamentelor la Plx 199/2020, de intoarcere la textul Legii 223/2015, vom reveni cu amanunte in zilele urmatoare. Lovitura finala vor sa ne-o traga, domnii Balu, Rosu, Jianu, Maciu si acolitii lor, miercuri 9 septembrie a.c.

Honor et patria! Vae victis!

Presedintele S.C.M.D.

Col. (r) dr. Mircea DOGARU

luni, 31 august 2020

 

O NOUA FILIALA A SCMD LA EST DE PRUT

Anul trecut anuntam cu ocazia CNR 2019, intemeierea (dupa Orhei, Chisinau, Causeni) celei de a patra filiale a S.C.M.D. in asa-zisa R. Moldova, la Copanca.

Iata ca anul acesta, de ziua comemorarii Pactului Ribbentrop-Molotov, in prezenta vicepresedintelui S.C.M.D., responsabil de zona, col. (r) dr. Anatol Munteanu, a luat fiinta Filiala - cap de pod pe Nistru, Tighina – Varnita. Filiala are 20 de membri fondatori, toti veterani ai Razboiului Nistrean, presedintele ales fiind dl. lt. (r) Simion Branza si vicepresedinte dl. lt. (r) Gheorghe Lupu.

Conducerea S.C.M.D. va invita conducerea noii filiale, la Bucuresti, pentru discutii privind obiectivele specifice si inmanarea legitimatiilor si insemnelor.

Uram mult succes noii filiale si o mai buna coordonare in actiuni comune a tuturor filialelor noastre din Rasarit!

Honor et patria! Vae victis!

Presedintele S.C.M.D.

Col. (r) dr. Mircea DOGARU

joi, 20 august 2020

 

INFORMARE

PRIVIND VIITOARELE ACTIUNI ALE S.C.M.D.

Doamnelor si domnilor,

In urma discutiilor cu vicepresedintii teritoriali, s-a stabilit convocarea C.D. al S.C.M.D. pentru zilele de 18 si 19 septembrie a.c. Pana atunci, vom avea si situatia exacta a Plx 199/2020. In functie de rezultatul negocierilor, vom da sau nu curs solicitarilor venite din partea a zeci de membri de sindicat si aliati de a organiza, in conditiile legi, pe 25 Octombrie si cu elemente de uniforma, o manifestatie de protest in fata M.Ap.N., solicitand demiterea persoanelor care isi bat joc de noi, sistematic, de zece ani.

In ceea ce priveste negocierile cu initiatorii amendamentelor pe care le sustinem, pe langa precizarea ”venituri salariale brute” care ar elimina toate prostiile despre care directiile Financiara si Juridica ale M.Ap.N. pretind ca ar intra in calculul pensiei (ex: chirii, norma de hrana, echipament etc.) vom renunta bucurosi si la ”indicii de corectie” si la acel 15 % (la bunavointa comandantului) prevazut la Art. 28, pentru ca oricum nu ne apartin ci fac parte din textul aburitor, pus de directiile mentionate, sub semnatura ministrului Gabriel Les.

Vom demonstra lipsa oricarei intentii a M.Ap.N. de a ”dezgheta” pensiile militare, cata vreme nu ridica plafonul la 100% si conditioneaza orice recalculare de aplicarea integrala a Legii salarizarii unitare, prevazuta pentru 2023, deoarece dl. Ludovic Orban anunta de trei zile ca, din lipsa de bani, legea in cauza nu se va aplica niciodata in totalitate, ba, mai mult, este pregatit sa dea o OUG privind inghetarea salariilor.

Personal voi cere aprobarea C.D. pentru a-i da in judecata pe mancatorii de rahat, care de zece ani au o singura preocupare – sa atace in stil suburban, orice actiune a S.C.M.D. si conducerii sale. Poate se vor trezi, cand vor plati pentru insulta si calomnie si vor inceta sa ne mai atribuie noua propriile lor defecte, ambitii nefondate si impotente.

Honor et patria! Vae victis!

Presedintele S.C.M.D.

Col. (r) dr. Mircea DOGARU

miercuri, 19 august 2020

 

CATRE BIROURILE OPERATIVE ALE FILIALELOR

Stimati camarazi,

Va transmitem tabelul comparativ cu amendamentele la Plx 199/2020, aflate in disputa cu M.Ap.N. de doua luni de zile, pentru raportul comun al comisiilor de Munca si Aparare din Camera Deputatilor.

De doi ani de zile, dupa cum stiti, SCMD sustine intoarcerea la Legea 223/2015 in forma promulgata, prin amendamentele initiate la Senat de dl. senator Stefan Mihu iar la Camera Deputatilor de domnii deputati Adrian Solomon, Radu Babus, George Visan, Dorel Caprar si Mihai Weber. In tabel sunt prezente, cu culori diferite, toate amendamentele, inclusiv cele de care tine cu dintii M.Ap.N. si care sunt semnate, neprocedural, ”M.Ap.N.” sau ”Comisia de Aparare”.

Va rugam sa cititi si sa-i lamuriti si pe camarazii manipulati de trambitele M.Ap.N.

Honor et patria! Vae victis!

Presedintele SCMD

Col. (r) dr. Mircea DOGARU

marți, 18 august 2020

 

O MINCIUNA ELECTORALA CAT CASA POPORULUI...

”LEGEA CIUCA”

-         In atentia tuturor rezervistilor –

Stimati camarazi,

Ieri, 17 august a.c., dl. deputat liberal Ovidiu Raetchi a bagat o minciuna electorala cat cuprinde, in apararea Guvernului muribund. Si anume ca, liberalii ar fi produs o noua Lege a pensiilor militare de stat, reparatorie, ”Legea Ciuca” si ca social-democratii si aliatii lor se vor impotrivi astazi si maine, votarii ei in Camera Deputatilor.

In realitate, nu exista nici o ”Lege Ciuca”! Exista doar Legea 223/2015, niciodata aplicata, pentru ca a fost distrusa de o puzderie de ordonante de urgenta, cele mai ticaloase pentru noi fiind OUG 57/2015, OUG 59/2017 si OUG 114/2018. Vinovati nu sunt politicienii ci generalii si aspirantii la gradul de general pe spinarea noastra, de la M.Ap.N. Textele au fost fabricate la directiile Juridica si Financiara ale M.Ap.N., autorii si veghetorii lor fiind alde Maciu, Jianu, Balu si Rosu, sustinuti de aburitorii de serviciu, adica de slugile din fruntea unor asociatii de rezervisti, legati financiar de M.Ap.N. si trambitele lor facebook-iste.

A existat un proiect nou de lege, Plx 221/2020, initiatori deputatii Ion Mocioalca si Dumitru Lupescu (pe care si SCMD l-a sustinut) dar care a fost respins si ingropat de Guvernul liberal, la solicitarea M.Ap.N. In replica, un grup de senatori si deputati, sustinuti de SCMD, au ales, din puzderia de proiecte legislative ticaloase, clocite la directiile Juridica si Financiara ale M.Ap.N., Proiectul Les (L 38), amendat dupa o idee de Toni Grebla, cu amendamente ce reprezentau vechile articole ale Legii 223/2015, distruse de OUG-uri. Asa a aparut Plx 199/2020. Initiatorii acestor amendamente sunt dl. Stefan Mihu la Senat si domnii Adrian Solomon, Radu Babus, Mihai Weber, George Gabriel Visan si Dorel Caprar. Lor li s-a alaturat, cu doua amendamente noi, dl. deputat Dumitru Lupescu.

Spulberati la Senat, de presedintele Comisiei de Aparare, dl. senator Tit-Liviu Brailoiu, domnii Balu si Rosu dau cu pumnul in masa de doua luni la Camera Deputatilor, sa se respinga amendamentele de intoarcere la Legea 223/2015, pentru ca: Armata ar da faliment (si mint ca in calculul pensiei ar intra chirii, echipament, norma de hrana etc.) si ca liderii structurilor asociative (pe care i-au obligat sa dea comunicate in sprijin) sunt cu totul de acord, in numele tuturor rezervistilor si doar SCMD s-ar opune. Mai mult, ilegal, au strecurat amendamente semnate, ca ”initiator”, de... M.Ap.N. sau ”Comisia de Aparare”. Pe buna dreptate, deputatii s-au revoltat.

Pentru a nu va mai lasa manipulati de cei cu grade primite pe usa din dos pentru slugarnicie politica, trebuie sa intelegeti ca de 10 ani, de la ticaloasa OUG 1/2011 si pana astazi, asasinii nostri din M.Ap.N. si slugile lor (”scafandrii de Vaslui”) se opun cu disperare oricarei modificari a ordonantelor care au distrus Legea 223/2015. Amendamentele lor, botezate ”Legea Ciuca”, vor ca pensiile militare sa ramana, in continuare, inghetate pe viata si orice va mint ca v-ar da, pana cand pragul nu este ridicat de la 85% la 100%, este beneficiu doar pe hartie. In plus, pana in 2023, cand vor incepe ei sa recalculeze pe existent, adica pe falsurile deja facute si pe care Curtea de Conturi le tot cere sa le rezolve din 2012 pana acum, majoritatea rezervistilor vom fi oale si ulcele.

Astazi, 18 august a.c., au incercat sa schimbe din nou raportul Comisiei de Aparare, favorabil noua, dar deputatii s-au impotrivit, impunand o amanare de doua saptamani, pe motiv ca dl. Marcel Ciolacu nu e de acord sa treaca la vot ca trenul prin gara, o minciuna electorala care ii ingroapa definitiv pe rezervisti.

In concluzie, va rugam respectuos sa nu mai dati atentie minciunilor electorale raspandite pe Facebook, de sustinatorii politici ai Guvernului sau de slugile paranoice ori ticaloase ale asasinilor nostrii din M.Ap.N. Vreti sa stiti de unde atata ura la camarazii nostri beneficiari de ”oscaruri”? Speram ca rahatul juridic in care actualul ministru a tarat M.Ap.N., in raport cu Curtea de Conturi, va scoate intreg adevarul la lumina si va veti lamuri, in sfarsit!

Peste doua saptamani, vom avea alt Guvern, ”neutru” si un alt ministru al Apararii, caruia SCMD ii va solicita indepartarea asasinilor nostri din structurile militare. Evident, in cadrul unor manifestatii organizate, in conditiile permise de lege, in fata Ministerului Apararii (inca) Nationale. Cat despre loazele facebook-iste, ramane la latitudinea dvs. daca le veti mai baga in seama sau nu!  

Honor et patria! Vae victis!

Presedintele SCMD

Col. (r) dr. Mircea DOGARU

 

vineri, 14 august 2020

Mesaj catre toti membrii SCMD

 

MESAJ CATRE TOTI MEMBRII SCMD

Sa-i ajutam pe camarazii nostri sa inteleaga realitatea!

-         In atentia tuturor membrilor SCMD –

 

 

Doamnelor si domnilor,

COVID, NECOVID, anul acesta este un an electoral! Luni de zile s-a facut campanie pentru “Anticipate”, acum se face pentru “Amanate” si, eventual, “Locale”. Pe fond, manipulatorii profesionisti sau amatori ai unora si altora isi bat joc de noi, dupa cum vor sa ne asmuta, impotriva Guvernului sau impotriva Opozitiei. Iau texte referitoare la pensiile militare, din 2015, 2016 etc., legate de aparitia Legii nr.223/2015 sau a OUG-urilor care au distrus-o, le dau aparenta emiterii de catre Guvern si le prezinta, fara numar si fara posibilitate de verificare, ca fiind actuale. Iar camarazii nostri, in disperarea lor, nu sesizeaza ca este vorba de texte “istorice” si reactioneaza. Ultima smecherie de acest tip a fost pretinsa OUG, data de Guvern pe 4 august, privind inghetarea pensiilor militare.

Va transmitem rugamintea de a atrage atentia rezervistilor nemembri de sindicat ca asazisa OUG nu are numar, nu o pot gasi pe pagina Guvernului sau in Monitorul Oficial, ca expunerea de motive privind inghetarea “pensiilor speciale” (expresie pe care politicienii nu o mai folosesc astazi pentru pensiile militare), mai putin ale magistratilor, seamana, pana la identitate, cu motivatia OUG 59/2017, a Liei Olguta Vasilescu. De asemenea, prevederile, adica inghetarea pensiilor prin disparitia corelarii cu cresterile salariale ale celor in activitate si disparitia alinierii cu inflatia, inlocuita cu expresia “rata inflatiei” (adica diferenta de inflatie dintre doi ani consecutivi). Camarazii nostri fac explozie, fara sa sesizeze ca toate astea li se intampla, deja, de trei ani, datorita Liei Olguta Vasilescu, pe care SCMD a dat-o in judecata. Este un motiv in plus pentru manipulatori sa raporteze angajatorilor lor ca rezervistii nu mai conteaza, ca pot fi usor prostiti si pacaliti de unii sau altii ca li se va face dreptate la “Pastele cailor”.

O alta mizerie, folosita pentru ametirea camarazilor noastri, o constituie declaratiile unor domni generali in rezerva sau aspiranti la grad, ca vor rezolva ei situatia prin dialog direct cu deputatii si senatorii. Aceiasi au dat, insa, in ultimele doua saptamani, comunicate prin care si-au exprimat totala adeziune la masurile propuse de MApN, de batere a pasului pe loc in ceea ce priveste pensiile militare si de respingere a tuturor amendamentelor si proiectelor venite de la deputati si sentori si sustinute de SCMD, vizand intoarcerea Legii 223/2015 la forma initiala, promulgata.

Va transmitem rugamintea de a explica acelor camarazi ai nostri, care se iau exclusiv dupa zvonuri, ca situatia este urmatoarea: de doi ani de zile, cu sprijinul unor deputati si senatori de culori politice diferite, SCMD incearca revenirea Legii 223/2015, pe cale parlamentara, la forma initiala, niciodata aplicata, pentru ca a fost distrusa de o puzderie de OUG-uri. Si, tot de doi ani, pretinzand ca exprima pozitia “structurilor asociative”, domnii Balu, Jianu, Maciu (astazi consilier), Rosu etc. se impotrivesc cu indarjire. In ultima luna, respectivii, nu numai ca i-au obligat pe liderii structurilor in cauza sa dea comunicate in interesul lor si in defavoarea noastra, dar au organizat zilnice “desanturi” pe Comisiile de Aparare si de Munca din Camera Deputatilor, cu aceleasi vechi minciuni: ca aplicarea legii ar baga in faliment MApN, strecurand ca demonstratie, elemente care nu au ce cauta nici in salariu, cu atat mai mult in pensie (chirii, norma de hrana, echipament, deplasari in interes de serviciu etc.) sau ca Presedintele nu ar promulga niciodata asa ceva.

Au reusit astfel, dupa “rascoala” Comisiei de Aparare, sa manipuleze initiatorii amendamentelor favorabile noua din Comisia de Munca, pentru a intarzia Raportul Comun care ar permite trimiterea la vot in Camera Deputatilor a ceea ce ne intereseaza.

SCMD si parlamentarii care refuza sa se mai lase manipulati continua lupta. Ne puteti ajuta, convingandu-i pe camarazii nostri, neincadrati in SCMD, sa ceara oficial, din interiorul ONG-urilor lor, MApN, sa raspunda in scris la urmatoarele trei intrebari:

1.     Cati bani returneaza, anual, MApN, ca necheltuiti, din cei 2% din PIB destinati, exclusiv Apararii, la Bugetul de stat?

2.     Cate sute de milioane cheltuie MApN (spatii de desfasurare a activitatii, masini, indemnizatii etc.) cu liderii unor ONG-uri obediente, declarate de utilitate publica, utilitatea constand in manipularea rezervistilor in interesul adversarilor lor din MApN?

3.     Cate sporuri inventate, de conducere (OSCAR), de “continuitate a conducerii” etc., si-au tras pe ultimele 6 luni de activitate, inainte de a trece in rezerva (si o fac, in continuare, urmasii lor) adversarii nostri din directiile Juridica si Financiara ale MApN, pentru a nu impartasi soarta marii mase a celor furati, ca in codru, prin criteriile stabilite in OUG-uri?

Cata vreme avem, in sistem, pensii militare de stat de 78 lei, 293 lei, 496 lei, 556 lei etc., declaratiile sforaitoare ale MApN (de “indreptare a inechitatilor”) constituie o jignire la adresa rezervistilor si, pe plan mai larg, o insulta grava la adresa inteligentei umane!

Cine isi imagineaza ca toti rezervistii au contractat dementa senila sau Alzheimer, se inseala!

 

Honor et Patria! Vae Victis!

 

Presedintele SCMD,

Col.(r)dr. Mircea DOGARU

 

miercuri, 5 august 2020

DESPRE AUDITUL CURTII DE CONTURI

PRECIZARE

-         In atentia tuturor membrilor SCMD –

Deoarece unii au descoperit, dupa opt ani, ”mersul pe jos”, va reamintim ca, motivat de gravele abuzuri comise prin OUG 1/2011, in ianuarie - mai 2012 SCMD a cerut tuturor corpurilor de control ale statului si Guvernului Romaniei, audit pe Casa Sectoriala de Pensii Militare. Acelasi lucru l-a solicitat si ministrul Apararii de atunci, gl. (r) Corneliu Dobritoiu. A raspuns cu promptitudine dl. Nicolae Vacaroiu, raportul Curtii de Conturi fiind remis, in septembrie, M.Ap.N. Din pacate, din 2009, Basescu a retras Curtii de Conturi dreptul de a urmari neregulile, penal, lasandu-i doar dreptul de sesizare. In repetate randuri, Curtea de Conturi a cerut M.Ap.N. remedierea situatiei, cu atat mai mult in 2016, cand a inceput, cu 1 ianuarie, recalcularea, pe o durata de doi ani. Remedierile trebuiau facute inainte de aplicarea recalcularii. Nefacandu-se acest lucru, recalcularea s-a produs la marea masa a pagubitilor pe cuantumurile restabilite pe Legea 241/2014 (de asemenea rezultatul luptei SCMD), in timp ce, la smecherii care s-au invartit pe OUG 1/2011, au ramas in plata (gratie tot SCMD, care a inclus in Legea 223/2015, prevederea din legea civila ca, daca la recalculare iti iese mai putin ramai cu suma cea mai mare) cu sumele stabilite prin OUG 1/2011. Va reamintim ca unii domni presedinti de OUG-uri, care au incercat sa ne desfiinteze in Justitie, numai sa nu rascolim afacerea, au crescut in cuantum in 2011, ca Fat-Frumos, ca de la 3200 lei la 16400 lei. De asta se opun si astazi oricaror verificari si recalculari reale!

Din decembrie 2019, SCMD a solicitat, la fiecare dezbatere pe pensii militare, comisiilor de Aparare si Munca din Senat si Camera Deputatilor, sa analizeze raportul Curtii de Conturi din 2012.

Honor et patria! Vae victis!

Presedintele SCMD

Col. (r) dr. Mircea DOGARU


marți, 4 august 2020

RAZBOIUL PENSIILOR MILITARE DE STAT

DIN NOU IN FAZA FINALA

-         Intrebari pe adresa calailor rezervistilor –

Motto:

    Calaii trambitele-si suna

    Disciplinate, oile se-aduna!

 

In urma cu patru decenii, locul actualului general Jianu, de sef al Directiei Financiar-contabile a M.Ap.N., era detinut de generalul Cetina. Nici o diferenta! Si, la bilantul Directiei, Cetina il invita si-l pune la loc de cinste pe generalul Ilie Ceausescu. Cel pe care marii deontologi si strategi NATO de astazi, il tamaiau atunci, in calitate de activisti PCR si UTC. Pentru posteritate, evenimentul a fost inregistrat de tanarul jurnalist, capitan, Valeriu Pricina. Si incepe Cetina sa se laude ce mari economii a facut taind, prin fortarea legii, din drepturile oamenilor. La sfarsit astepta, bineinteles, laude si o noua stea. Numai ca Ilie a cuvantat: ”–Drepturile astea, pe care spuneti ca nu le-ati acordat oamenilor, au fost stabilite de Marea Adunare Nationala? S-a dat un decret semnat de Presedinte? Cum de va permiteti sa le incalcati?”. Personajele nu mai exista dar intrebarile raman, pentru ca apucaturile s-au perpetuat.

Se pare ca oamenii se impart in doua categorii: finantistii si restul lumii! Mai ales la Armata si mai ales cand sunt asistati de magistratii militari, finantistii devin niste mici Dumnezei, care taie totul, cu frenezie, sfidand legile, principiile de drept, Parlamentul si Presedintele. In beneficiul propriu, inventand partea militara a legilor 119 si 263/2010, coloneii Maciu si Jianu si-au obtinut de la Basescu gradul de general iar trambita lor, Tiberiu Fratila, pe cel de amiral. Militarii si politistii in rezerva si in retragere au fost aruncati, ca asistati social, pe Casa Nationala de Pensii, banii de pensii militare fiind folositi pentru achizitia de avioane si corvete de muzeu, aducatoare de comisioane.

SCMD a declansat, in Parlament, in strada si in media, lupta pentru redobandirea statutului si drepturile rezervistilor. Si a castigat la ICCJ. In replica, ai nostri calai au inventat OUG 1/2011, prin care au introdus discriminarea intre rezervisti. Nu numai ca slugile lor au primit saci de grade in rezerva si in retragere dar si, prin frauda, pensii de zece ori mai mari, in timp ce recalcitrantii au fost redusi la cuantum iar marea masa, pe o baza total diferita, a sfidat aritmetica, ramanand pe loc. Cu ajutorul politicului, SCMD a obtinut revenirea, pentru discriminati, la cuantumurile din 2009, dreptul la munca, implicit la a doua pensie si a declansat lupta pentru reobtinerea statutului de rezervist. Solicitata USL-ului in octombrie 2011, Legea pensiilor militare de stat nu s-a facut ”pe genunchi” cum mint astazi calaii si trambitele lor paranoice. S-a lucrat la ea de catre toata lumea, timp de patru ani, sub trei ministri ai Apararii: gl. (r) Corneliu Dobritoiu, Mircea Dusa si gl. (r) Gabriel Oprea. Pas cu pas, rezistenta dumnezeilor financiari si juridici, adepti ai taierilor pe orice cale, a fost infranta si Legea 223/2015 a fost promulgata, in iunie 2015, de catre Presedintele Iohannis, cu aplicare insa de la 1 ianuarie 2016.

Profitand de caderea Guvernului Ponta, calaii nostri i-au manipulat pe noii veniti si au strecurat, intr-o OUG (57) a Guvernului Ciolos, ca articol (nr. 40), o intreaga OUG in 30 de articole, care desfiinta Legea 223/2015. Resturile acesteia, in ciuda promisiunilor lui Liviu Dragnea, aveau sa fie desfiintate de calaii nostri, prin manipularea LOV, orbita de resentimentul personal fata de ”colonei”. Noi am numit OUG 59/2017... a ”marii tradari nationale”, deoarece, data in 6 iulie, cu aplicare de la 15 septembrie, a dus la parasirea Sistemului de Aparare de catre peste 21.000 de cadre, bine pregatite.

SCMD a dat in judecata ministrii si Ministerele Apararii si Muncii, pentru nerespectarea deciziilor obligatorii ale CCR si ICCJ privind identitatea de tratament juridic dintre magistratii la pensie si rezervisti. A declansat lupta pentru lamurirea parlamentarilor ca sunt manipulati si mintiti de ”calaii” nostri, si ca nu avem ce cauta in nici o lege civila, pentru ca avem alt statut constitutional, alt mod de viata, alta filozofie a salarizarii si alt tip de pensie decat civilii.

In replica, M.Ap.N. sustine in justitie si in propaganda ca Legea 223 nu este buna si ca ordonantele restrictive sunt bune, aducand ca argument suprem faptul ca ”structurile asociative” ale rezervistilor sunt de acord. Pentru ca, momindu-i pe liderii diverselor ONG-uri militare, cu grade in rezerva si in retragere, cu decoratii inutile si promisiuni de indemnizatii in tot felul de ”comitii, comitete, consilii” chiar ”secretariate de guvern” si aruncand praf in ochi celorlalti cu promisiuni de legi noi sau proiecte gen Les, Fifor, mai nou Ciuca, proiecte ce nu ne dau nimic, decat la ”Sfantu asteapta”, si-au asigurat marea masa a oilor de manevra.

Atacat isteric de slugile calailor, SCMD a convins parlamentari de buna credinta din Comisiile de Aparare si Munca, atat la Senat cat si la Camera Deputatilor, ca dreptatea pentru rezervisiti nu se poate face decat prin intoarcerea la forma legii asa cum a fost promulgata in 2015. Acestia au introdus drept amendamente vechile texte ale articolelor de lege, distruse prin OUG-urile calailor. ”Niciodata!” – urla domnii Maciu, azi consilier, Jianu, inca sef de Directie, eternul secretar de stat pentru relatia cu Parlamentul – Marius Balu, si noua lor trambita, ieri maiorul, astazi colonelul Rosu, amenintand ca, si votate in Parlament, amendamentele nu vor fi niciodata aplicate. Nu mai sustin ca da faliment statul, pentru ca parlamentarii stiu acum, gratie SCMD, ca toate (inzestrare, dotare, instruire, salarii, pensii, etc) se acopera din cei 2% din PIB asigurati obligatoriu Apararii, prin tratatele militare la care Romania este parte, ci ca falimenteaza Armata. Si ca sa convinga, introduc in calculul pensiei aceleasi aiureli ca in 2015 si care nu sunt venituri salariale: chirii, cheltuieli de deplasare, echipament, etc. Ce nu rimeaza este ca ei insisi, pentru a-si mai atrage o categorie (medicii) introduc in calculul pensiei venituri intamplatoare (temporare) gen primele pentru lupta anti-COVID 19. Iar oilor le promit reparatii din 2023 incolo, bani pe grade (solda de grad este intre 200 si 400 lei la noi) in perioada de ”tranzitie”, bani pe care n-au cum sa-i dea daca nu ridica plafonul de la 85% la 100%. Scot din plafon doar OMM-ul dar lasa in baza de calcul si sub plafon pensia privata (suplimentara) care ne este confiscata ilegal. Deci nu vor sa dea nimic! Totul este amenintare sau promisiune la ”pastele cailor”. Plus o noua tentativa de manipulare a parlamentarilor! Pentru ca si-au convocat ciracii de doua ori pana acum si i-au obligat sa dea comunicate de sustinere. Oile nu conteaza!

Doar SCMD, fiind surd la sunetul goarnei calailor, prefera sa-i sprijine pe parlamentarii care, odata cu intoarcerea la textul initial al Legii 223/2015 vor intronarea dreptatii pentru toti rezervistii, pentru a reinstaura linistea in sistem. Cat despre camarazii care se lasa pacaliti de veninul trambitasilor care ne ”canta” de ani de zile, din ura fudulului nesatisfacut, noi i-am avertizat inca din 2017 ca aducerea tuturor ONG-urilor rezervistilor sub inalta obladuire a coordonatorului de sistem, ministrul Apararii, inseamna, in fapt, strangerea sub acelasi papuc! Probabil ca acum ne dau dreptate, in sinea lor, dar este prea tarziu sa mai paraseasca ”pozitia ghiocelului”. O expresie atat de draga lor si pe care o arunca, asemeni tuturor neimplinirilor proprii, in carca SCMD!

In concluzie, intrebarile adresate cu patru decenii in urma vesnicilor nostri calai, persista:” Ba, cine sunteti voi si cum de va permiteti?”. La care adaugam, una care sta astazi, pe buzele tuturor rezervistilor: ”Ba, dar voua chiar nu va e jena?

 

Honor et patria! Vae victis!

Presedintele S.C.M.D.

Col. (r) dr. Mircea DOGARU

 


joi, 30 iulie 2020


CATRE MEMBRII S.C.M.D. DIN JUDETUL MURES
Subiect: Domnul deputat dr. Emil-Marius PASCAN
Doamnelor si domnilor,
M-am nascut cu ceva decenii in urma, in Targu Mures, cu ascendenta in satul Petrilaca/Cuci, deci ma adresez dvs. si in calitate de conjudetean.
Traiesc de o viata in Bucuresti, deoarece, ca fan al lui I.L.Caragiale, am avut de optat, de timpuriu, pentru unul dintre cele doua personaje cheie ale sale: Mitica, smecherul de Capitala, pe care il intalnesti si la Paris, Londra, Wasington sau ... Atananarive, si boul baltii, prostul fudul, Marius Chicos Rostogan, ramas cu mintea ”la Zolfarino ghe vale”, unde trecea ”un gheneral calare”. Bietul Chicos nazuia sa pupe fundul generalului dar n-a ajuns cu fruntea decat pana la fundul calului! In concluzie, eu am optat sa fiu ”Mitica” si nu ”Rostogan”, adica prostul fudul din cauza caruia, de 2000 de ani, esuam sistematic si ca popor si ca Tara.
De aproape un an de zile, ceea ce numiti dvs. ”securistii ratati”, sau ”sinecuristii”, cu alte cuvinte ”rostoganii” care capuseaza toate partidele si toate organizatiile civice sau culturale, au inceput sa se manifeste si in PMP Mures. Din principiu! Pentru ca nu suporta etalonul, adica pe cel care chiar face ceva, nu doar pretinde! Daca ”rostoganii” americani, lasi prin definitie, aspirau sa intre in Istorie, impuscandu-l pe la spate pe Buffalo Bill, ”rostoganii” romani, la fel de lasi, prefera executia civila a oamenilor de valoare, evident la adapostul anonimatului.
De un an de zile, in interesul vreunui Agamita Dandanache sau pur si simplu din invidie, ”rostoganii” locali il balacaresc in presa on line pe dl. deputat dr. Emil-Marius PASCAN, singurul lider autentic al P.M.P. Ce nu reusesc sa inteleg este de ce isi semneaza mizeriile cu numele meu. Eu nu reprezint nimic in comparatie cu marii oameni de valoare universala, al caror nume, daca l-ar folosi ar da pe spate o tara intreaga, gen Traian Basescu sau Eugen Tomac.
In ceea ce ma priveste, reafirm urmatoarele: nu am pagina proprie de Facebook, ma exprim doar pe mijloacele on line ale S.C.M.D.; nu consider ca in Romania exista partide ci doar gasti de interese, drept care pretuiesc doar oamenii de valoare, indiferent de partid, si consider ca in politica nu exista sentimente si sentimentalism de doi bani ci doar interese.
Reafirm ca dl. fost senator, actualmente deputat dr. Emil-Marius PASCAN, prin tot ceea ce a facut in calitate de politician si membru al Parlamentului, a aparat in mod inteligent interesele nationale si, ca un corolar, drepturile militarilor, fiind un sprijin constant al luptei S.C.M.D. pentru recuperarea acestor drepturi.
Prin prisma celor de mai sus, va transmit rugamintea personala, nu numai de a-l vota pe dl. deputat dr. Emil-Marius PASCAN la viitoarele alegeri dar si de a-i face lobby, indiferent cand vor avea loc alegerile si pentru ce partid va candida domnia sa! Pentru ca imi este foarte clar ca declansarea unor atacuri personale din interior, denota faptul ca activitatea reala a d-lui deputat dr. Emil-Marius PASCAN, a eclipsat imaginile contrafacute ale unor lideri din propriul partid, drept care mizeriile ”rostogane” este posibil sa-l faca, in cele din urma, ca pe atatia oameni de valoare, sa-si paraseasca, scarbit, formatiunea politica. Cat despre ”rostogani”, daca mai insista sa-mi foloseasca numele in astfel de jocuri, vor suporta consecintele legale, indiferent ce grade au in rezerva, in retragere sau pe sub camasa!
Honor et patria! Vae victis!
Presedintele S.C.M.D.
Col. dr. Mircea DOGARU