marți, 17 martie 2020

Gabriela, fa-te ca lucrezi!...


-Protest al SCMD pe adresa d-nei Procuror General Gabriela Scutea -

Stimata doamna,

In numele dreptului constitutional la informare corecta a cetatenilor, protestam hotarat impotriva deciziei de "autosesizare" a procurorilor Sectiei de urmarire penala si criminalistica din cadrul PICCJ cu privire la "comiterea infractiunii de divulgarea informatiilor secrete de serviciu sau nepublice" in cazul pandemiei de Coronavirus, care este de interes planetar. Intrucat actiunea iresponsabila a SUPC-PICCJ din 12 martie a.c., dovedind lipsa de profesionalism a procurorilor in cauza, ii vizeaza in Romania pe cei doi medici de linia intai, care conduc efortul de salvare a cetatenilor nostri, domnii Raed Arafat si Adrian Streinu-Cercel, putem avea, ca militari si politisti in rezerva "suspiciunea rezonabila" ca ar putea fi vorba de un act de inalta tradare.
Solicitam proaspatului Procuror General al Romaniei retragerea actiunii si luarea masurilor care se impun impotriva vinovatilor.

Honor et Patria! Vae victis!

Presedintele SCMD
Col. (r) dr. Mircea Dogaru


luni, 16 martie 2020

RECOMANDARE


Pe perioada Starii de Urgenta, avand in vedere restrictiile impuse, se recomanda ca Adunarile Generale ale filialelor sa se amane.

Membrii Birourilor Operative ale filialelor, membrii Comitetului Director vor tine legatura prin telefon si e-mail.

Honor et Patria! Vae Victis!

Presedintele SCMD,

     Col.(r) dr. Mircea DOGARU
       

Pentru informarea membrilor nostri de sindicat

Afisam comunicatul Tribunalului Bucuresti (clic aici pt vizionare), cu mentiunea ca acelasi mod de lucru va fi comunicat si de Curtea de Apel Bucuresti.
In consecinta dosarele aflate pe rol vor fi amanate dupa 01.05.2020, iar corespondenta si studiul dosarelor o vom face exclusiv prin mijloace electronice sau prin intermediul Postei Romane sau firmelor de curierat.
La sediul SCMD din str. Pajurei, in caz de nevoie, se va asigura prezenta unui membru al Departamentului Juridic, cu rugamintea de a se suna in prealabil la tel. 0736601143 - Col. (r) Caloian Monica, sau 0736600973 - sediu, pentru stabilirea prealabila a datei si orei intalnirii.
Pentru plata cotizatiilor, rugam membrii de sindicat sa folosesca contul bancar al SCMD.
Precizam ca vom asigura continuitatea activitatii, indiferent de perioada in care vor fi restrictii.

sâmbătă, 14 martie 2020

Comuniat SCMD


               

DESPRE STAREA DE URGENTA

--In atentia tuturor membrilor SCMD—


Doamnelor si domnilor,
In conditiile in care toti vecinii Romaniei, mai putin… Marea Neagra, au proclamat deja starea de urgenta, astazi 14 Martie s-a proclamat sau nu s-a proclamat si la noi, intr-o deplina incoerenta…”starea de urgenta”. Care va intra in vigoare, candva, nu se stie cand, “la inceputul saptamanii viitoare”.

Ca prima solicitare, va transmitem rugamintea de a explica tuturor rudelor, prietenilor si cunoscutilor dvs, cu profesionalismul care va caracterizeaza, care este diferenta dintre starea de urgenta si starea de asediu. Si, in al doilea rand, sfatul sa inceteze sa se mai uite la posturile TV sau pe Facebook in gura tuturor analistilor, primarilor, sefutilor locali, si, mai ales, a fatucilor care dau ochii peste cap ca sa simtim noi cat le marcheaza momentul si spun tampenii intr-o romaneasca aproximativa, asteptand cu rabdare si calm comunicatul oficial care va stabili la nivel national masurile ce se impun. Nu uitati ca sunteti modele pentru toata lumea prin insasi natura meseriei de militar sau politist si prin prisma juramantului depus fata de natiune!

Masurile care inca lipsesc vor fi stabilite de un Comitet National pentru Situatii de Urgenta care se presupune ca este format din specialisti, nu din slugi politice. Pentru ca dupa trecerea pandemiei vor fi judecati pentru masurile luate si felicitati sau nu!

In “starea de urgenta” atributiile esentiale, deci comanda suprema, revin premierului si ministrului de Interne pe care presedintele a tinut mortis sa-i avem. Sa ne felicitam, noi, membrii SCMD ca, pe langa haosul politic nu avem si un haos national, proiectat in interes extern, oficial inca din Decembrie trecut printr-un proiect legislativ de bantustanizare a Tarii. Sa-i felicitam in egala masura si pe toti partenerii nosti, sindicate si ONG-uri, care ne-au sustinut protestul.

Sa ne felicitam pentru atitudinea avuta de noi si aliatii nostri in stoparea mizerabilei privatizari a fondurilor de la Sanatate care ar fi permis bogatilor sa se trateze gratis si marii majoritati a populatiei sa moara pe sant. Sa ne felicitam ca ne-am opus privatizarii SMURD-ului si demiterii lui Raed Arafat care, astazi, incepe sa capete statura unui salvator national si care ar fi trebuit sa fie luat in considerare pentru functia de premier, adica de comandant suprem in batalia contra Coronavirusului. Sa ne felicitam si noi si aliatii nostri pentru ca ne-am impotrivit desfiintarii gruparilor mobile de jandarmi, transformarii jandarmilor si pompierilor in civili, si sa-i solicitam ministrului Vela sa stopeze imediat haosul reformator de la Interne si campania de zvonuri care a adus la trecerea in rezerva a mii de politisti si jandarmi de care astazi am fi avut atata nevoie.

Sa sustinem masurile oficiale care se vor lua, indemnand la calm si taind scurt elucubratiile celor care vad tancuri in baie si “bubuli” iesind din calorifere! Sa fim un exemplu pentru toti cei din jurul nostru, sfatuindu-i sa-si limiteze deplasarile, sa evite cozile disperarii sau inconstienta participare la chermeze in discoteci, cluburi private, ori paranghelii de partid sau aniversare!

Sa nu ne iluzionam si sa nu luam drept bune chiar toate cifrele, confundand o banala raceala cu ce e mai rau, si isterizandu-ne, in conditiile in care Trump a afirmat ca un test real pentru Coronavirus costa $3000. Sa nu ne imaginam ca am avut sau avem suficienti bani pentru toate cazurile raportate sau neraportate!

Sa ne oferim sprijinul, ca fosti militari si fosti politisti in activitate factorilor de decizie ai statului in comunitati, primari si prefecti, si disponibilitatea, deocamdata a celor care au pregatire medicala de la sanitar la medic specialist de a raspunde PREZENT eventualelor solicitari. Orice alta initiativa este inca prematura. Transmitem ca rugaminte a tuturor membrilor Comitetului Director, presedintilor si BO filiale sa vina cu sugestii in momentul in care starea de urgenta va fi decretata cu adevarat si va fi facut public de catre factorii responsabili Planul de Masuri pe care inteleg sa il ia la nivel national. Cu atat mai mult cu cat increderea noastra in acesti factori de decizie este asa cum este! Nu pot - sa-i ajutam, nu stiu – sa-i invatam, nu vor ori sunt incapabili – sa-i obligam!

In ceea ce-i priveste pe romanii care vin din emigratie, impinsi de foame in tari straine, exploatati la negru acolo si eliminati astazi de sistemele de sanatate din tarile respective si de patroni, sa-i primim nu ca pe niste vinovati fara vina, ci ca pe cei care, in ultimii douazeci de ani ne-au salvat economico-financiar prin contributia lor baneasca la tinerea pe linia de plutire a unei Romanii sistematic sfasiata de tigrii externi si sacalii interni.

Calm, autodisciplina, si solidaritate!



Honor et Patria. Vae Victis!
P. Comitetul Director
Presedintele SCMD
Col. (r) Dr. Mircea Dogaru




miercuri, 11 martie 2020

Bantustanizarea Romaniei



BANTUSTANIZAREA ROMANIEI.
NOI SINDICATE SI ONG-URI IN SPRIJINUL INITIATIVEI SCMD / CNSC
DE CONDAMNARE A PROIECTULUI DE LEGE KULCZAR – BIRO.

Reamintim tuturor romanilor nevirusati ca, in contextul diversiunilor “Alegeri anticipate, Dinca din Caracal, Vulpita – Veverita” etc., doi deputati UDMR au depus pe 18 decembrie 2019, cu numarul 898, la Camera Deputatilor, un proiect legislativ vizand crearea unui stat in stat in Harghita, Covasna, Mures, cu presedinte, guvern, parlament, granite, politie proprie. Ulterior, presedintele CNCD a afirmat, la Europa Libera, ca Ungaria a preluat in Transilvania parte din atributiile statului roman, iar Laszlo Tokes a cerut crearea unui al doilea Bantustan sub numele de “Partium” in judetele din Vestul Tarii, cu capitala la Oradea.
Astazi, Pandemia Coronavirus a stopat proiectul secesionist care trebuia sa inceapa printr-o mobilizare fara precedent la Targu Mures, in data de 10 martie a.c.
Fata de cele de mai sus, SCMD pentru CNSC si FSTFR pentru Confederatia Meridian au luat atitudine inca din 6 ianuarie, solicitand presedintilor Camerelor, prin CES, respingerea initiativei ca neconstitutionala. In conditiile in care media din Ungaria si de limba ungureasca din Romania i-au atacat pe liderii celor doua structuri sindicale, in timp ce media si poiticienii romani s-au facut ca ploua, demersului in cauza i s-au aliniat, solicitand tot pe baza de probe avize negative si pedepsirea initiatorilor, Uniunea Sindicatelor din Spitalele CFR, Sindicatul Revolutionarilor din Romania Decembrie 1989 si Fundatia Romana pentru Democratie prin Drept, care s-au adresat Parlamentului pe 17 ianuarie.
Pe data de 10 martie a.c., ni s-au alaturat alte sindicate si ONG-uri.
Sub titlul “Scrisoare deschisa domnilor Presedinti ai Senatului si Camerei Deputatilor si domnilor Presedinti ale grupurilor parlamentare din Senat si Camera Deputatilor”, acuzand incalcarea a 29 de articole din Constitutie, au solicitat respingerea proiectului, Uniunea Sindicatelor Functionarilor Publici si Personalului Contractual “Forta Legii”, pentru care semneaza dl. Ringo Damureanu, presedintele Sindicatului National “Forta Legii”, Sindicatul din Administratia Publica “Consilium”, presedinte Octavian-Daniel Chelemen si Asociatia pentru Porfesionalism si Transparenta in Administratie, sub semnatura doamnei Secretar General, Claudia-Mihaela Epure.
In aceeasi zi, s-a adresat Parlamentului Romaniei, sub titlul “Diaspora romana din Spania se opune dezmembrarii Romaniei”, “Asociacion Socio-Cultural Romanati” din El Egido, Almeria (Spania), sub semnatura presedintelui, dl. Giani – Mircea Florescu.
Stimati camarazi,
In perspectiva aniversarii, la 4 iunie a Centenarului Tratatului de la Trianon, va indemnam sa va asociati acestui demers al sindicatelor si ONG-urilor, dar si sa meditati la urmatoarea intrebare: “In ce hal a ajuns Romania daca, pentru dreptul sau legitim la existenta statala, unitara si pentru apararea Constitutiei, au ajuns sa se bata sindicatele si nu politicienii, mult mai preocupati de ciolaniada alegerilor anticipate, decat de guvernarea statului?”
Asteptam raspuns,

P / CNSC,
Presedintele SCMD,
         Col.(r) dr. Mircea DOGARU

Bucuresti, 11 martie 2020     

marți, 10 martie 2020


PL 38 IN DEZBATERE LA COMISIA DE APARARE A SENATULUI
Astazi, 10 martie 2020, s-au desfasurat lucrarile Comisiei de aparare a Senatului pe initiativele legislative vizand domeniile Aparare, Ordine Publica si Securitate Nationale. Au fost prezenti reprezentanti ai M.A.I. la nivel de secretar de stat si, din partea M.Ap.N., domnul secretar de stat Marius Balu, cel consiliat de vechiul nostru „prieten” gl. (r) Florin Maciu si la fel de vechiul nostru „prieten”, fostul maior, actualmente colonel si, in perspectiva imediata, general ... Valeriu Rosu.
Din partea militarilor in rezerva a fost primita doar delegatia S.C.M.D. formata din col. (r) Mircea Dogaru, gl.fl.aer. (r) Iosif Balan si col. (r) Caloian Monica.
S-a dezbatut Pl 38 in forma actuala, cu amendamentele depuse de dl. senator Stefan Mihu – vicepresedintele Comisiei Buget-finante, caruia ii multumim inca o data pe aceasta cale, pentru ca reprezinta reparatia totala facuta Legii 223/2015, desfiintata, practic, prin OUG-urile pe care le cunoasteti.
Prin surprindere, in plina sedinta, reprezentantii M.Ap.N. au incercat sa introduca... amendamente, in numele ministerului si al „structurilor asociative”. Parte dintre senatori au fost derutati, crezand ca sunt sustinute de S.C.M.D. Imi cer scuze pentru modul in care am reactionat, afirmand ca tot ce vine de la M.Ap.N. este „otrava” pentru rezervisti.
Aducem multumiri presedintelui Comisiei, dl. senator Tit-Liviu Brailoiu, pentru competenta si promptitudinea reactiei, d-sa atragand atentia ca ministerul nu poate face amendamente ci doar parlamentarii si ca se incearca bagarea pe gat a unor documente pe care nu le-a vazut nimeni, care ar fi trebuit sa fie in dezbatere publica de luni de zile, etc. A solicitat votul si acestea au fost respinse. Multumim pentru sprijin tuturor senatorilor care s-au pronuntat, adica domnilor senatori Nicolae Moga, Nicu Falcoi, Vergil Chitac, Attila Laszlo si Teodor Melescanu, caruia ii uram si noi „La Multi Ani!” intrucat astazi a fost ziua de nastere a domniei sale.
Ne exprimam speranta ca proiectul de modificare a Legii 223/2015 al carui coautor este chiar presedintele comisiei, dl. senator Tit-Liviu Brailoiu, va trece si de Camera Deputatilor in forma actuala, numai cu amendamentele introduse sub semnatura d-lui senator Stefan Mihu.
Mai mentionam ca, la Legea 223/2015 s-a lucrat 3,5 ani de catre toata lumea, nu cum se minte astazi, iar aplicarea ei in forma promulgata nu presupune vreun efort bugetar suplimentar, deoarece plata salariilor si a pensiilor in noile conditii nu depaseste 50% din sumele alocate, obligatoriu, Apararii.
Honor et patria! Vae victis!
Presedintele S.C.M.D.
Col. (r) dr. Mircea DOGARU

luni, 9 martie 2020

DESPRE ...




FILIALA 1 CONSTANTA
LA A X-A ANIVERSARE

Sambata, 7 martie a.c., membrii SCMD din Constanta s-au aflat in fata unei triple aniversari: "Ziua comandantilor nemijlociti de acasa", 10 ani de existenta a Filialei si… putin mai multi ani de existenta a presedintelui Filialei 1 SCMD Constanta, dl.cdor.(r) Ilie TRUTA. Pentru toate cele trei evenimente le uram, in numele tuturor membrilor SCMD, SINCERE FELICITARI SI UN CALDUROS LA MULTI ANI!
Ca de obicei, prezenta la Adunarea Generala si organizarea au fost deosebite, evenimentele purtand amprenta organizatorului sarbatorit. S-au dezbatut problemele de interes imediat si de perspectiva ale rezervistilor si strategia SCMD in actualul context specific unui conflict “hibrid” … de interese.
Felicitand Filiala 1 Constanta pentru consecventa in actiune si realizari, mai remarcam ca cei care au primit cadouri au fost, nu sarbatoritii, ci invitatii si, prin intermediul lor, membrii Comitetului Director al SCMD. Nu scoici, care sa ne aminteasca de parfumul litoralului ci, de data aceasta, siflee marinaresti pe care le vom folosi la viitoarele mitinguri, pe tot cuprinsul tarii. Daca va fi nevoie! Noi speram sa nu mai fie nevoie, dar nu strica sa fim pregatiti!
Felicitari Constanta! La multi ani membrilor filialei si “amiralului” lor! La cat mai multi membri si la cat mai vizibili!

Honor et Patria! Vae Victis!

Presedintele SCMD,
         Col.(r) dr. Mircea DOGARU













vineri, 6 martie 2020

Presedintele SCMD este invitat si va partipa la urmatoarele emisiuni de televiziune:


  • Duminica, 08.03.2020, orele 15.00, la RTV;
  • Luni, 09.03.2020, orele 20.30 - 22.00, la 6 TV;
  • Marti, 10.03.2020, orele 21.00 - 22.30, la TVR 1.

miercuri, 4 martie 2020


AMANARE
-         In atentia tuturor membrilor S.C.M.D. -
O delegatie a S.C.M.D. (col. (r) Mircea Dogaru, gl.fl.aer. (r) Iosif Balan si col. (r) Caloian Monica) s-a prezentat ieri 03.03.2020, la Senat, fiind invitata sa participe la sedinta Comisiei de Aparare, care trebuia sa ia in dezbatere si Proiectul legislativ de amendare a actualei forme a Legii 223/2015. Lucrarile au fost amanate datorita obligativitatii comisiilor de audiere a ministrilor Guvernului Citu. Probabil se vor relua saptamana viitoare.
Honor et patria! Vae victis!
Presedintele S.C.M.D.
Col. (r) dr. Mircea Dogaru

luni, 2 martie 2020

O noua pierdere a SCMD - trecerea in nefiinta a Gl. Bg. (r) Rosiu Vasile Dumitru

Va anuntam cu durere ca in ziua de 01.03 a.c., dupa o lunga si grea suferinta, ne-a parasit Gl. Bg. (r) Rosiu Vasile Dumitru, membru al SCMD.
SCMD regreta trecerea in nefiinta a distinsului nostru membru si transmite condoleante familiei indoliate.
Inhumarea va avea loc maine, 03.03.2020, orele 13.00, la Cimitirul Ghencea Militar 3.
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca!

Biroul Operativ Central al SCMD

sâmbătă, 29 februarie 2020

O grea pierdere - Col. (r) ing. Marcel Condurovici

Va anuntam ca ieri, 28 februarie a.c., la orele 14.00, o moarte fulgeratoare l-a rapit familiei si prietenilor pe camaradul nostru Col. (r) ing. Marcel Condurovici, specialist de exceptie in tehnica militara. Este o grea pierdere nu numai pentru SCMD ci si pentru Sistemul National de Aparare, Ordine Publica si Siguranta Nationala, in ansamblu, si pentru guvernele Romaniei care i-au folosit expertiza pana in ultima clipa.
Conducerea SCMD transmite condoleante familiei indoliate si indeamna camarazii sa-i aduca un ultim omagiu.
Trupul neinsufletit a fost depus la capela Cimitirului Ghencea 1 (Militar) astazi, la orele 13.00.
Inmormantarea va avea loc luni, 2 martie, la orele 12.00.
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca!

Biroul Operativ Central al SCMD

miercuri, 26 februarie 2020

Nu reactionati!



NU REACTIONATI!
-         In atentia tuturor membrilor SCMD –

Stimati camarazi,
Era normal ca urmasii lui Maciu, Fratila &Comp. sa incerce sa torpileze, ca de obicei, orice tentativa a SCMD de egalizare a situatiei la pensii, prin modificari legislative.  Ei si beneficiarii inechitatilor, adica “scafandrii de Vaslui”. SCMD va lua masurile care se impun. Consideram, insa, ca orice balacareala intre noi, in spatiul virtual sau in media, este contraproductiva, dand apa la moara prea multilor si incoerentilor adversari pe care-i avem, din ura, lacomie si prostie, in social-media.
Sa ne aducem, macar in ceasul al 12-lea, aminte ca suntem militari si sa pastram secretul operatiilor! SCMD nu a aderat, nu adera si nu va adera niciodata la interese personale si de grup, indiferent de domeniu. Va apara, intotdeauna, interesul general si, numai daca nu va exista alta solutie, va cere publicarea auditului din 2012, pe Casa Sectoriala de Pensii pe care o cunoasteti. Le-am dat ocazia sa scape cu fata curata, introducand in proiectul Legii 223/2015, la care a lucrat toata lumea 3,5 ani (nu s-a facut pe genunchi, cum se pretinde), prevederea din legea civila, ca indiferent de rezultatul unei recalculari sau alinieri, ramai in plata cu suma cea mai mare. Si nu se potolesc, beneficiarii de diferite tipuri de “oscaruri”! Orice rabdare are, insa, o limita!

Honor et Patria! Vae Victis!

Presedintele SCMD,
         Col.(r) dr. Mircea DOGARU


vineri, 21 februarie 2020

Comunicat al presedintelui SCMD


COMUNICAT AL PRESEDINTELUI SCMD
21 FEBRUARIE 2020
“Prietenilor mei” de pe Facebook

Doamnelor si domnilor,
Va cunosc sau va recunosc pe multi dintre dvs. si va apreciez ca jurnalisti. Ei cum Dumnezeu puteti, in aceasta calitate, in conditiile in care ma vedeti zilnic in Bucuresti, la sediul SCMD sau UZPR, pe strada, la manifestari de toate tipurile, la televiziuni etc., sa va “imprieteniti” cu o fantoma care pretinde ca numitul Dogaru Mircea “traieste la Targu Mures”?
Repet a mia oara: nu mai apar in presa scrisa de ani buni, pentru ca este “libera” sa execute ordinele de restrictie; consider Facebook-ul extraordinar de important pentru o societate normala si onesta dar, in acelasi timp, un mijloc infect de manipulare pentru cei care  nu au nici o legatura cu democratia sau pentru ambuscatii care, la adapostul anonimatului, improasca in dreapta si in stanga cu laturi, pentru a se simti bine in impotenta si incompetenta lor. Nu utilizez decat mjloacele social media ale SCMD si nu apar decat in emisiuni TV transmise in direct, pentru a evita trunchierile produse de slugile pline de zel si tematoare ale Puterii.
Am sesizat Facebook, cu martori, intr-o engleza nativa, prin intermediul unui cetatean american si ca, de ani buni, una sau mai multe “fantome”, de capul lor sau din ordin, mi-au creat o pagina falsa in care, pe langa materiale preluate de la SCMD sau media, strecoara, sub identitatea mea, mesaje scrise si prost si tendentios politic. S-au luat masuri, dar fenomenul a reinceput!
Drept urmare, va semnalez din nou ca si subsemnatul si SCMD suntem echidistanti politic in mod real, considerand ca in toate partidele din Romania exista oameni adevarati, inteligenti, cinstiti si patrioti, marginalizati, insa, de lichele. Cu patriotii, indiferent de culoare politica, avem relatii de sprijin reciproc in vederea apararii drepturilor socio-profesionale ale militarilor, politistilor in rezerva si in activitate si a intereselor nationale.
Deputatul PMP de Mures, domnul Emil-Marius PASCAN este unul dintre politicienii care sprijina toate actiunile SCMD si in plan social si in plan national. Declaratiile d-sale impotriva politicii secesioniste, practicata pe fata de unii parlamentari iritandu-i, probabil, pe cei care pun intereselor lor meschine, personale deasupara intereselor statutului si natiunii romane. De aici, atacurile pornite din propriul partid impotriva domniei sale.
Pe deplin responsabil, afirm ca, intre domnul deputat Emil-Marius PASCAN si numitul Traian BASESCU, diferenta este ca intre un vultur si o cioara. Ciupitoare si telecaraitoare!
In ceea ce il priveste pe PMP-istul care mi-a furat identitatea pe Facebook il avertizam ca, indiferent de ce grad poarta pe sub camasa sau ce eventuala dubla cetatenie are in dulap, daca ne mai supara, atribuindu-ne propriile opinii, nu-l va spala toata apa Iordanului, Rhinului, Volgai, Mississipiului si Balatonului la un loc!
In concluzie, dragi prieteni reali si imaginari, doriti sa conversam pe Facebook? Adresati-va numai SCMD prin:
1.      Pagina de Facebook denumita ,,SINDICATUL MILITARILOR" cu adresa  https://www.facebook.com/SCMDRR/
2.      Grupul de Facebook intitulat ,,SINDICATUL MILITARILOR" cu adresa  https://www.facebook.com/groups/2045483282349472/

Honor et Patria! Vae Victis!
Presedintele SCMD,
            Col.(r)dr. Mircea DOGARU

Comunicat


Comunicat al Departamentului Media si Comunicare al SCMD
19 februarie 2020
In ultimul timp, in mediul de socializare FACEBOOK, apar tot mai multe pagini si grupuri care se adreseaza in mod deosebit persoanelor din MapN, MAI si Servicii, in activitate sau rezervisti.
Majoritatea sunt administrate de catre diferite organizatii legal constituite ale rezervistilor/militarilor in activitate. Sunt pagini si grupuri prin care acestea isi promoveaza imaginea, interesul comun al membrilor, date si informatii despre activitate, etc. Titulatura paginii/grupului este, de regula, denumirea organizatiei (acronimul).
          Va semnalam, insa, ca exista si persoane particulare care, din varii motive, infiinteaza si administreaza pagini/grupuri care se adreseaza rezervistilor/militarilor in activitate si care, pentru atragerea de noi membri sau pentru alte interese, introduc in titulatura paginii/grupului in mod fraudulos, denumiri utilizate de organizatii legal constituite sau numele presedintilor acestora, in speta numele presedintele SCMD, col.(r) Mircea DOGARU, care nu opereaza pe social media, ca persoana particulara.  Exemple sunt cei care utilizeaza in titlul paginilor/grupurilor cuvantul  SINDICATUL (exp: ,,Sindicatul ..., ... .”). Ori este stiut ca, pentru rezervistii din institutiile  SNAOPSN, exista un singur sindicat, legal infiintat, denumit  ,,SINDICATUL CADRELOR MILITARE DISPONIBILIZATE” (SCMD) . Cu exceptia sindicatelor din MAI, personalul in activitate/rezerva din celelalte componente ale SNAOPSN nu are sindicate.

In acest context va informam ca SCMD administreaza si modereaza urmatoarele
pagini Web:
1.     Site de date si informatii de tip blog, denumit ,,SINDICATUL CADRELOR MILITARE DISPONIBILIZATE (SCMD)’’ cu adresa  http://sindicatulcmd.blogspot.com/
2.     Pagina de Facebook denumita ,,SINDICATUL MILITARILOR" cu adresa  https://www.facebook.com/SCMDRR/
3.     Grupul de Facebook intitulat ,,SINDICATUL MILITARILOR" cu adresa  https://www.facebook.com/groups/2045483282349472/

ORICARE ALTE PAGINI DE INTERNET, pe FACEBOOK (alt mediu de socializare) ALTELE DECAT CELE DE MAI SUScare se adreseaza rezervistilor/militarilor in activitate si are in denumire cuvantul SINDICAT sau/si logo-ul SCMD sau utilizeaza numele presedintelui SCMD sunt, din punct de vedere al SCMD, un FALS!


marți, 18 februarie 2020

Cea mai recenta arma a Justitiei


CEA MAI RECENTA ARMA A JUSTITIEI…
COTIZATIA DE MEMBRU SCMD
-         In atentia tuturor membrilor SCMD –

Repetam pentru camarazii suparati: ceea ce am obtinut si vom obtine pe cale legislativa este valabil pentru toti rezervistii! Ceea ce obtinem, insa, pe cale juridica, prin procesele deschise de SCMD ministerelor si ministrilor Muncii si Apararii, se va aplica doar membrilor SCMD care sunt parte in proces, prin declaratiile semnate privind gravele prejudicii produse fiecaruia de OUG 57/2015 si OUG59/2017.
Pentru a ingusta aria eventualilor beneficiari de rezultatele favorabile, in procesele ajunse, deja, la ICCJ, de anul trecut completele de judecata au inceput sa respinga dosare pe procedura, pe motiv ca respectivii nu ar fi membri de sindicat, conform Statutului SCMD, cu cotizatia la zi. Din fericire, persoanele in cauza au atasat la dosar chitanta, dovedind plata anterioara sedintei de judecata.
Ca bomboana sa fie pusa pe coliva, spre amuzamentul nostru si al dvs., joia trecuta, la TMB, doamna col.(r) Caloian Monica a trebuit sa prezinte legitimatia stampilata pe anul in curs si chitanta platii la zi a cotizatiei, pentru a putea pleda in proces.
Cand e vorba de bagat bete in roate, se pare ca au o imaginatie fara limite!

Honor et Patria! Vae Victis!

Presedintele SCMD,
         Col.(r) dr. Mircea DOGARU




joi, 13 februarie 2020

Ajutor politic ... bete in roate de la MApN


DESPRE SITUATIA REZERVISTILOR
-         In atentia tuturor membrilor SCMD –

Doamnelor si domilor,
Va reamintim ca SCMD a fost singurul sindicat care a atentionat parlamentarii si CCR ca, din punct de vedere constitutional, “dreptul la munca nu poate fi ingradit“ (Constitutia, Art.41, al.1) pensionarilor si, in mod special, rezervistilor. A facut-o prin doua adrese pe care le gasiti pe site-ul nostru, una de conceptie proprie, alta primita de la aliatii civili si asumata. Cu sprijinul parlamentarilor, ieri, 12 februarie, s-a obtinut avizul CCR de neconstitutionalitate a OUG 114/2018, in acest sens.
In proiectul pe rol, in Parlament, de modificare a Legii 223/2015, in sensul revenirii la forma promulgata a legii, am obtinut introducerea tuturor amendamentelor pe care le stiti si care au fost discutate cu reprezentanti ai tuturor partidelor parlamentare.
Transmitem multumiri, pentru aceasta, domnului senator Stefan Mihu (PSD) de la Comisia buget-finante a Senatului. De asemenea, domnului deputat (PNL) Bogdan Hutuca si dlui. ministru interimar, gl.(r) Niculae Ciuca (PNL), pentru explicarea de natura financiara a faptului ca si salariile celor in activitate si pensiile rezervistilor se platesc din cei 2% destinati Apararii prin Tratatul de Aderare la NATO, fara a implica vreo suplimentara bugetara si fara vreo legatura cu bugetul destinate Casei Nationale de Pensii.
Abrogarea OUG 59/2017 si a prevederilor OUG 114/2018 privind inghetarea ilegala a platii ajutoarelor salariale, pe trei ani, se afla, in baza raportului favorabil al Comisiei de munca a Camerei Deputatilor, pe ordinea de zi a acestei Camere, in vederea votului, incepand de luni, 10 februarie a.c. Ii datoram multumiri d-lui deputat Adrian Solomon (PSD)! De asemenea, dlor. deputati Ion Mocioalca (PSD) si Mihai Weber (PSD).
Multumiri deosebite, pentru modul onest de colaborare cu noi in interesul rezervistilor, le datoram d-lui deputat Dumitru Lupescu (USR), care a depus ieri, 12 februarie, o interpelare cutremuratoare la adresa ministrilor Apararii si de Interne, demonstrand ca, in cadrul Sistemului Unitar de Aparare, Ordine Publica si Securitate Nationala, aceleasi prevederi legislative se aplica cu dubla masura in ceea ce-i priveste pe rezervisti, la MApN, MAI si SRI. In sensul ca, se pare ca, prin traditie, cei de la MApN actioneaza consecvent si cu exces de zel impotriva intereselor rezervistilor!

Doamnelor si domnilor,
De ani de zile va atragem atentia ca toate mizeriile care ni s-au intamplat se datoreaza INITIATIVELOR LEGISLATIVE CLOCITE LA DIRECTIA GENERALA JURIDICA SI LA DIRECTIA FINANCIARA ALE MApN si strecurate politicienilor, prin slugile de la DEPARTAMENTUL PENTRU RELATIA CU PARLAMENTUL SI CALITATEA VIETII PERSONALULUI AL MApN. Ca adevaratii vinovati, generaliti pe seama noastra, purtau nume ca MACIU, LUPU si JIANU, nu Basescu, Boc sau Ciolos.
Va mai amintiti de trambita basista plina de zel si ura, Tiberiu Fratila? Comandor in 2010, iesit la pensie amiral in 2017, evident inainte de aplicarea OUG 59 a LOV si care incerca sa se puna bine cu noi si sa-si faca uitata tradarea camarazilor, mintind presa ca a facut-o, scarbit de atitudinea politicului fata de rezervisti. Are un demn inlocuitor astazi, in persoana multilateral-decoratului Valeriu ROSU, maior in 2016 si adj al sefului Casei Sectoriale de Pansii a MApN, col. din 2019 si loctiitor al sefului Departamentului pentru Relatia cu Parlamentul, adica pe functie de general cu 3 stele. Evident ca se viseaza maresal, pe aceeasi procedura!
In 2016 zbiera pe holurile Parlamentului, la presedintii de comisii, sa nu se modifice o litera din OUG 57/2015, care a distrus Legea 223/2015 … astazi face acelasi lucru, zi de zi, cerand sa nu se modifice o litera din OUG 59/2017, care a inmormantat, defintiv, LEGEA PENSIILOR MILITAR DE STAT. Face parte dintre domnii care cred ca, anvelopa fiind unica, banii destinati pentru instruire, dotare, inzestrare, salarizare si pensii, li se cuvin doar lor, cei putini si alesi, care vor trai vesnic, rezervistii avand misiunea DE A PARASI, PE CALE NATURALA, SISTEMUL, adica de a economisi prin deces banii destinati cumpararii de epave zburatoare si plutitoare, aducatoare de profit pentru negociatori. Vi-l recomandam cu caldura! Are dreptul la vesnica noastra “recunostinta”!
Pe calea juridica, am ajuns cu procesele impotriva ministerelor Muncii si Apararii, unde am dorit, la ICCJ. Asteptam incetarea grevei magistratilor, pe 18 martie, a.c. Atentionam, insa, toate “geniile” care ne injura pentru ca nu au dotarea necesara intelegerii, ca tot ceea ce obtine SCMD pe cale legislativa, se aplica tuturor rezervistilor. Ceea ce se obtine, insa, pe cale juridica, prin procese initiate de membrii SCMD, este in beneficiul exclusiv al celor care au intentat procesele, adica al membrilor SCMD, care trebuie sa demonstreze instantei ca sunt cu plata cotizatiei la zi (adica membri, conform statutului SCMD).

Honor et Patria! Vae Victis!

Presedintele SCMD,

                  Col.(r) dr. Mircea DOGARU

marți, 4 februarie 2020


SUCCESE S.C.M.D. IN JUSTITIE
-         In atentia membrilor S.C.M.D. –
Doamnelor si domnilor,
In mod surprinzator sau nu, in conditiile actualei greve a magistratilor, am castigat la Sectiile 1 si 9 in Contencios Administrativ si Fiscal, in zilele de 28 si 30 ianuarie, in recurs, in doua dosare:
In dosarul 4963/3/2018, impotriva M.Ap.N., pentru Comisia de Contestatii Pensii si Casa de Pensii Sectoriala, anularea hotararilor si deciziilor de recalculare pensii emise de acestea si emiterea unei noi decizii de pensie pentru membrul de sindicat prin care sa i se scoata din baza de calcul si sa i se acorde separat pensia suplimentara de 9%;
In dosarul 9357/3/2017 (litigiu privind functionarii publici pe Legea nr. 188/1999) – dosar colectiv, impotriva Inspectoratelor pentru Situatii de Urgenta Dolj, Buzau, Teleorman, Vrancea si Olt, a Inspectoratului de Politie Judetean Dolj si a Directiei Juridice a M.A.I., al caror recurs a fost respins, admitandu-ni-se sesizarea CCR cu exceptia de neconstitutionalitate a prevederilor Art. 41 din OUG nr. 114/2018. In acelasi sens, s-a pronuntat, de altfel, si Avocatul Poporului printr-o adresa catre presedintele CCR. Va reamintim faptul ca, la sedinta privind redactarea raportului comun al comisiilor Camerei Deputatilor, la care a fost invitat doar S.C.M.D., am reusit sa convingem deputatii si reprezentantul Ministerului Muncii, ca rezervistii sunt singura categorie socio-profesionala discriminata prin neacordarea ajutoarelor salariale (salariile compensatorii), suspendarea platii acestora pe inca trei ani, fiind facuta neconstitutional, in baza unei legi abrogata de un an in momentul emiterii OUG 114/2018.
Reamintim, deasemenea, tuturor membrilor S.C.M.D. ca ceea ce castigam prin tribunal, fie si recunoasterea neconstitutionalitatii unei legi, este valabil doar pentru membrii de sindicat.
Honor et patria! Vae victis!
Presedintele S.C.M.D.

Col. (r) dr. Mircea DOGARU

miercuri, 29 ianuarie 2020


A P E L
CATRE  MEMBRII  S.C.M.D.  DIN  BRASOV
-                                      Convocare la Biblioteca judeteana joi 30 ianuarie 2020 ora 12.00 –
Doamnelor si domnilor,
Joi, 30 ianuarie a.c., la Biblioteca judeteana din Brasov (str. Iuliu Maniu nr. 6 - in curte cu DGAPC, vis-a-vis de SIF Transilvania), la ora 12.00, Asociatia Europeana „Dimitrie Cantemir” prin col. (r) Viorel CIOBANU – secretar general si S.C.M.D. prin subsemnatul, lanseaza lucrarea „Dimitrie Cantemir si constiinta unitatii romanilor”. De asemenea, dl. vicepresedinte S.C.M.D. col. (r) Adrian DEAC va aduce de la editura „Muresul” volumele: „Intre Alba Iulia si Trianon. Ungaria tuturor cauzelor si razboaiele de succesiune” si „Secuii poporul furat”.
Cele trei carti fac parte din programul S.C.M.D. de aniversare a Centenarului Marii Uniri si de raspuns la propaganda declansata de Viktor Orban prin Proiectul „Trianon 100”.
In urma dezorganizarii Filialei 1 Brasov, de catre fostul Birou Operativ, dvs. actionati ca independenti sau incadrati in filialele din Sibiu, Targu Mures si Sfantu Gheorghe. Evenimentul cultural-stiintific este o buna ocazie sa ne intalnim si sa luam masuri pentru convocarea cat de curand a adunarii generale a Filialei 1 Brasov, in vederea reorganizarii si alegerii unui nou Birou Operativ.
De asemenea, daca sunt rezervisti care vor sa se inscrie in S.C.M.D., acestia o vor putea face direct, la secretarul S.C.M.D. care va fi prezent la aceasta activitate.
Honor et patria! Vae victis!
Presedintele S.C.M.D.
Col. (r) dr. Mircea DOGARU

joi, 23 ianuarie 2020


PROTEST  ADRESAT  DEPUTATILOR  ROMANIEI
Doamnelor si domnilor deputati,
Va solicitam prin prezenta respingerea prin vot, marti 28 ianuarie a.c., a Pl-x 166/2018, respinsa de Senat la 26.03.2018 si a Pl-x 292/2019 respinsa de Senat la 19.06.2019.
Motivatia noastra consta in includerea in aceste proiecte, anticonstitutional si in dispretul Tratatulu1i de aderare la NATO, a politistilor, care sunt parte integranta a Sistemului unic si unitar de Aparare, Ordine Publica si Securitate Nationala. Fosti militari prin pregatire si juramant, actualmente functionari publici cu statut special, politistii redevin militari la trecerea in rezerva, conform Legii 223/2015 care nu are nici o legatura cu legislatia „pensiilor speciale”, neagreata de dvs. Daca veti comite aceasta aberatie, pe ce baza legala veti mai raspunde solicitarilor partenerului nostru strategic, la cererea de trimitere in teatrele de operatii, alaturi de militari ai M.Ap.N. si a unor detasamente de politisti si jandarmi. Situatia este cu atat mai grava cu cat ministrul de Interne intentioneaza sa-i transforme in civili, fara obligatii militare la pace sau in situatii speciale si pe jandarmi si pe pompieri. Ati stabilit deja si noi nu stim iesirea Romaniei din NATO si integrarea in CSI?
Protestam, de asemenea, in numele tuturor membrilor S.C.M.D., membri cotizanti ai uniunilor de creatie (ziaristi, scriitori, compozitori, artisti plastici, etc.) de anulare a indemnizatiilor acordate la pensii de respectivele uniuni de creatie. Doriti economii? Anulati sponsorizarea de catre Stat, in mod nejustificat, a partidelor si ONG-urilor zise de „utilitate publica”! Lupta din altruism pentru binele nostru? Sa traiasca, asemeni sindicatelor din cotizatii si donatii!
Ne manifestam disponibilitatea de a sustine, eventual de a organiza, impreuna cu aliatii nostri, orice manifestatie de protest in cazul in care se vor schimba statutul si drepturile jandarmilor, politistilor, pompierilor si membrilor rezervisti ai uniunilor de creatie.
Honor et patria! Vae victis!
Presedintele S.C.M.D.
Col. (r) dr. Mircea DOGARU

luni, 20 ianuarie 2020


ACTIUNI  S.C.M.D.  LA  GIURGIU  SI  TARGOVISTE
In atentia membrilor S.C.M.D.
Doamnelor si domnilor,
Stabilit prin hotarare CNR, programul SCMD de sarbatorire a Centenarului Marii Uniri, pe perioada februarie 2018 – noiembrie 2020, este in derulare si in acest an. In colaborare cu Asociatia Europeana „Dimitrie Cantemir”, SCMD va lansa la Giurgiu, la Biblioteca judeteana, miercuri 22 ianuarie ora 12.00 si la Targoviste, la Biblioteca judeteana, luni 27 ianuarie ora 12.00, volumul „Dimitrie Cantemir si constiinta unitatii romanilor”. Vor fi prezentate, deasemenea, lucrarile „Intre Alba Iulia si Trianon” si „Secuii – poporul furat”, semnificative in actualul context de relansare legislativa a Proiectului de autonomie statala „Tinutul Secuiesc”. In mod firesc, vor fi abordate si initiativele legislative, inexplicabile, de destructurare prin „reorganizare” a structurilor militare.
Honor et patria! Vae victis!
Presedintele S.C.M.D.
Col. (r) dr. Mircea DOGARU

vineri, 17 ianuarie 2020

Am primit de la Consiliul National al Societatii Civile (CNSC)

SCRISOARE DESCHISA
PRESEDINTILOR CAMEREI DEPUTATILOR SI SENATULUI ROMANIEI
DOMNII
DEPUTAT ION-MARCEL CIOLACU
SENATOR TEODOR MELESCANU

Domnilor presedinti,
Subsemnatii Denisa POPOVICI, presedinte al Uniunii Sindicatelor din Spitalele CFR (USS-CFR) si vicepresedinte al Aliantei Nationale Feroviare, Horia-Dragos MILITARU, presedintele Sindicatului Revolutionarilor din Romania Decembrie 1989 (SRRD 1989) si Dan HAZAPARU, presedintele Fundatiei Romane pentru Democratie prin Drept (FRDD), afiliata Comisiei de la Venetia, declarandu-ne intru totul de acord cu demersul inaintat dvs. si CES de catre domnii col.(r)dr. Mircea DOGARU, presedintele SCMD, pentru Consiliul National al Societatii Civile si Rodrigo Maxim Gabriel, presedintele FSTFR, pentru CSN Meridian, va rugam sa luati masuri de respingere in Parlament a Proiectului domnilor deputati Kulczar-Terza Jozsef-Gyorgy si Biro Zsolt-Istvan, vizand autonomia asa-zisului “Tinut Secuiesc”, in conformitate cu avizul negativ al CES.
Nu numai ca suntem de acord cu demonstratia ca initiativa in cauza incalca prevederile tratatelor de aderare a Romaniei la NATO si UE si 18 articole ale Constitutiei, dar adaugam si faptul ca se incalca, in plus, Art.73, al.3, lit.a-privind sistemul electoral, lit.d-privind organizarea referendumului, lit.n-privind organizarea generala a invatamantului in Romania, lit.r-privind statutul minoritatilor din Romania si ale Art.74, al.1 privind initiativa legislativa.
Fata de declaratiile absurde, in fapt lamentarile  initiatorilor autonomisti in presa de limba maghiara din Romania, precizam ca documentele istorice, la care fac referiri, nu vorbesc de o “Terra Siculorum”, ci de o “Terra Siculorum et Blacorum”. Adica de o “Tara a secuilor si romanilor” pentru secolele invocate.
Solicitam, de asemenea, luarea masurilor care se impun impotriva respectivilor deputati, pentru rea-credinta si inducerea in eroare atat a colegilor parlamentari cat si a publicului larg, adica pentru incalcarea grava a prevederilor Art.82, al.2 din Constitutia Romaniei, privind obligatia deputatilor: Jur sa-mi daruiesc toata puterea si priceperea pentru propasirea spirituala si materiala a POPORULUI ROMAN(subl.ns.), sa respect Constitutia si legile tarii, sa apar democratia, drepturile si libertatile fundamentale ale cetatenilor, suveranitatea, independenta, unitatea si integritatea teritoriala a Romaniei! Asa sa imi ajute Dumnezeu! ”.
In contextul extrem de grav, declansat de aceasta initiativa parlamentara, va adresam rugamintea de a analiza si initiativa ministrului de Interne, de desfiintare a gruparilor mobile de jandarmi, ca unitati militare operative, specializate in gherila urbana, prin circulare care indeamna jandarmii sa-si solicite, in scris, trecerea in rezerva pana la data de 16 ianuarie, cu eventual drept de pensie de la data de 3 februarie. In baza caror intructiuni externe actioneaza domnul Vela astfel, in conditiile in care cadrul legislativ nu exista si, mai ales, cum isi permite sa ii ameninte ca, daca nu o fac, isi vor pierde dreptul de pensie militara? Sunteti constienti, dvs. si premierul Romaniei, ca Ministerul de Interne creeaza conditiile propice destramarii unitatii statale romanesti?

Cu stima,
Denisa POPOVICI, presedinte al Uniunii Sindicatelor din Spitalele CFR (USS-CFR) si vicepresedinte al Aliantei Nationale Feroviare;
Horia-Dragos MILITARU, presedintele Sindicatului Revolutionarilor din Romania Decembrie 1989 (SRRD 1989);
Dan HAZAPARU, presedintele Fundatiei Romane pentru Democratie prin Drept (FRDD)