miercuri, 18 noiembrie 2020

 

VOI (REVOLUTIONARI) SI NOI (REZERVISTI) DIN NOU IMPREUNA, PE 24 NOIEMBRIE!

-         Apel catre toti membrii C.N.S.C. –

Doamnelor si domnilor,

In urma cu 31 de ani, la TVR, botezata ”L”, isi jucau, in falset, rolul penibil, saltimbancii, tradatorii si ambuscatii. In strada mureau doua categorii de naivi frageziti de foamete programata: muncitori, studenti, elevi etc., adica...VOI si NOI, militarii. VOI strigati ”Armata e cu noi !”. NOI strigam, impreuna cu VOI...”LIBERTATE !”, bucurandu-ne ca niste copii, in timp ce ne secerau si pe unii si pe altii gloantele celor peste 120.000 de luptatori ultraprofesionisti ai tuturor statelor membre ale celor doua tratate (Varsovia si NATO), iar tehnicienii lor ne regizau ”Razboiul stelelor”! Noua ne-au ucis, profesionist, 247 de camarazi, voua peste 1.000! Adica de 7-8 ori mai putini decat ne-a ucis SARS-COV 2, pana acum, dar astia nu conteaza pentru ca intra la statistica. La urma urmelor, trebuie sa moara oameni pentru ca acest Guvern sa nu cada! Si, in timp ce noi toti topaiam inconstienti, de bucurie, ni s-au strecurat, printre picioare, sobolanii, care si-au infipt coltii in cascavalul Puterii. Din clipa aceea n-a mai fost nevoie nici de VOI, nici de NOI!

Ne-au proclamat, pentru moment, la abureala, EROI, si pe unii si pe altii si ne-au promis, legislativ, chiar constitutional, marea cu sarea. Dar au desfacut Tara si au dat-o la bucata, pe nimic, strainilor-sponsori, pastrandu-si pentru EI, argintii lui Iuda! Au distrus fabricile, uzinele, agricultura, etc., au instrainat pe nimic bogatiile subsolului, apele, padurile, pamantul, transformandu-va pe VOI in someri sau slugi de nevoie! Tot din ordin au distrus structurile militare, pas cu pas, pentru a lasa ograda Tarii fara caini de paza, si ne-au transformat pe NOI in... ”disponibilizati”! Dar pentru ca eram, si unii si altii, in putere si convinsi, in naivitatea nostra, profesionist manipulata, ca am produs, ”spontan”, Schimbarea, ca sa nu ne revoltam, nu ne-au mai internat in lagare si nu ne-au mai impuscat, asa cum au facut parintii si bunicii lor kominternisti cu parintii si bunicii nostri, ci au ”tras” in noi cu bani proveniti din sponsorizari externe si cu multe promisiuni.

Prin Legea Recunostintei (341/2004), ne-au gadilat orgoliul tuturor iar voua, somerilor, v-au dat indemnizatii de revolutionari, promitandu-va, pe hartie, scutiri de impozite si terenuri pentru case sau spatii comerciale. Pe care si le-au luat tot EI prin fals si uz de fals!

Noua ne-au dat prin legile 164/2001 si 179/2004, mult laudate de NATO, ciosvarte de pensii militare de stat si dreptul de a munci ”in civilie” pentru a obtine alte ciosvarte de pensii, ”pe contributivitate”! Si am vegetat multumiti 5-6 ani, nebagand de seama, orbiti de propaganda integrarii in NATO si UE, cum ni se tampesc copiii cu scoala in reforma eterna si cu televizorul care face reclama exclusiv boarfelor siliconate, botezate ”dive” si pungasilor porecliti ”oameni de afaceri”. Ne-am trezit ca urmasii nostri isi iau, pe buna dreptate, lumea in cap, pentru ca nu mai au in Tara nici o perspectiva. Apoi, dupa ce ne-au ”fezandat” vreo 6 ani, considerand ca ne-am bosorogit destul (cei care n-am dat coltul intre timp) si nu mai avem reactii, mimand criza, ne-au taiat, cu mana inventatului Basescu, in 2010, toate drepturile! Prin legile 329/2009, 119 si 263/2010! Si noua si voua!

In acele imprejurari, cu ajutorul vostru, al revolutionarilor, dat prin Sindicatul ”Forta Romania” (idee, model de statut, sprijin juridic, punct de lucru provizoriu etc.) NOI am infiintat S.C.M.D. (18 august 2009). Si, intemeind impreuna C.N.S.C. (8 octombrie 2011) am maturat, tot impreuna, prin revolta noastra, strazile si guvernele, in 2011-2012, impunandu-ne revendicarile si determinand soarta alegerilor din 2012 si 2016.

Castigand in justitie (7 ianuarie 2011), S.C.M.D. a obtinut, temporar, drepturile rezervistilor (cuantumurile de dinainte de taieri) apoi dreptul la munca, o noua lege a pensiilor militare de stat etc. Voua v-au dat doar promisiuni pentru ca v-au cumparat liderii de atunci, implicandu-i in politica, asa cum procedeaza si azi. Dar ne-au lovit, gandind pe termen lung, distrugand sindicatele prin Legea Dialogului Social (62/2011) si actionand pe principiul ”Divide et impera”! Prin OUG 1/2011 au introdus discriminarea intre NOI, rezervistii, ridicandu-le unora pensiile, prin fals si uz de fals si fara nici un criteriu, pe culmi nebanuite, pentru a si-i face slugi, stimuland fudulia prostului cu grade si onoruri, in timp ce majoritatea a fost lasata de izbeliste si batjocorita. De atunci ne batem noi intre noi si ne distrug sistematic, nu politicienii ci unii dintre camarazii nostri penali, inca in activitate, cu sprijinul trambitelor si slugilor cumparate dintre noi!

Cu VOI au procedat la fel, prin OUG 95/2014, data tot hoteste, in prag de An Nou. Ca si OUG 1/2011 sau OUG 57/2015, OUG 59/2017, OUG 114/2018, care ne-au distrus noua Legea pensiilor militare de stat, OUG 95/2014 v-a distrus Legea Recunostintei, rapindu-va, voua, drepturile si noua, militarilor, fara de care nimic nu ar fi fost posibil, dreptul istoric si legitim la recunoastere si recunostinta!

Pe scurt, la 25 de ani dupa evenimente, s-a inventat, retroactiv, o noua categorie de ”revolutionari cu rol determinant”, cand acest rol istoric l-au jucat doar 2 personaje: George Bush (pe care comunist/globalistul senil Joe Biden il confunda astazi cu Donald Trump) si Mihail Gorbaciov. O mica parte dintre VOI a primit supradrepturi dar si, prin fals si uz de fals, noi colegi de ”revolutie” (impostori politici), in timp ce marea dvs. majoritate a fost condamnata, datorita indemnizatiilor cu care ati garantat imprumuturile bancare, la cea mai neagra mizerie. Si, in timp ce atat VOI cat si NOI am ajuns sa ne batem, in interior, intre noi, unii cu altii, furandu-ne ideea (”Alternativa Nationala” la intreaga clasa politica, verificata la alegerile din 2016 si 2019) EI si-au creat un paratrasnet, manipulandu-ne copiii, in sens neocomunist si ateu, prin crearea unui partid al viitorului nostru sclavagist!

Atatia cati am ramas in viata si verticali, necumparati cu bani sau cu onoruri, am continuat sa ne batem pentru redobandirea drepturilor noastre legitime. Impreuna am fost in strada, la initiativa S.C.M.D., la 25 Octombrie 2019, cand, pe langa revendicarile proprii rezervistilor, am solicitat Guvernului de atunci si abrogarea OUG 95/2014. Impreuna am fost, in plina pandemie si la marsul din 4 noiembrie a.c., cand delegatiile care au depus revendicarile noastre au fost formate din rezervisiti si revolutionari. Impreuna vom fi si pe 24 noiembrie, la marsul organizat de S.R.R.-Decembrie 89, cu sprijinul Sindicatului Revolutionarilor ”Forta Romania” si al S.C.M.D., intre orele 10.00-14.00, pe directia Casa Scanteii-Guvern-Ministerul Muncii. Am scris Casa Scanteii si nu a ”Presei Libere” fiindca presa (indeosebi televiziunile, recent mituite de Guvern cu 40 milioane de euro) numai ”libera” nu este, fiind transformata de EI in principala arma de indobitocire a romanilor.

Considerand aceste randuri un Apel la solidaritate si actiune comuna, va rugam, stimati membri ai C.N.S.C., sa trimiteti delegatii la actiunea care se va desfasura in conditiile legislatiei subjugarii noastre prin COVID-19, eventual cu propriile revendicari. Revendicarile revolutionarilor, ca si cele ale S.C.M.D. si programul actiunii va vor fi prezentate alaturat, in Anexe.

Numai impreuna am reusit! Numai impreuna vom invinge!

p./ C.N.S.C.

Presedintele S.C.M.D.

Col. (r) dr. Mircea DOGARU

 

Anexa 1

ORGANIZAREA SI DESFASURAREA MARSULUI DE PROTEST DIN 24 NOIEMBRIE 2020

Solicitata de presedintele S.R.R.-Decembrie 89, dl. Sergiu Teodor Draghici si de presedintele S.C.M.D., aprobarea PMB a fost data cu nr. 1897181/4060/04.11.2020.

Organizator este Sindicatul Revolutionarilor din Romania Decembrie 89, sprijinit de S.C.M.D. si Sindicatului Revolutionarilor ”Forta Romania” (presedinte dl. Valentin Margineanu)

Participarea a fost limitata la ”maxim 100 de persoane/locatie”, datorita legislatiei impusa de pandemie. Toti participantii vor purta masti si vor pastra distanta fizica de 1,5-2 metri.

Desfasurare:

·        Adunare la ora 10.00, la Casa Scanteii si pichetarea pana la 10.30 a sediului S.S.P.R. O delegatie va depune, la Secretariatul de Stat, revendicarea comuna (abrogarea OUG 95/2014) si revendicarile specifice revolutionarilor;

·        Intre 10.30-12.00, afluire spre sediul Ministerului Muncii si Protectiei Sociale, fara oprire la Guvern, datorita desfasurarii in Piata Victoriei, pana la orele 13.00, a manifestatiei de protest a aliatilor nostri de la SANITAS;

·        Intre 12.00-12.30, pichetarea Ministerului Muncii si depunerea acelorasi documente. In plus, S.C.M.D. va depune solicitarea excluderii militarilor din orice lege civila, pe dreptul muncii vizand salarizarea si pensiile, deoarece militarii nu au avut si nu au contracte de munca, normata la 8 ore, fiindu-le interzise de Constitutie (Art. 42 Al. 2), ci contracte de activitate la ordin, 24 h din 24;

·        Intre 12.30-13.30, deplasarea de la Ministerul Muncii la Guvern;

·        Intre 13.30-14.00, pichetarea sediului Guvernului din Piata Victoriei, in ”alveola media, delimitata de Bd. Aviatorilor, Parcul Kiseleff si Sos. Kiseleff”. Delegatia va depune documentele depuse la Casa Scanteii, iar pentru S.C.M.D., setul de documente vizand revenirea Legii 223/2015 la forma initiala, promulgata, prin amendamentele sustinute de S.C.M.D. la Plx. 199/2020.

In toate cele 3 locatii, presedintele S.R.R.-Decembrie 89 a solicitat o intrevedere a delegatiei comune cu: dl. Secretar de Stat – Puiu-Nicolae Fesan; dna. ministru a Muncii – Violeta Alexandru si cu Premierul Ludovic Orban.

 

Anexa 2

REVENDICARILE PARTICIPANTILOR

Revendicare comuna: ”Abrogarea in integralitatea sa a OUG 95/2014 si a prevederilor restrictive referitoare la revolutionari, in scopul revenirii la textul Legii 341/2004”. Revendicarea readuce militarilor statutul prevazut in lege, recunoscandu-li-se rolul jucat in Revolutie si dreptul la recunostinta;

Revendicari proprii revolutionarilor: repunerea imediata in drepturi sub aspectul indemnizatiilor, in masura sa le ”garanteze imprumuturile bancare precum si accesul la fonduri europene”; recalcularea indemnizatiei la nivelul anului 2020, cf. Legii 341/2004; restituirea sumelor, abuziv confiscate prin ”retinerea CASS-ului in perioada 01.01.2013 - august 2020, cf. Deciziei C.C.R.”; ”reasigurarea, in conditiile Legii a accesului la medicatie, tratamente, spitale si baze de tratament”.

Revendicari proprii S.C.M.D.: revenirea la textul promulgat al Legii 223/2015 prin acceptarea amendamentelor sustinute de noi, la Plx. 199/2020; excluderea militarilor din toate proiectele Guvernului si Ministerului Muncii privind salarizarea si pensiile din motivele mai sus enuntate; acceptarea si de catre Guvern a celor 11 puncte programatice ale S.C.M.D., privind drepturile rezervistilor, primite favorabil de Presedintie.

 

marți, 17 noiembrie 2020

 

FELICITARI MEMBRILOR S.C.M.D. DE PESTE PRUT

Stimati camarazi,

Va transmit, in numele Comitetului Director al S.C.M.D., felicitari pentru contributia dvs. la marea izbanda din 15 noiembrie 2020! Ati actionat si in ”diaspora”, acolo unde va impins nevoia, si pe plan local, pentru aducerea spre Europa a ciosvartelor de Tara, numite de Stalin R.A.S.S.M. (1924) si R.S.S.M. (1940). Si care, prin tradarea politicienilor de la Bucuresti, in locul Unirii visate, au primit, in numai 18 ore, in 1991, intru multumirea sufletului lui Iosif Vissarionovici, numele de ”Republica Moldova”!

Ati rezistat actiunilor teroriste in anii 1989-1991, v-ati varsat sangele pentru ”limba noastra cea romana” si l-ati ingropat pe Filea in tricolor, in rasboiul romano-rus, botezat ”nistrean”, din 1992! Si v-ati trezit tradati si parasiti! Uitati si umiliti!

V-ati pus, in aceste zile, sperantele in schimbare prin vot si v-ati riscat libertatea si viata, rezistand, la propriu, si valurilor de ”alegatori” nistreni si fortelor speciale ale rusofilului Dodon! Si datorita dvs., tradatorul de Neam a devenit Istorie!

Va felicitam dar va atragem atentia ca greul abia incepe! Ca unii patiti, va recomandam vigilenta fata de actiunile hotilor externi-interni, abil imbracate in lozinci despre ”Libertate” si ”Democratie”! Si daca tot va indreptati spre Vest, nu uitati in veci cuvintele stolnicului Constantin Cantacuzino din circulara adresata Curtilor europene pe la 1700: ”Nu avem nici o nadejde la nemti, precum nu am avut niciodata mai inainte. Si ne rugam lui Dumnezeu sa nu avem niciodata a face cu dansii”!

Si de voi depinde sa nu repetati ”gresalele” noastre, ale celor de dincoace de Prut! In ceea ce ne priveste, noi, S.C.M.D. va vom sprijini intotdeauna prin ”sfat si ajutor”.

Doamne-ajuta! Sa fie intr-un ceas bun!

Honor et patria! Vae victis!

Presedintele S.C.M.D.

Col. (r) dr. Mircea DOGARU

luni, 16 noiembrie 2020

 

SCRISOARE DESCHISA

DOMNULUI DEPUTAT RADU BABUS

VICEPRESEDINTELE COMISIEI DE APARARE

DIN CAMERA DEPUTATILOR

Domnule deputat,

In numele membrilor S.C.M.D., va aduc inca o data multumiri dvs. si colegilor dvs., domnii deputati George Visan, Mihai Weber, Dorel Caprar si Adrian Solomon (presedintele Comisiei de munca) pentru initierea amendamentelor la Plx. 199/2020, care readuc Legea pensiilor militare de stat la forma initiala, promulgata. De asemenea, domnului deputat Dumitru Lupescu, pentru cele doua amendamente care o completeaza!

Am recurs la aceasta modalitate, deoarece majoritatea rezervistilor sunt intr-un mod ingrozitor manipulati de ”calaii” nostri din Directiile generale Juridica si Financiara ale M.Ap.N., care se impotrivesc sistematic, de 10 ani, oricarei normalizari in ceea ce priveste pensiile militare de stat. Acestia sunt in fapt autorii textelor din OUG 57/2015, 59/2017, 114/2018 etc.,ce au distrus Legea 223/2015. Aburiti de comunicate ale M.Ap.N. sau ale unor lideri de ONG-uri care viseaza inutilul grad de general in rezerva ori in retragere sau au ambitii politice, majoritatea rezervistilor nu stiu ca la Comisia de Aparare a CD se confrunta doua categorii de amendamente: ale dvs. si cele ilegale, semnate ”M.Ap.N.” ori ”Comisia de Aparare”, ultimele neprevazand decat amanarea sine die a rezolvarii problemei, ba, mai nou, alte prevederi restrictive gen reducerea ”sporului de dispozitiv” de la 25% la 7%.

Tot neconstitutional si de-a dreptul penal, doi colonei care aspira la gradul de general cu data de 1 Decembrie a.c. au pretins recent, unul ca reprezinta pozitia M.Ap.N., altul a rezervistilor si s-au pus pentru a –”n”- a oara de acord sa ne dea ”Marele Nimic”, pretinzand, intre altele, ca ar mai fi inregistrat la dvs. un alt proiect de lege, vizand o imposibila aliniere la soldele de grad si de functie, care, in sistemul actual de salarizare nu inseamna nici macar ajutorul social botezat ”pensie minima”.

Rugandu-va sa mergeti pana la capat in demersurile initiate, si pe care noi le sustinem, indraznim sa va rugam sa mai faceti unul. Il vom face si noi, dar mai multe sanse de raspuns le are Comisia de Aparare. Pe scurt, in numele dreptului legitim si legal la informare, va rugam sa solicitati la M.Ap.N. lista ONG-urilor de ”utilitate publica”, pe care le sponsorizeaza, sumele alocate anual si, pe data de 2 decembrie, lista cadrelor in rezeva si in retragere care au fost avansate la gradul de general. Ca sa se dumireasca si camarazii nostri mai creduli, cine si cum le apara interesele! Cat despre intrebarea... de ce sefii Sistemului, adica ministrul Apararii, nu se consulta cu sindicatele din M.A.I. si cu S.C.M.D. ci cu niste ONG-uri care, prin statut, nu au atributii in domeniul economic si social (?), raspunsul vi-l dam noi: Sistemul nu are nevoie de parteneri reali de dialog ci de slugi si de trompete!

Cu multumiri si aleasa consideratie,

Presedintele S.C.M.D.

Col. (r) dr. Mircea DOGARU                            16 noiembrie 2020

joi, 12 noiembrie 2020

Contiuna actiunile SCMD

 

CONTINUA ACTIUNILE SCMD

VIZAND INTOARCEREA LA FORMA PROMULGATA

 A LEGII 223/2015

 

In perioada 06-09 noiembrie, a.c., s-au incheiat actiunile de informare a deputatilor, indiferent de culoare politica, in ceea ce priveste justetea sustinerii amendamentelor acceptate de SCMD la PLx nr.199/2020, in Zona 3 Muntenia, dupa cum ne informeaza dl. vicepresedinte al SCMD, col.(r) Victor POPESCU, presedinte al Filialei 1 Pitesti. De remarcat actiunea din Teleorman, in care au fost implicate Filialele 1 si 2 Alexandria. Dl. col.(r) Liviu-Sorinel SANDU, presedintele Filialei 2 a SCMD a inclus in delegatia care a prezentat documentele prefectului si deputatilor, presedintii si purtatorii de cuvant ai filialelor locale ale uor asociatii ale rezervistilor: Filiala Judeteana Teleorman a ACMRR (MAI), Filiala Judeteana a ANCMRR (MApN) “Gl. David Praporgescu” si Filiala Judeteana a ANVR (MApN si MAI). Asa intelege SCMD unirea eforturilor sindicatului si “structurilor asociative”, ca unitate in actiune, in interesul general al rezervistilor.

Actiunile vor continua pana in 24 noiembrie, a.c., cand se va organiza, la Bucuresti, un mars de protest comun, sub egida CNSC, pe directia Casa Presei Libere (Casa Scanteii) – Guvern – Ministerul Muncii.

SCMD va remite, oficial, primului-ministru, documentele prezentate deputatilor, va solicita, si domniei sale si ministrului Muncii, excluderea militarilor din orice lege civila referitoare la salarizare si pensii, deoarece noi nu avem contracte de munca normata la 8 ore, ci contracte de activitate la ordin, 24h/24h, cu renuntarea, prin Juramant, la majoritatea drepturilor civile. De asemenea, va incerca sa convinga media sa nu mai bata campii despre ajutoare sociale botezate pensii si sa nu mai confunde pensiile de serviciu militare (soldele de rezervist) cu asa-zisele “pensii speciale”. Aprobarea de la Primaria Capitalei a fost, deja, obtinuta de SRR – Decembrie ’89 si SCMD.

Vom reveni cu amanunte.

Honor et Patria! Vae Victis!

Presedintele SCMD,

                  Col.(r)dr. Mircea DOGARU

 

Bucuresti,

12 noiembrie 2020, ora 11.30

joi, 5 noiembrie 2020

 

MANIFESTATII S.C.M.D. – 4 NOIEMBRIE 2020

-         In atentia tuturor celor interesati –

Pentru S.C.M.D. este limpede ca ”strategii” de la M.Ap.N., vinovati fata de noi inca din 2010, ne pregatesc o surpriza similara cu aceea facuta pensionarilor civili. Acestora li s-a dat o lege, fara obiect definit, in 2018 cu aplicare in 2021, adica niciodata, fiindca se lucreaza deja la o noua lege. Noua ni se baga pe gat ”amendamentele M.Ap.N.” la Legea 223/2015, sustinute si de tucalarii de serviciu ai ministrului Apararii, cu aplicare din 2026, adica la pastele cailor, intrucat lucreaza in secret la o noua lege care sa ne decupleze cu totul pe noi, cei vinovati ca ne-am nascut, cand ne-am nascut, de camarazii in activitate.

Fata de cele de mai sus, C.N.R. al S.C.M.D. a decis anul trecut sa facem lobby in Parlament, printre deputati si senatori, indiferent de culoare politica, pentru revenirea, prin amendamente, la forma initala a Legii 223/2015. Manifestatia din 25 octombrie, de anul trecut, a incununat aceasta actiune, majoritatea parlamentara de atunci fiind de acord. Dar Guvernul a cazut si am reluat actiunile, o mare pondere avand-o, pe langa Bucuresti, filiala 1 Constanta si dl. vicepresedinte al zonei 2 SCMD – cdor. (r) Ilie Truta. Drept dovada, majoritatea parlamentarilor care au initiat amendamente in sprijinul rezervistilor au fost si sunt senatori si deputati de Constanta.

Razboiul nostru cu reprezentantii M.Ap.N., inceput in Camera Deputatilor, in decembrie 2019, la Comisia de Munca, continuat si castigat in martie a.c. la Comisia de Aparare a Senatului, inca in derulare astazi la Comisia de Aparare a Camerei Deputatilor, a dus in urma negocierilor, la o noua forma a amendamentelor pe care le sprijinim si pentru care facem lobby pe langa deputati, inclusiv in strada, in aceste zile.

Toti deputatii, indiferent de culoare politica, au fost si sunt contactati de filialele S.C.M.D., care le inmaneaza oficial tabelul cu amendamente si documentele probatorii anexate. Oficial inseamna cu confirmare de primire, cu numar de inregistrare la ministerul, prefectura sau biroul teritorial al deputatului ori senatorului destinatar.

Domnul cdor. (r) Ilie Truta ne-a anuntat incheierea operatiunii, cu Braila, ieri 4 noiembrie, in intreaga Zona 2 (sud-est). Tot ieri, au incheiat operatiunea pe Zona 4 (sud-vest) filialele coordonate de dl. vicepresedinte col. (r) Butiu Marin.

La fel pentru Zona 6 si filialele bilingve, dupa cum ne informeaza dl. vicepresedinte col. (r) Adrian Deac de la Targu Mures.

Cu o activitate deosebita, pe langa vechiul Guvern si pe langa deputatii si senatorii locali, Filiala 2 Targu Jiu, ne informeaza prin dl. presedinte col. (r) Munteanu Vasile, ca a inclus in actiune si Prefectura si a asociat demersului filialele locale ale ONG-urilor rezervistilor. La Ramnicu Valcea, actiunea se incheie astazi, sub coordonarea presedintelui de filiala, dl. col. (r) Dumitru Copaceanu. Restul filialelor continua actiunea.

La Bucuresti, conform aprobarii, a avut loc mitingul din fata Ministerului de Interne, d-lui Vela cerandu-i-se sa inceteze, sub pretextul ”reformei”, indepartarea profesionistilor, desfiintarea gruparilor mobile de jandarmi, etc. si sa nu mai sprijine demersurile ticaloase ale juristilor si finantistilor de la M.Ap.N., impotriva rezervei. Asa cum s-a intamplat peste tot in tara, documentele au fost inregistrate la minister cu nr. 53422/04.11.2020.

A urmat marsul protestatarilor spre Camera Deputatilor la mitingul de acolo, cerandu-se presedintelui Camerei sa admita supunerea la vot a amendamentelor propriilor colegi si sa respinga, in prezent si pe viitor, orice presiune si manipulare din partea M.Ap.N. Documentele au fost inregistrate la Registratura Generala a Camerei Deputatilor cu nr. 1354/04.11.2020. De aici, manifestantii s-au deplasat spre sediul M.Ap.N., ocupand, pentru prima data, trotuarul dinspre Hotel Mariott, din fata intrarii principale in minister. Speriati, trepadusii ministrului, prin vocea ”autorizata” a unui oarecare col. Opris, au cerut delegatiei S.C.M.D. sa lase documentele fara inregistrare oficiala. Intrucat stim dintr-o veche practica, noi cei din S.C.M.D., ca nici scrisorile inregistrate si trimise personal ministrului, nu ajung la acesta (vezi cazurile rapoartelor noastre catre ministrii Corneliu Dobritoiu si Mircea Dusa) dupa ce a incercat, in zadar, sa explice posibilitatile de inregistrare, seful delegatiei noastre dl. gl.fl.aer. (r) Iosif Balan, vicepresedinte/secretar general (i) al sindicatului, a refuzat, pe buna dreptate, sa lase documentele. Daca prin subordonatii, supraplatiti pentru asta ai ministrului, nu se poate, intrucat, indiferent de culoare politica, ministrii Apararii sunt manipulati si strict controlati, exact de calaii nostri, S.C.M.D. se va adresa d-lui gl. (r) Nicolae Ciuca, prin superiorii domniei sale, presedintele si premierul Romaniei. Oricum, a avut dl. ministru ocazia sa auda ieri, pe viu, opiniile pe care le au rezervistii despre promisiunile facute si neonorate in ceea ce ne priveste.

Televiziunile si radioul au fost prezente. S-a filmat, s-au luat interviuri si, ca de obicei, de cand s-a instaurat ”democratia progresista”, s-a pus batista pe tambal!

Actiunile SCMD vor continua pentru ca acum este momentul! Pana in alegeri!

Honor et patria! Vae victis!

Presedintele SCMD

Col. (r) dr. Mircea DOGARU

marți, 3 noiembrie 2020

Lupta cu MApN ... pe banii ministerului

 

SI DA-I SI LUPTA SI DA-I SI LUPTA CU MApN …

… TOT PE BANII MINISTERULUI

-         In atentia tuturor celor interesati –

 

De peste un an de zile, la toate comisiile parlamentare la care a participat, solicitand, prin amendamente, intoarcerea “formei consolidate” a Legii 223/2015, la forma initiala, promulgata, a legii pensiilor militare de stat, SCMD a fost contracarat de domnul Secretar de stat Marius BALU, seful “Departamentului pentru relatia cu Parlamentul si calitatea vietii personalului” din MApN, cu amendamente, atestand faptul ca “prietenii” din Directiile generale Juridica si Financiara nu vor sa ne dea decat … Marele Nimic, la Pastele Cailor! Si MAI a depus amendamente, dar mai blande, contracarand, practic, jumatate din amendamentele MApN, respinse la Senat si sustinute la Camera Deputatilor, pana acum, de un singur deputat bine plasat. Este motivul pentru care, in marsul de protest de maine, 4 noiembrie, vom depune amendamentele pe care SCMD le sustine si la MAI si la MApN si, inca odata, la Camera Deputatilor, pentru presedinte.

Surprinzator si trist este faptul ca, de fiecare data, reprezentantii MApN au sustinut ca propunerile in cauza nu le apartin, autorii lor fiind “structurile asociative ale rezervistilor” din MApN. Care “structuri asociative”? … N-au vrut sa ne spuna!

Am atras atentia tuturor celor interesati, in repetate randuri, ca adunarea ONG-urilor militare sub acelasi papuc exclude orice posibilitate de a lupta pentru drepturi, chiar daca nu le ai in statutul juridic, impotriva stapanului care iti asigura grade si decoratii in rezerva si retragere (perfect inutile), pe spranceana locuri la centrele de odihna si bilete de tratament, spatii de functionare, birotica, autoturisme pentru deplasari, in mod gratuit si, in baza unui articol aparut in “Observatorul militar” din luna iunie, chiar bani. O multime de bani, lunar (230.00 lei?), in conditiile in care se plang ca nu au bani sa dea pensionarilor drepturile hotarate prin lege organica!

Nu ne-am preocupat de risipirea iluziilor celor care inca mai cred ca inteligenta, bunul simt si hotararea de a face tuturor camarazilor dreptate se ascund in gradele inalte care i-au capatuit pe unii (nu se stie cum) si nici acum nu o facem. Prezentam doar, spre autotrezirea celor care “balacesc” SCMD impotriva propriilor interese, o stire pusa in circulatie prin mijloacele online, vineri, 30 octombrie, cu urmatorul continut:

 

“Departamentul pentru relatia cu parlamentul si calitatea vietii personalului. 

30 octombrie la 13.05

 

Astazi, 30 octombrie a.c., la sediul ministerului, a avut loc sedinta Comisiei constituite in baza prevederilor art.3, alin.(1) din Ordinul ministrului apararii nationale, nr. M161/2018 pentru stabilirea criteriilor de sprijinire a asociatiilor si fundatiilor de utilitate publica, cu reprezentare la nivel national, care isi desfasoara activitatea in domeniile de responsabilitate ale Ministerului Apararii Nationale.

Sedinta Comisiei a fost condusa de catre colonelul Valeriu Rosu, in calitate de presedinte al acesteia, iar ordinea de zi a constat in analizarea solicitarilor structurilor asociative care indeplinesc criteriile si conditiile prevazute de art.2 din Ordin si care pot beneficia de prevederile art.63, alin.(3) din Legea nr. 346/2006, privind organizarea si functionarea Ministerului Apararii Nationale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare. Comisia a fost de acord, in unanimitate, cu redistribuirea/alocarea sumelor de bani din fondurile aprobate in anul anterior, pentru anul 2020, solicitate de catre organizatiile neguvernamentale.”

Daca stirea este adevarata, ne permitem sa punem si noi o intrebare naivilor care confunda cuantumurile pensiilor stabilite la 1 ianuarie 2011, prin Legea 263/2010, cu cele stabilite, ca raspuns la victoria SCMD in Justitie, de OUG nr.1/2011, ordonanta care a legiferat falsul si uzul de fals, ca si discriminarea intre rezervisti: “- Cum poti sa lupti impotriva calaului care iti taie toate drepturile, cand esti platit, intretinut si onorat de acesta?”

Oricum, in baza dreptului la informare, SCMD este hotarat sa solicite MApN si MAI, fiind vorba de cheltuirea banului public, listele “structurilor asociative” sponsorizate si sumele acordate acestora, anual.

 

Honor et Patria Vae Victis!

 

Presedintele SCMD,

         Col.(r) dr. Mircea DOGARU

Bucuresti,

03 noiembrie 2020

luni, 2 noiembrie 2020

 

ACTIUNILE DE PROTEST ORGANIZATE DE S.C.M.D. CU INCEPERE DIN 04 NOIEMBRIE 2020

-         In atentia tuturor celor interesati –

Reamintim ca actiunile vor incepe la Bucuresti pe data de 4 noiembrie la orele 10.00, in fata Ministerului de Interne, participantii urmand sa depuna pe adresa ministrilor de Interne si Apararii dar si a presedintelui Camerei Deputatilor, solicitarile de revenire la textul promulgat si niciodata aplicat al Legii 223/2015 cu urmatoarea argumentatie:

·        Rezervistii nu sunt reprezentati de ministerul Muncii si nu au ce cauta in nici o lege civila a salarizarii sau pensiilor deoarece nu au avut contracte de munca normata la 8 ore ci de activitate la ordin 24 din 24 h;

·        Soldele de rezervist sunt platite din cei 2% din PIB, acordati domeniului Apararii prin Tratatul de aderare la NATO;

·        In conformitate cu cele de mai sus, domnii deputati trebuie sa respinga ”argumentele” Ministerului Apararii cum ca acesta si Romania ar da faliment daca s-ar accepta aplicarea Legii 223/2015, asa cum a fost promulgata, ”argumente” dictate de considerente meschine;

·        Domnii deputati, indiferent de culoare politica, sunt solicitati sa accepte amendamentele la Legea 223/2015, forma consolidata, sustinute de S.C.M.D. si initiate de domnii senatori Stefan Mihu si Tit-Liviu Brailoiu iar la Camera de domnii deputati Radu Babus, George Visan, Adrian Solomon, Dorel Caprar, Mihai Weber si Dumitru Lupescu.

Aceleasi solicitari le vor avea si filialele S.C.M.D. din teritoriu catre toti deputatii, indiferent de culoare politica. Mentionam ca filialele 1 Arad si 2 Mangalia au furat deja startul, transmitand documentele deputatilor din cele 2 judete.

Transmitem si noi, multumiri si felicitari, pe aceasta cale, presedintilor celor doua filiale, domnii lt.col. (r) Vasile Arion si cdor. (r) Traian Stanculete.

Honor et patria! Vae victis!

Presedintele S.C.M.D.

Col. (r) dr. Mircea DOGARU

vineri, 30 octombrie 2020

 

S.C.M.D. SI ALEGERILE

-         In atentia tuturor celor interesati, prieteni si neprieteni –

Din punctul nostru de vedere, a organiza alegerile parlamentare in ziua de 6 decembrie, in actualele conditii de escaladare galopanta a infectarii populatiei cu SARS-COV 2, este o crima care se circumscrie definitiei genocidului. Cata vreme ordinul extern de amanare a alegerilor intarzie, din interese personale meschine sau generale, antiromanesti, alesii (impotriva intereselor) neamului se complac insa in mentinerea hotararii criminale de a le organiza. In aceasta situatie, exista pericolul ca cei care vor scapa cu viata pandemiei, sa fie lichidati ulterior din cauza incompetentei viitorilor ”alesi” prin iuteala de mana si nebagare de seama.

Din aceasta perspectiva, atragem atentia, asa cum am promis, ca, in actualul Parlament, au existat si persoane care au inteles ca noi, rezervistii, suntem victimele prostiei, lacomiei sau tradarii functionarilor kaki ce ne hotarasc, de peste 10 ani, destinele si s-au straduit sa sprijine S.C.M.D. in eforturile sale de a obtine revenirea la textul Legii 223/2015 asa cum a fost promulgat si de a contracara efectele unei propagande mediatice extrem de perfida si ticaloasa. Ciudatenia consta in faptul ca majoritatea acestor deputati si senatori, care n-au ascultat ”cantecul de sirena” al ”geniilor” financiare si juridice ale Armatei, ori nu se mai regasesc pe listele actuale de candidati, ori au fost obligati sa emigreze la partide fara sansa, ori se afla, in bataie de joc, pe locuri neeligibile.

Ne facem o datorie de onoare din a-i recomanda camarazilor nostri, consecventi pozitiei noastre de a sustine omul care lupta pentru drepturile rezervistilor si interesele nationale, indiferent de culoarea sa politica. Acestia sunt:

La Senat, domnii actuali senatori Stefan Mihu (PSD), Tit-Liviu Brailoiu (PSD), Nicolae Moga (PSD), amiral (r) Vergil Chitac (PNL), Teodor Melescanu (PP-USL) si Nicolae Falcoi (USR).

La Camera Deputatilor, domnii actuali deputati Radu Babus (PSD), George Visan (PSD), Adrian Solomon (PSD), Dumitru Lupescu (USR), Dorel Caprar (PP-USL), Mihai Weber (PSD), Marcel Ciolacu (PSD), Marius Pascan (PMP), Bogdan Hutuca (PNL), Victor Ponta (Pro Romania), Mircea Dobre (Pro Romania).

Daca li se vor alatura si altii in aceasta luna decisiva pentru recuperarea drepturilor noastre legitime, ii vom recomanda alegatorilor, in scop de sustinere. In ceea ce-i priveste pe noii candidati, aparuti pe liste in aceasta etapa de ”resetare”, din ordin extern, a clasei politice romanesti, vom cere sprijinul pentru membrii S.C.M.D. sau ai sindicatelor aliate care vor candida, apoi pentru rezervistii care ne vor solicita acest lucru, in schimbul angajamentului de a lupta pentru revenirea la textul initial al Legii 223/2015 si pentru pastrarea nestirbita a Romaniei ca stat national unitar. Ii vom recomanda din momentul deschiderii oficiale, legale, a campaniei electorale, indiferent care va fi aceasta zi, in 2020 sau in 2021.

Honor et patria! Vae victis!

Presedintele S.C.M.D.

Col. (r) dr. Mircea DOGARU  

miercuri, 28 octombrie 2020

 

 

CONDITIONARI PRIVIND MARSUL DE PROTEST

DIN 4 NOIEMBRIE

-         In atentia membrilor SCMD din Bucuresti si Ilfov –

 

Stimati camarazi,

Actiunea de protest din 4 noiembrie, desfasurandu-se in stare de pandemie si in conditii legislative extrem de restrictive, pentru a evita sa cadem prada celei mai profitabile industrii romanesti a momentului, industria amenzilor, va rugam urmatoarele:

·        transmiteti, direct sau prin presedintii de filiale, intentia dvs. de participare, vicepresedintelui SCMD responsabil de zona, dl. col. (r) Cristescu Florea (telefon 0720.114.086);

·        sa aveti asupra dvs. masca de protectie;

·        in zonele de oprire cate 30 de minute (10.00-10.30 in fata M.A.I., 11.30-12.00 in alveola de la Parcul Izvor, in fata Camerei Deputatilor, 12.15-12.45 la Mariott, pe totuarul din fata intrarii oficialitatilor in M.Ap.N.) va trebui sa pastram distanta de 1,5 metri intre participanti;

·        pe durata deplasarilor (10.30-11.30 pe Calea Victoriei de la M.A.I. spre Camera Deputatilor si 12.00-12.15 de la Camera Deputatilor la M.Ap.N.) ne vom putea deplasa in grupuri de cel mult 6 persoane, distantate la 5-6 metri unele de altele.

Considerand laudabila initiativa filialelor SCMD din Alexandria, Targu Jiu si Targu Mures, vom primi delegatii si de la ONG-urile rezervistilor din intreg sistemul, pentru a demonstra ca toti dorim revenirea la textul Legii 223/2015, asa cum a fost promulgata, eliminarea efectelor tuturor ordonantelor de urgenta care ne-au desfiintat practic legea, cu incepere din 9 decembrie 2015, si separarea legislativa sub toate aspectele a militarilor si politistilor de civili, dat fiind specificul, din punct de vedere al incadrarii constitutionale, al modului nostru de viata care presupune renuntarea la drepturi civile, al salarizarii, inclusiv al ”pensionarii”, in conditiile continuarii obligatiilor militare in etapa ”rezervei”.

Scopul actiunii desfasurate in Capitala si, concomitent, in Tara, este convingerea deputatilor, indiferent de culoare politica, sa respinga propunerile legislative facute cu rea credinta, de 10 ani, prin parlamentari manipulati de Directiile Generale Juridica si Financiara a M.Ap.N.

Honor et patria! Vae victis!

Presedintele SCMD

Col. (r) dr. Mircea DOGARU

luni, 26 octombrie 2020

Maiorul Valeriu ROSU

 

 

MAIORUL VALERIU ROSU,

ASA CUM L-AM CUNOSCUT

 

L-am cunoscut pe maiorul Rosu, in martie 2016, la Comisia de Munca a Camerei Deputatilor, unde delegatia SCMD se dusese sa sustina, pana-n panzele albe, abrogarea Art.40 din OUG nr.57/2015, prima OUG prin care, manipuland Guvernul, Directiile generale Financiara si Juridica (adica generalii Maciu si Jianu) ale MApN, au facut praf Legea pensiilor militare de stat.

Tacut, dl. Rosu supraveghea, cu ochi de soim, prestatia presedintilor “structurilor asociative” care behaiau in cor ca”legea este imorala”, iar OUG 57 “este buna” si ne “repereaza” onoarea sifonata de Basescu et Comp., incat pana si presedintele Comisiei, deputatul Adrian SOLOMON, s-a sufocat de indignare: “- Ce dracu’ bre, ne credeti prosti pe toti?Vreti sa spuneti ca 65% din jumate e mai mult decat 80% din tot?”. Si a notat, pentru Raport, propunerea SCMD de anulare, prin votul Camerei, a celebrului articol, desi de partea noastra erau doar pilotii militari.

I-am auzit vocea d-lui. ROSU, doar pe hol, cand zbiera la presedintele Comisiei: “- Sa nu se modifice o virgula din OUG 57, pentru ca, altfel, Armata intra in faliment!”. Este una dintre ideile putine, dar fixe, pe care le are dl. Rosu. Mai precis, are doar doua: ca nimeni nu are voie sa mai vina cu amendamente, decat,(ilegal), MApN, altfel Proiectul de lege se intoarce de unde a plecat si pierdem timp si ca, daca se aplica Legea 223/2015, asa cum a fost promulgata, Armata si “Tarisoara noastra” dau faliment! Prima i-au facut-o praf, la Senat, presedintele Comisiei de Aparare, dl. Tit-Liviu BRAIOLIU, iar la Camera Deputatilor, domnii Radu BABUS, George VISAN, Dumitru LUPESCU, Mihai WEBER si Dorel CAPRAR.

In ceea ce priveste a doua idee fixa a d-lui. maior ROSU, ajuns rapid colonel si vizand, deja, gradul de general, dupa metoda Tiberiu FRATILA (avansarea la exceptional pentru calcarea in picioare a drepturilor rezervistilor si atacarea, pe toate caile, a SCMD), noi am convins deputatii ca nu avem ce cauta in nicio lege civila, pentru ca nu avem contracte de munca normata la 8h, ci de activitate la ordin, 24h/24h si ca soldele de rezervist, botezate “pensii” se platesc din cei 2 % alocati, conform Tratatului de aderare la NATO, obligatoriu, Apararii! “- Eu va cred! - ne-a replicat dl deputat Bogdan HUTUCA, adevaratul strateg financiar al PNL – Dar am nevoie de confirmare de la ministrul CIUCA.”. Drept care m-am dus cu jalba-n protap la ministrul Apararii, care i-a confirmat telefonic, d-lui. HUTUCA: “- Chiar daca se aplica Legea 223/2015, asa cum a fost promulgata, cu salarii si pensii la un loc, nu depasim 50% din cei 2%.” Prin urmare, faliment nu va da decat dl. ROSU, in tentativa de a ajunge general. Si raman bani, mai multi decat avea Basescu (1% din PIB, fata de 0.87% sau 0.94%) sa cumpere, spagarii kaki, sute de rachete de pe vremea lui Conrad Haas si Ioan Valahul, care le-au folosit cu succes impotriva generalului invadator german, Castaldo, in anii 1552 – 1556.

Indraznesc, asadar, sa opun ideii fixe a d-lui. ROSU, declaratia d-lui. gl.(r) Nicolae CIUCA. Un ministru care s-a saturat de macaneala servila a sefilor “structurilor asociative” si a decis sa nu-i mai asculte. Decizie asumata si de subordonatul d-sale politic, dl. Marius BALU, astfel incat, bietii luptatori pentru “dreptul” lor si mai putin pentru drepturile noastre, s-au vazut lepadati in ograda d-lui.ROSU. Cu asta se inteleg perfect, fiindca vor si ei, ca si el, cat mai multe “stele” de general! Fie si in retragere! Si da-i si lupta si da-i si lupta, cu aplombul unor autentici catavenci, branzovenesti si farfurizi! Drept care, noua, “stupid people”, ajunsi paria societatii romanesti, ai Europei si NATO, este imposibil sa nu ne treaca prin minte cugetarea: “ Intre Revolutia franceza din ‘89 si Revolutia romana din ’89, dincolo de secole, exista o deosebire esentiala. Conform celei dintai, orice soldat avea, in ranita, bastonul de maresal. Potrivit celei de-a doua, orive general fabricat astazi, in rezerva sau in retragere, are, in ranita, bastonul de caprar”, caprarul fiind cel care paste caprele, ori, adaptat la actualul comportament al multora dintre camarazii nostri, rezervisti … oile!

Astept corul de injuraturi al aplaudacilor, actuali sau in curand generali in retragere! Le voi raspunde cu stravechiul lor strigat de lupta: “Rosii si poporul rus/fericire ne-a adus!”.

 

Honor et Patria! Vae Victis!

 

Presedintele SCMD,

         Col.(r)dr. Mircea DOGARU

 

Bucuresti,

26 octombrie 2020

joi, 22 octombrie 2020

Instructiuni privind actiunile SCMD din 4-6 noiembrie 2020

 

MODUL DE DESFASURARE A ACTIUNILOR SCMD

DIN 04-06 NOIEMBRIE 2020

-         In atentia domnilor presedinti de filiale –

 

Domnilor presedinti,

Primaria Generala a Capitalei a aprobat desfasurarea actiunii de la Bucuresti, a SCMD, din data de 4 noiembrie, astfel: adunarea a pana la 100 de participanti in fata cladirii MAI, la ora 10.00; depunerea solicitarii de promovare a amendamentelor sustinute de SCMD la PL-x 199/2020; deplasarea spre Parcul Izvor, incepand cu ora 10.30; depunerea documentului pe adresa Presedintelui Camerei Deputatilor; deplasarea catre Ministerul Apararaii Nationale, incepand cu 12.20; stationare pe trotuarul dinspre Hotel Marriott si inregistrarea documentului pe adresa ministrului Apararii Nationale.

In ceea ce priveste actiunile filialelor dvs., va sugeram ca acestea sa se desfasoare, nu in data de miercuri, 04 noiembrie, cand deputatii se afla la Bucuresti, ci in zilele de 05 ori 06 noiembrie, cand acestia se afla la birourile teritoriale.

Veti putea face marsuri sau pichetari vizand birourile teritoriale ale deputatilor, indiferent de culoare politica, sau prefecturile ori trimite delegatii reprezentative.

Veti depune, cu numar de inregistrare, tabelul cu amendamentele sustinute de SCMD, pe care l-ati primit, dovada inregistrarii urmand a fi comunicata Secretariatului General al SCMD.

Documentul va fi depus cu adresa al carei model vi-l prezentam alaturat, dvs. urmand a completa doar datele specifice.

Avem nevoie nu numai de sustinere in cele doua comisii (Aparare si Munca), ci si de o majoritate confortabila pentru votul in Plen!

 

Honor et Patria! Vae Victis!

 

Presedintele SCMD,

         Col.(r) dr. Mircea DOGARU

 

 


                    SINDICATUL CADRELOR MILITARE DISPONIBILIZATE (SCMD

                    Filiala ________________

                     E-mail: __________________________; Tel. _________________

                      Nr. ____ Din _________________

 


DOAMNEI / DOMNULUI DEPUTAT

 

_____________________________________

 

 

Doamna / Domnule deputat,

Sindicatul Cadrelor Militare Disponibilizate (SCMD) face demersuri in Parlament, in Justitie, in strada, din 9 decembrie 2015, pentru aplicarea Legii pensiilor militare de stat (Legea nr. 223/2015), asa cum a fost promulgata si renuntarea la forma “consolidata” obtinuta, de catre Directiile Juridica si Financiara ale MApN, prin manipularea parlamentarilor si guvernelor, in scopul acceptarii si perpetuarii, ca lege, a unor ordonante de urgenta (OUG nr.57/2015. OUG nr. 59/2017 etc.) care au distrus eforturile depuse timp de patru ani, de catre colectivele care au elaborat textul legii, in scopul eliminarii gravelor discrepante si prevederi neconstitutionale existente in sistemul militar de pensii.

Va inaintam, alaturat, in baza discutiilor purtate la Comisiile de Aparare si de Munca ale Camerei Deputatilor, forma finala a amendamentelor la PL-x nr.199/2020, aflata in faza de Raport la Comisia de Aparare, amendamente pe care le sustine, in scop reparatoriu, si SCMD (in partea dreapta a paginii, cu rosu).

Va solicitam sprijinul, deoarece Camera Deputatilor este decizionala, afirmand ca suntem singura categorie socio-profesionala sabotata de propriul minister, care se opune, prin directiile de specialitate, oricarei normalizari a situatiei la pensii in cadrul Sistemului de Aparare, Ordine Publica si Securitate Nationala, pe care il coordoneaza.

 

Cu deosebita stima,

 

Presedintele Filialei ___ SCMD _______________________

 

marți, 20 octombrie 2020

Scrisoare deschisa Secretarului de stat din MApN pentru relatia cu Parlamentul si calitatea vietii personalului

 

NOI VA CEREM MERE,

IAR DVS. NE VINDETI BARABULE!

Scrisoare deschisa domnului Marius BALU, Secretar de stat in MApN

pentru relatia cu Parlamentul si calitatea vietii personalului

 

Domnule Secretar de stat,

Prin adresa cu nr.591/22.09.2020, v-am informat ca am fost atentionati de Comisia pentru Aparare a Camerei Deputatilor sa renuntam, in numele democratiei, la intransingenta si sa angajam un dialog cu dvs. datorita faptului ca, de luni de zile, pozitia SCMD si pozitia MApN si a acolitilor sai fata de amendamentele la PL-x 199/2020 par ireconciliabile, procesul promulgarii respectivului proiect legislativ batand pasul pe loc. Drept urmare, am renuntat la unele solicitari ale noastre, acceptand ca medicii militari sa fie discriminati fata de cei civili, la fel profesorii militari, pilotii militari, inginerii militari etc.,  pensia acestora urmand a fi raportata exclusiv la calitatea de militar si nu la specialitatea civila. Mai mult, in spiritul celor cerute de Comisia de Aparare, v-am propus un dialog concret pe tema pensiilor militare de stat, intre “specialistii” dvs. din Directiile generale Juridica si Financiara (care isi bat joc, sistematic, de noi, de ani de zile) si specialistii finantisti si juristi ai SCMD, coordonati de dl. vicepresedinte SCMD, gl.mr. C-tin NASTASE, fost sef al Directiei Generale Financiar-Contabile a MApN.

Simplu si concret! Raspunsul dvs. insa, venit prin adresa cu nr. DP-1275/13.10.2020, ne-a consternat, demonstrand nu numai ca nu ati citit propunerile noastre, ci si ca ati “semnat ca primarul” un material comis de politrucii din Directiile MApN incriminate de noi. Adica, de catre aceia care va manipuleaza, asa cum i-au manipulat pe toti predecesorii dvs. si din al caror cuvant de ordine nu aveti curajul sa iesiti! Dupa doua pagini de gargara despre “grija” MApN fata de rezervisti, ne cereti, “avand in vedere interesul comun pe care impreuna il manifestam pentru obtinerea de catre pensionarii militari a drepturilor legitime” sa va sprijinim “la Comisia pentru aparare, ordine publica si siguranta nationala” sustinand “raportul preliminar al Comisiei pentru munca si protectie sociala”, adica strict amendamentele MApN. Motivatia este puerila! In caz contrar, promovarea PL-x 199/2020 ar trena, pentru ca orice amendament nou “ar impune o noua analiza la nivelul Comisiei pentru munca si protectie sociala”.

Domnule Secretar de stat,

Suntem de acord sa se duca de o suta de ori proiectul la Comisia de munca, numai sa treaca amendamentele sustinute de noi si care reprezinta, in fapt, vechiul text promulgat al Legii 223/2015, distrus prin OUG-uri, clocite la MApN. Cat despre timp, va informez ca nu am dat toti in dementa senila sau Alzheimer ca sa ne lasam pacaliti, ca liderii pensionarilor civili, de o lege data in 2018, cu aplicare promisa in 20121 si reala la … “Pastele Cailor”! Mai rau decat LOV, dvs. ne promiteti un mare nimic legiferat in 2020, aplicabil din 2023 plus doi ani de recalculari, adica din 2026, cand cea mai mare parte dintre noi, tocmai datorita “calitatii vietii” noastre, adica bataii de joc la care ne supuneti, sistematic, vom ingrasa pamantul la Ghencea militar.

Noi nu vrem nici stele inutile in retragere, nici alte tinichele, nici indemnizatii de la MApN, MAI sau SRI, adica “margelele” prin care ii tineti in lesa pe liderii asa-ziselor structuri asociative! Noi cerem drepturile noastre legitime, obtinute prin lege si furate prin OUG-uri.

Vrem intoarcerea la plafonul de 100%, dar dvs. ne oferiti tot 85%!

Vrem cuantumul de 85% din venitul salarial brut, dvs. ne oferiti 65% din net, dar nu din intregul venit!

Vrem alinierea pensiilor cu cresterile salariale la cei din activitate si inflatia reala, dvs. ne oferiti tot inghetarea reala, in stil LOV, pe rata inflatiei, care inseamna diferenta de inflatie pe doi ani!

Vrem scoaterea din baza de calcul a pensiei private (suplimentare), dvs. ne promiteti doar Meritul Militar, care, oricum, este in afara!

Vrem ajutoarele salariale, fiind singura categorie socio-profesionala vaduvita de ele, dvs. taceti malc!

Vrem scoaterea din vechimea militara a vechimii civile, dvs. continuati politica penala a celor care ne-au furat si anii si banii, invocand volumul urias de munca la care i-ati supune pe bietii finantisti!

Etc. Etc. Etc.

In consecinta, va facem contra-propunerea de a sustine dvs., la Comisia pentru munca, amendamentele pe care le sustinem noi la Comisia de aparare a Camerei Deputatilor. Cat de spre “dialog”, democratic ar fi fost sa va confruntati cu specialistii nostri, fata in fata, nu sa va convocati pe Skype slugile si trompetele, astazi, 20 si maine, 21 octombrie, intre orele 12.00-13.00, la modul: “-Nu-i asa tovarase gradu, ca Pamantul e rotund si se invarteste? – Da!              - Bravo Dorele, o sa primesti o stea mare, pe 25 Octombrie sau pe 1 Decembrie, fiindca ai fost baietel cuminte si ai facut mumos la mamitica!”

Acestea fiind zise, vom raporta deputatilor onesti din Comisia pentru aparare, ca am vrut dar nu s-a putut si ca incheiem dialogul cu o persoana total dezinteresata de adevar, dreptate si, mai ales, de “calitatea vietii” noastre, care, in plus, oricum nu va mai face multi purici in functie!

Va salut! Sa traiti bine!

Presedintele SCMD,

Col.(r) dr. Mircea DOGARU

Bucuresti,

20 octombrie 2020